הפנים היפות של יאיר, התקציב המכוער של ביבי


בדיקה השוואתית מגלה: סעיפי התוכנית הכלכלית של לפיד זהים אחד לאחד להצעת התקציב של נתניהו מלפני הבחירות

אתמול נשא שר האוצר, יאיר לפיד, את נאום הבכורה שלו, שאת רובו הקדיש לחילופי צעקות ועלבונות עם חברי הכנסת החרדים. בהצעות האי-אמון שקדמו לנאומו נשמעו טענות קשות לגבי אופיו המסתמן של תקציב המדינה – קיצוץ ענק, גזירות שעתידות לפגוע במעמד הביניים ובעניים וגידול נוסף בגירעון. אלא ששר האוצר, במקום להשיב קונקרטית לסעיפים שעליהם נשאל, העדיף להקדיש את הופעת הבכורה במשכן לקטטה אגרסיבית עם אנשי יהדות התורה. למרבה המבוכה, הסצינה הזאת לא ממש הזכירה פוליטיקה חדשה אלא לקט של פופוליטיקה.

קצת קשה להבין למה לפיד מתכוון כשהוא מפריח לאוויר מושגים כמו "תקציב של תקווה". רק לפני שלושה חודשים הוא עדיין חרש את הארץ ועקץ את חוסר האחריות של נתניהו, שיצר את הגירעון האדיר במו-ידיו, והרבה לתקוף את התוכניות של ראש הממשלה למילוי הבור התקציבי. "אל תקנו את התיאטרון הזה", הזהיר בדצמבר האחרון, והתייחס להבטחות של נתניהו כי לא יעלה מסים למעמד הביניים ולעניים. "הם תמיד יעשו קולות כאילו הפעם הם מתכוונים ברצינות, ואז ברגע האמת יתכנסו בחדרים האחוריים של הפוליטיקה הישראלית הישנה".

אמר, וכאילו דיבר על עצמו.

להזכירכם, ישראל נקלעה לטלטלת הבחירות האחרונה רק מפני שנתניהו לא הצליח להעביר את תקציב המדינה לשנת 2013. לאור הגירעון ההולך ותופח ועל בסיס התקציב הקיים, הקים נתניהו כמה חודשים לפני הבחירות את "צוות לוקר", שבראשו עומד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. עוד חברים בו בכירים במשרד האוצר וכלכלנים המקורבים לנתניהו. זו היא ועדה שמורכבת מאנשי שלומו ושמסקנותיה עולות בקנה אחד עם התפיסה הכלכלית המובהקת שלו.

והנה, בדיקה השוואתית של תוכנית נתניהו לתקציב 2013 ולטיפול בגירעון - המבוססת על המלצות הצוות - מעלה כי הן דומות באופן מחשיד, שלא לומר זהות לגמרי, למתווה של לפיד. החדש כביכול. בקיצור, שניהם, נתניהו ולפיד, "מחפשים את הכסף" בדיוק, אבל בדיוק, באותם מקומות.

אפשר לראות זאת כשבוחנים את הסעיפים המרכזיים של כל אחת מהתוכניות. כך, למשל, תוכנית נתניהו כוללת ביטול הטבות מס על קרנות השתלמות. כך גם תוכנית לפיד. תוכנית נתניהו מורה על ביטול הפטור ממע"מ על ירקות ופירות. כך גם תוכנית לפיד. תוכנית נתניהו קובעת קיצוץ עמוק בשכר העובדים במגזר הציבורי. כך גם תוכנית לפיד. תוכנית נתניהו גוזרת קיצוץ רוחבי בכלל משרד הממשלה והשירותים החברתיים. כך גם תוכנית לפיד – כולל משרדי החינוך והרווחה, אגב. תוכנית נתניהו מבטיחה קיצוץ חד בקצבאות הילדים, גם להורים עובדים. כך עושה בגאווה רבה גם תוכנית לפיד. תוכנית נתניהו מקצצת גם בקצבאות הרווחה לנזקקים. תוכנית לפיד מצייתת לאותו עיקרון, כמובן.

עם זאת, יש ההבדל בולט אחד בין שתי התוכניות. לפי מתווה לוקר, לא הייתה אמורה להיות בכלל העלאת מסים – במיוחד לא למעמד הביניים ולשכבות המוחלשות. בתוכנית לפיד, לעומת זאת, כלולה העלאת מס ההכנסה (גם למעמד הביניים) והעלאת המע"מ (מס עיוור שפוגע במיוחד בעניים).