מסודרים


בזמן שכולנו התווכחנו על גיוס חרדים, השר בנט הצליח לנצל את המהומה הציבורית כדי לעגן בחוק שירות מקוצר לבני הציונות הדתית. וכך, בזמן שלפיד והוא דורשים מחילונים לשרת שלוש שנים ומהחרדים - שנתיים, אלפי חובשי כיפות סרוגות יקבלו היתר מיוחד ללבוש מדים פחות משנה וחצי בסך הכל

בשקט-בשקט, בזמן שמדינה שלמה זועמת על התחמקות החרדים מהשתתפות בחובות האזרחיות בישראל, מפלגה אחת - זו שמתגאה תמיד בהיותה "הקרבית ביותר בכנסת" - הצליחה לעגן בחוק קיצור שירות משמעותי לקהל הבוחרים שלה. כך קרה שהשבוע, בחסות הוועדה לשוויון בנטל, עתיד להתקבע מצב שבו לפיד ובנט דורשים מכלל האזרחים לשבת בצה"ל שלוש שנים, מהחרדים - שנתיים, ומהציונות הדתית - פחות משנה וחצי.

מהן בכלל ישיבות ההסדר? ישיבת הסדר היא ישיבה המשלבת לימודים תורניים ושירות צבאי מקוצר במסגרת דתית. על המניעים להקמת המסלול בשנות ה-50 מספר הרב יהודה עמיטל, מהוגי הרעיון ושר לשעבר בממשלת ישראל: "תדמיתו של בן הישיבה הייתה אז בשפל המדרגה, והוא נתפס כבטלן וכמי שחי על חשבונם של אחרים. נשקפה בעיה חמורה ביותר לציבור הציוני דתי: ללא בוגרי ישיבות הוא היה עלול להפוך לציבור ללא אליטה של תלמידי חכמים... הציבור שלנו סבל מרגשי נחיתות, הן ביחס לחילונים והן ביחס לחרדים... לאור כל אלה, הבנו שאין עתיד לציונות הדתית ללא לומדי תורה בתוכה... ישיבות ההסדר נועדו במקורן לגרעין המוביל של תלמידי החכמים, ואכן, בשנים הראשונות לקיומו היה ההסדר מסלול אליטיסטי... בהמשך הפכו ישיבות ההסדר לפופולריות יותר ויותר... הדרישה גרמה להקמת ישיבה בכל יישוב חדש שנבנה... כיום קיימות ישיבות הסדר רבות בכל רחבי הארץ, ומדי שנה מתווספים תלמידים רבים לישיבות".

איך נראה מסלול של הסדרניק? היום לומדים כ-8,500 תלמידים בכ-70 ישיבות הסדר ועוד כ-2,000 בישיבות גבוהות ציוניות. בזמן שאזרח "רגיל" - שאינו מכפיף את אורך השירות שלו לאמונתו הדתית - מחויב ל-36 חודשי שירות בצה"ל, תלמידי ההסדר משרתים בפועל 16 חודשים בלבד. את שאר המסלול שלהם, שאורכו הכולל חמש שנים, הם מקדישים ללמידת תורה, להשלמת בגרויות, ללימודי פסיכומטרי ואף ללימודים לתואר אקדמי (למשל, כאן וכאן וכאן). תלמידי הישיבות הגבוהות משרתים אפילו פחות – 6-15 חודשים בלבד. פרט לעובדה שהם משרתים פחות מחצי תקופת שירות מלאה, ההסדרניקים מתגייסים ליחידות נפרדות והומוגניות, מה שכבר גרם בעבר לבעיות חמורות של סירוב פקודה המוני בזמן פינוי מאחזים ולפעולות מחאה מאורגנות נגד שירת נשים.

ברור לכל כי התנאים שאותם תיאר הרב עמיטל השתנו במהלך השנים באופן קיצוני וכי שנות ה-50 נמצאות הרחק מאחורינו. בניגוד לעולם החרדי, שעודו זר לחלוטין לאורח החיים של שאר האוכלוסייה, הציונות הדתית משולבת מאוד בחיים הציבוריים בישראל ותופסת עמדות מפתח בצבא, בממשלה ובתקשורת. בנוסף, המטרה המקורית של ההסדר - יצירת אליטה תורנית - ננטשה כבר מזמן עם התרחבותו הדרמטית של המסלול.

