שישים ואחת מציגים :

להוריד את המדינה על הברכיים

מאחורי הקלעים של תופעת "תג מחיר"

הנתונים המובאים כאן מבוססים על תחקיר מרכז ״מולד״
ותחקיר מוסף 7 ימים של ״ידיעות אחרונות״
62 אירועי "תג מחיר" אירעו בשנת 2014 לבדה, בהם הצתות בתים, השלכת בקבוקי תבערה, השחתת בסיס צה"ל, ניקוב צמיגים של עשרות כלי רכב צבאיים וריסוס כתובות נאצה.
ב-2015, שבוע לאחר פינוי מבנה בלתי-חוקי בבית-אל, הוצת ביתם של בני משפחת דוואבשה בכפר דומא. בשריפה נרצחו עלי בן השנה וחצי והוריו.
לאחר כל אירוע כזה מנהיגי המתנחלים מגנים את הפעולה וטוענים כי מדובר ב"עשבים שוטים שלא קשורים לממסד". התחקיר המובא בפניכם חושף כיצד נולדה תופעת "תג מחיר" ולמה, מי תמכו בה, מי תקצבו אותה, ואיך היא קשורה להנהגת הימין המתנחלי.

שלב 1:
הקמת מאחזים בלתי-חוקיים

אחרי שממשלת ישראל מחליטה בשנות ה-90 לעצור את הבנייה בהתנחלויות, הנהגת המתנחלים בוחרת להפר את החוק ולהתחיל להקים מאחזים בלתי-חוקיים. עד תחילת שנות ה-2000 כבר קיימים בשטח כמאה מאחזים בלתי-חוקיים.

שלב 2: החרפת המאבק בעקבות ההתנתקות

הטראומה שחווים מנהיגי המתנחלים כשממשלת ימין בוחרת לפנות את רצועת עזה בתמיכה ציבורית רחבה מובילה אותם לשנות גישה. מה שלא ילך בדרכי נועם, הם מחליטים, ילך בכוח. המטרה: לייצר מאזן אימה מול השלטונות, הצבא והציבור הישראלי.

שלב 3:
הקמת ועדי המתיישבים

במועצות האזוריות בשטחים יודעים שאפיק הפעולה החדש שבחרו בעייתי מבחינת החוק – ומחפשים דרך להלבין אותו. כך נולדים "ועדי המתיישבים": עמותות הממומנות כמעט במלואן מכספי ציבור, אך מתנהלות במסווה של גופים עצמאיים.

ראש ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר:

"ועד מתיישבים יכול להרשות לעצמו מה שאחרים לא יכולים. אין עלי הגבלות, למרות שהכל נעשה בשיתוף פעולה"

המטרה: להוריד את המדינה על הברכיים


ראש ועד מתיישבי בנימין, איציק שדמי, חושף את התוכנית להתמודדות עם פינוי מאחזים:

"לאחר כל מעשה הרס וחורבן תהיה תגובה חריפה בשטח. לכל דבר יש תג מחיר, ומדינת ישראל צריכה לשקול אם היא מוכנה לשאת בתוצאות... אם אתה אלים ולא מתחשב ולא מנסה לשכנע, אלא פשוט מאלץ את השלטון לרדת עד לברכיים – אתה מצליח"

מי עומדים מאחורי ועדי המתיישבים?

 • גרשון מסיקה
  יו"ר המועצה האזורית שומרון לשעבר, מהפוקדים הגדולים בליכוד, נעצר בפרשת השחיתות של ישראל ביתנו וחתם על הסכם עד מדינה
 • יוסי דגן
  יו"ר המועצה האזורית שומרון, תלמידו של הרב דב ליאור (מחבר "תורת המלך", ספר המסביר בין השאר מתי מותר להרוג תינוקות ערבים), פעיל ליכוד מרכזי ומקורב לח"כ אורן חזן, ממקימי ועד מתיישבי השומרון
 • בני קצובר
  ראש ועד מתיישבי השומרון, ממקימי "גוש אמונים" וראש המועצה האזורית שומרון לשעבר, שטוען כי "הדמוקרטיה הישראלית סיימה את תפקידה, והיא חייבת להתפרק ולהתכופף בפני היהדות"
 • איציק שדמי
  ראש ועד מתיישבי בנימין, הטיף לסירוב פקודה במהלך פינוי התנחלויות, ואף הסית נגד חיילים: "חייל שהשתתף בפינוי – אסור לתת לו להיכנס לבית-הכנסת”

