ביבי יסדר


השבוע, לאחר מאבק ממושך מאחורי הקלעים, נחשפו סוף-סוף הנתונים שמציירים את דיוקנו של המעמד-הכי-עליון ששולט במשק הישראלי

אנחנו ה-99%, ומי אתם? "אנחנו ה-99%" היא הסיסמה שמובילה בשנתיים האחרונות את תנועת המחאה העולמית שפועלת לצמצום הפערים החברתיים חסרי התקדים בין העניים לעשירים במערב. רבות דובר בישראל על ה-99% - בני מעמד הביניים והעניים הקורסים תחת הנטל הכלכלי; מעט מדי דובר על ה-1%, המעמד הכי-עליון ששולט במשק הישראלי ומעצב את המדיניות הכלכלית באמצעות קשרים וממון, לפי צרכיו המיוחדים.

מה מסתירים במשרד האוצר? המסתורין שדבק במאיון העליון בישראל קשור לנטייה של משרד האוצר להסתיר מעיני הציבור דו"חות ונתונים המציגים שחור על גבי לבן את ההשלכות הקשות של המדיניות הכלכלית המונהגת כאן בעשורים האחרונים. אחד המסמכים המדוברים ביותר במסדרונות הכנסת ובעיתונות הכלכלית בחודשים האחרונים הוא הדו"ח השנתי של מינהל הכנסות המדינה. באוצר חששו מאוד לשחרר את הנתונים הללו לפני הבחירות, מאחר שהם מציגים בצורה אמפירית את הפערים החברתיים העצומים בישראל וכן את ההשתמטות של חברות הענק הבינלאומיות מתשלום מס בישראל – בחסות הממשלה. רק בעקבות הפעלת לחץ מצד עיתונאים וחברי כנסת הודלף באחרונה הדו"ח, ששכב מוכן במשך יותר מחצי שנה ודחיית פרסומו נבעה ממניעים פוליטיים.

מה אפשר ללמוד מהדו"ח?

· מה זה בכלל המאיון העליון. מחלקים את כל בעלי ההכנסות במדינת ישראל למאה חלקים. המאיון העליון, שמונה 33 אלף איש, הוא הקבוצה האחת מתוך המאה שמרוויחה הכי הרבה כסף מדי שנה.

· כמה הם מרוויחים. ההכנסה הממוצעת של חבר במאיון העליון עמדה ב-2011 על 134,824 שקל בחודש – מדי חודש. הכסף הגדול באמת נמצא במאיון העליון של העצמאים. זוהי קבוצה של קצת יותר מ-4,000 איש המורכבת מהמנהלים הבכירים במשק ומבעלי ההון. שם מרוויחים 441,898 שקל בממוצע בחודש.

· מהיכן מגיע הכסף. בישראל ככל שההכנסה שלך נמוכה יותר, כך רוב ההכנסות שלך מבוססות על השכר שאתה מקבל בתמורת לעבודה – 79% מהמשכורת של העובד הממוצע. במאיון העליון, לעומת זאת, המצב הפוך. 32% בלבד מההכנסות של עשירי המדינה מגיעות משכר עבור עבודה ומעסקים; רוב הכסף זורם מרווחי הון שונים ומשונים – תשואה על השקעות, השכרה של נכסים, דיבידנדים וכדומה.

· טורפים את העוגה. האחוז הבודד הזה, שנמצא בראש טבלת ההכנסות, שולט ב-13% מעוגת ההכנסות הלאומית (47 מיליארד שקל). כלומר, פי 13 מגודלו היחסי באוכלוסייה. המאיון העליון של העצמאים לוקח אפילו יותר – 22% מעוגת ההכנסות של כלל העצמאים במדינה. המצב נראה עוד יותר עגום כשמשווים למה שקורה בחו"ל: בשוודיה המאיון העליון מחזיק ב-7.1%, באוסטרליה – ב-8.8% ובדנמרק ב-6.5%.

· שוויון בנטל? ב-2003 פתח בנימין נתניהו, בעודו שר אוצר, במהלך היסטורי של הפחתת מסים אגרסיבית – בעיקר על העשירים והחזקים. את התוצאות של המדיניות הזאת אנחנו מרגישים בשנתיים האחרונות עקב מחסור חמור בהכנסות למדינה. הדו"ח החדש מראה כי מאז 2003 ירד נטל המס על המאיון העליון ב-10%. באותו זמן ממש הוכבד נטל המס על מעמד הביניים (עשירונים 6-9) ב-3%. הנתונים הרשמיים של בנק ישראל מראים כי המהלך הזה לא גרם לחלחול של ההון כלפי מטה, לציבור העובדים, אלא נותר בידי הסופר-עשירים.

כלומר, המאיון העליון הלך והתעשר; מעמד הביניים הלך והתרושש. חוקרי האוצר מנסחים זאת כך, בלשון דיפלומטית וזהירה: "מכיוון ששיעור המס הממוצע ירד, פחתה האפקטיביות של מערכת המס ככלי לצמצום אי-שוויון בחלוקת ההכנסות". במלים אחרות: מי שיכול היה לשלם, והרבה, ומקסימום לוותר על פנטהאוז בניו-יורק מצא את עצמו עם יותר כסף בכיס מאשר מי שנאלץ לוותר על חוגים לילדים או על קוטג' בסופר.

לקריאת הדו"ח המלא | לניתוח מפורט של הדו"ח ב"כלכליסט"