"בישיבות ההסדר יש 30%-40% שלא לומדים ולא קמים לתפילה והרבנים יודעים את זה", אמר לפני שלוש שנים אלוף (מיל') אלעזר שטרן, ראש אכ"א לשעבר והיום חבר כנסת. "אני בעד המסלול, אבל הוא הרבה יותר גדול ממה שצריך להיות. יש היום במחזור של ישיבות ההסדר 1,200 תלמידים. זה הרבה יותר מדי. 800 זה מספיק לכל הצרכים של הציבור הדתי. שיעשו תחרות על המקומות בישיבות וייקחו את המובחרים ביותר. לא כולם צריכים להיות שם. נכנסה לישיבות ההסדר תפישה קצת כמו של הרבנים החרדים: המדינה נותנת, ניקח כמה שיותר".

לפני ארבעה חודשים בלבד, בזמן מערכת הבחירות, אמר מי שמשמש היום כשר החינוך, שי פירון: "גם הציונות הדתית – ראוי לה שתבחן את מסלול ההסדר, האם הוא עומד בקריטריונים של שוויון בנטל. האם זה לגיטימי שבחור בשיעור ד', אחרי שחזר מהשירות הצבאי, יעשה פסיכומטרי בהסדר וחבריו ימשיכו לשלוש שנים נוספות בצבא?"

ומה ההתייחסות לישיבות ההסדר במתווה הגיוס החדש? ועדת פרי לשוויון בנטל כללה בהמלצותיה - לבקשתו המפורשת של צה"ל - הארכת שירות לתלמידי ישיבות ההסדר. תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם באכ"א, הופיע בפני הוועדה והציג את התוכנית הצבאית לקיצור שירות הגברים. תא"ל אגמון התנה את המהלך בכמה תהליכים מקבילים – בין היתר, בהארכת שירות ההסדרניקים מ-16 ל-24 חודשים, ממש כפי שנדרש מן החרדים. קצין בכיר בצה"ל התבטא בנושא באחרונה ואמר כי מדובר ב"נושא שנכון לקדם ולתת לו מענה, בוודאי במציאות שבה החרדים עומדים לשרת 24 חודשים. נכון שגם מסלול ההסדר, שמייצג את המגזר הדתי-לאומי, יבצע שירות מתאים".

ומה יצא מכל זה? עם פרסום טיוטת חוק הגיוס החדש, הודיעה מפלגת "הבית היהודי" – שותפתה העיקרית של "יש עתיד" בדרישה לגיוס חרדים – כי תתנגד לחוק אם יכלול הארכה של שירות ישיבות ההסדר. "יש טעות בנושא ישיבות ההסדר", הכריז בלקוניות השר אורי אריאל והבטיח: "היא תתוקן".

בתחילת השבוע התברר כי האיומים והלחצים שהפעילו בנט ואנשיו עבדו ושבמקום 24 חודשים יעוגן בחוק שירות של 17 חודשים בלבד. בנוסף ייקבע פטור ל-300 "מתמידים" מבני הציונות הדתית שיהיו פטורים לחלוטין משירות.

במקביל, הצליחו אנשי "הבית היהודי" לכלול בחוק הגיוס החדש את הפטור הגורף לנשים דתיות. כ-75 אחוז מהן בוחרות לעשות כן. הן אמנם יכולות להתנדב במקום זאת לשירות לאומי (8,000-9,000 נשים משרתות בשירות לאומי מדי שנה), אבל גם הוא נמשך שנה בלבד – שנה פחות מהשירות הצבאי לנשים. כל זאת בזמן שהשירות של שאר הנשים במדינה, אלה שאינן נשאלות אם מתאים להן או לא לשרת בצה"ל, צפוי להתארך בקרוב.

השר שי פירון, אגב, שינה בשבוע שעבר במפתיע את דעתו הנחרצת על ישיבות ההסדר.