שלב 4:
מניעת פינויים על-ידי טרטור חיילי צה"ל

האמצעים:
1. עידוד פגיעה בפעילות כוחות צה"ל המכונים "כוחות ההרס"
מתוך אתר ועד מתיישבי השומרון:
"הגיע הזמן לשנות את צורת המאבק! לגרום לעומס אדיר על כוחות ההרס (צה"ל), ליצור מאבק רב-גזרות וחוסר שליטה של השלטון על הנעשה"
ועד מתיישבי השומרון קרא לביצוע פעולות "תג מחיר" תחת השם המכובס "ערבות הדדית":
"שוב הגיעו כוחות ההרס (צה"ל) לשומרון. כמתוכנן על-ידי ועד המתיישבים, התושבים נקראים לצאת ל'ערבות הדדית', לא ניתן לכוחות ללכת לנוח"
מתוך תוכנית העבודה, מסמך פנימי של הוועד: "אסור שפעולות ההרס יעברו ללא תגובה הולמת. בסיום האירוע יושבים המפקדים ומסכמים אותו, חשוב מאוד שבסיכום זה יהיה ברור שכל ניסיון הריסה כולל עימות בצמתים"

2. הבערת הגזרה על-ידי פגיעה אלימה בפלסטינים

מתוך האתר של ועד מתיישבי השומרון:
"חסימת כבישים? פגיעה בערבים? אנו מאמינים שגבולות המאבק רחבים"

3. עידוד פגיעה ברכוש פלסטיני

בעקבות הצתת רכוש פלסטיני בתגובה לפינוי מבנה לא חוקי סמוך ליצהר, ועד המתיישבים פרסם מודעת תמיכה:
"נחסמו צירים ופרצו שריפות רבות, זו דוגמה אמיתית לכך שגבולות המאבק נקבעים על-ידי המתיישבים"
השבועון "בשבע" פרסם את המדיניות החדשה של הוועדים לפינוי מאחזים:
"כניסה לכפרים הערביים הסמוכים ונקיטת פעולות הרס, התססת אזורים נרחבים כמחאה על פינוי". פעיל בוועד הסביר: "כל דבר כזה יגרור מבחינת הצבא והמשטרה עבודה של שבוע שלם"

שלב 5: הסתה אנטישמית נגד התומכים בפינוי

בבחירות האחרונות פרסם ועד מתיישבי השומרון סרטון תעמולה אנטישמי, ובו מוצגות מדינות אירופה כנאציות והשמאל הישראלי כיהודונים תאבי בצע המשתפים עימן פעולה וסופם למות בתליה.

למרות גינויים חריפים מכל קצוות הקשת הפוליטית, הסרטון לא הוסר מהרשת, והוועד לא התנער ממנו.

והכל על חשבוננו

פעילות ועדי המתיישבים ממומנת כמעט כולה מהכיס שלנו, אזרחי ישראל. ממש כך: המדינה מממנת בפועל גופים שקוראים להפרת החוק ולפגיעה בפעילות צה"ל.
השיטה פשוטה: המדינה מממנת את המועצות האזוריות, והן מממנות את הוועדים. בעשור האחרון הזרימו המועצות לוועדים 10.3 מיליון שקל.

תמיכת ההנהגה הפוליטית

ההנהגה הפוליטית של המתנחלים מגנה את האלימות בתקשורת וטוענת שמדובר בשוליים סהרוריים – אבל בפועל משתפת פעולה עם פורעי "תג מחיר", תומכת בהם ומעבירה להם מידע ותקציבים.

