ברית הזוגיות הפוליטית


לפיד הגיע ביום שישי למצעד הגאווה והצהיר על תמיכה בנישואים חד-מיניים. מה שהוא לא טרח לספר לקהל זה שבדיוק השבוע הוא הכשיל את ברית הזוגיות הגאה שהחלה צוברת תאוצה בקרב האופוזיציה והקואליציה כאחד. עוד פרחה מזכרונו הפרשה התמוהה שבה העדיף להכניס לוועדה למינוי דיינים את אלי ישי במקום מרב מיכאלי. הכל בגלל שיקולים פוליטיים מהסוג הנחות ביותר

ביום שישי האחרון הגיע שר האוצר, יאיר לפיד, לגן מאיר בתל-אביב כדי לשאת נאום תמיכה בקהילת הלהט"ב. עם תחילת הנאום החלו להישמע קריאות בוז הולכות ומתרבות מכיוון הקהל וכן סיסמאות שונות שמבקרות את התוכנית הכלכלית שלו ואת ההתנערות שלו מחוק ברית הזוגיות החדש. לפיד, שהופתע מאוד מההתנגדות הבלתי-צפויה, החליט לא לשאת את הנאום שכתב מבעוד מועד - ועזב את המקום בְרוגז. לאחר מכן כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי הפעילים ש"צרחו" עליו "ניצלו לרעה את האירוע וניסו לתפוס עליו טרמפ פוליטי".

מה שלפיד שכח לגלות לקוראיו זה שימים ספורים לפני שהגיע לאירוע ההזנקה של מצעד הגאווה וחיבר נאום נרגש על כך ש"הגיע הזמן שמדינת ישראל תאשר בחוק את הנישואין החד-מיניים" – הוא עשה כל שביכולתו כדי להכשיל את חוק ברית הזוגיות הגאה שהחל צובר תאוצה בכנסת, בקרב הקואליציה והאופוזיציה כאחד.

הצעת החוק המדוברת הוגשה על-ידי ח"כ סתיו שפיר מטעם סיעת העבודה כולה וזכתה לתמיכה מפתיעה גם במחוזות בלתי צפויים כמו בליכוד (ח"כ מירי רגב, למשל) ובתנועה (ח"כ דוד צור, למשל). הצעת החוק הזאת מאפשרת גם לזוגות חד-מיניים לקיים חיי משפחה ומשק בית משותף המוכרים על-ידי מדינת ישראל, כולל כל הזכויות הבסיסיות הכרוכות בדבר. בשיחות פרטיות גילו גם חברי הכנסת של "יש עתיד" עניין רב בהצטרפות להצעת החוק ההיסטורית הזאת – אלא שאז, כשפנו לקבל אישור מיו"ר המפלגה שלהם בעניין, הסירו פתאום את תמיכתם בזה אחר זה.

לפיד, מצדו, תירץ את האיסור שהטיל בכך שגם למפלגתו יש הצעת חוק למיסוד ברית זוגיות במדינת ישראל. ההצעה הזו נראית נהדר בתור שורה מנוסחת היטב במצע של יש עתיד – אבל אין שום כוונה לקדם אותה בעתיד הקרוב, והיא כנראה עוד לא כתובה אפילו. לפיד יכול להמשיך לדבר עליה גם עד מצעד הגאווה הבא: ברית האחים שלו עם בנט תדאג להשאיר אותה תיאורטית עוד הרבה מאוד זמן.

בקיצור, בדומה למה שעשו ח"כים של הליכוד בשנים עברו, גם לפיד תיכנן להגיע לפסטיבל הגאווה השנתי, לזרוק כמה משפטים מלאי-פאתוס לאוויר, לקבל קצת נקודות בקרב המצביעים הליברליים - ולהיעלם ללא כל התחייבות ממשית בפני כל אלה שהוא מצפה שיריעו לו באופן אוטומטי. נשמע קצת כמו – איך קוראים לזה? – טרמפ פוליטי.

בתוך כך, השבוע דאג לפיד באופן אישי לכך שהמועצה למינוי דיינים תמשיך להישלט על-ידי גברים חרדים. הוועדה, שכוללת עשרה חברים, ממנה את כלל השופטים (שנקראים דיינים) היושבים בבתי הדין הרבניים. המוסדות המשפטיים הללו מחזיקים בסמכות שיפוט בלעדית בנושאים כמו גיור, נישואים, גירושים ודיני אישוּת. בוועדה יושב תמיד נציג אחד של האופוזיציה. הפעם התמודדו ראש בראש ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) וח"כ אלי ישי (ש"ס).

הרכב הוועדה חשוב ביותר לכל אזרחי ישראל היהודים, לא רק לדתיים שבהם, מפני שהדיינים שהיא ממנה חורצים את גורלותיהם של אזרחים רבים – חילונים בכללם. הסובלים העיקריים מהקו השמרני-חרדי-גברי הנהוג בוועדה כבר שנים ארוכות הם בעיקר נשים ועולים מרוסיה ומאתיופיה. כל סיעות הכנסת בחרו באופן מוסכם ואחיד במי הן תומכות כנציג האופוזיציה בוועדה; רק ביש עתיד ניתן, משום מה, חופש הצבעה. זאת למרות שברור לכל כי ח"כ מיכאלי מייצגת השקפת עולם הקרובה בהרבה לזו של מצביעי יש עתיד מאשר יו"ר ש"ס לשעבר.

בישיבת הסיעה אמר לפיד: "אני חייב להעיר הערה. אני לא אומר לכם מה לעשות, אבל מה הקטע של מרב עם הדיינים? אני מעדיף את אלי ישי. אני ידיד של מרב, אבל מה הקשר שלה לנושא? צריך גם לחשוב על מצב שבו לא יהיו חרדים בוועדה הזו, וזה מצב לא רצוי".

לא ברור מדוע איש שהתגאה כל-כך בדחיקת החרדים מהממשלה וביסס את הקריירה הפוליטית שלו על התנגחות בהם מוטרד פתאום מהיעדרם של ח"כים חרדים בוועדה למינוי דיינים. באשר להרכב הוועדה, לפיד, כהרגלו, ממש לא מדייק – יושבים בה באופן אוטומטי שני הרבנים הראשיים לישראל וכן שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול. באשר להתאמתה של מיכאלי לתפקיד, חברת הכנסת הטרייה מלווה זה שנים ארוכות מאבקים של נשים עגונות ושל נשים בתהליכי גיור ומסייעת להן להתמודד עם בתי הדין הרבניים. בנוסף, מיכאלי עברה את ההכשרה ההלכתית המתאימה שמאפשרת לה לעסוק גם בצדדים ה"מקצועיים" יותר של הדיון.