1. ריגול אחר כוחות צה"ל

השב"כ חשף שח"כ זאב אלקין הדליף מידע מסווג על תנועת כוחות צה"ל לפעילי ימין שריגלו אחר כוחות הביטחון. המידע שימש לפעולת "תג מחיר" חמורה: עשרות פעילים פרצו לבסיס צבאי, תקפו את מפקד החטיבה וסגנו, השחיתו רכוש צה"לי ויידו אבנים.

2. השתתפות פוליטיקאים בפעילות לא חוקית

ח"כ אורן חזן וח"כ מיקי זוהר השתתפו לאחרונה בהקמת מאחז בלתי-חוקי סמוך לאיתמר. השר נפתלי בנט נאם על גג בבית-אל, בשעה שמתחתיו מאות מתנחלים התעמתו עם חיילי צה"ל שהגיעו לפנות שני בניינים שנבנו בניגוד לחוק. ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגדיל לעשות, והתבצר עם עשרות פעילים בשטח צבאי סגור בשא-נור, וסירב להתפנות.

3. תמיכת פוליטיקאים בעברייני "תג מחיר"

חברי הבית היהודי תומכים בעקביות בפעילי "תג מחיר": השר אורי אריאל וח"כים נוספים ביקרו במעצר בית את בועז אלברט – פעיל ימין קיצוני ואלים, שתקף חיילים ופלסטינים והורחק בצו אלוף מהשטחים. יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, פרסם הודעת תמיכה פומבית באלברט, שהכה חיילים ושוטרים.

במקביל, נציגי המפלגה בוועדת השרים לחקיקה טרפדו הצעת חוק שמחמירה את הענישה נגד עברייני "תג מחיר", וסגן שר הביטחון, אלי בן-דהן, השתתף בהפגנה לא חוקית ליד קריית ארבע.

בנוסף, המפלגה תומכת בשיטתיות בהקמת מאחזים בלתי-חוקיים, חממת הגידול לעברייני "תג מחיר", מהם יוצאות רוב הפעולות נגד חיילים ופלסטינים. לאחרונה אף הקימו ועדה שתפקידה "להכשיר" את המאחזים.

תמיכת רבנים

התמיכה ב"תג מחיר" מגיעה גם ממוסדות חינוך ומדמויות מובילות בציונות הדתית. דוגמא בולטת היא ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר. השב"כ הורה לעצור את תקצובה לאחר שהתברר כי רבני הישיבה מעודדים תלמידים לפגוע בערבים.

הרב יצחק גינזבורג, נשיא הישיבה, חיבר את חוברת "ברוך הגבר", המשבחת את הטבח שביצע ברוך גולדשטיין ומהללת פעולות נקמה בערבים.

הרב יצחק שפירא, ראש הישיבה, הוא ממחברי הספר "תורת המלך", המפרט באלו תנאים מותר להרוג ילדים של גויים.

הרב יוסף אליצור, רב בישיבה, ממחברי "תורת המלך", פרסם מסמך הנחיות ל"תג מחיר" המטיף לאלימות נגד ערבים, חבלה ברכוש צה"ל והתנכלות לעובדי מדינה.
כספי המיסים של כולנו מממנים מועצות אזוריות שבמקום לבנות בתי ספר, לסלול כבישים ולפנות זבל – מממנות גופים הקוראים לתקוף חיילי צה"ל, שוטרים ותושבים חפים מפשע.

עשבים שוטים המנותקים מהממסד? רחוק מזה: מנהיגים פוליטיים ודתיים של ציבור ימני שלם החליטו שהם מעל לחוק. בניית מאחזים לא חוקיים, עימותים עם כוחות הביטחון, פעולות "תג מחיר" וטרור יהודי – המסר שהכל כשר בדרך לעצור פינוי התנחלויות התקבל והופנם על-ידי פעילי הימין.

שתפו את המידע

לתחקיר באתר מולד לחצו כאן