מתייצבת לימינם


ביום שלישי הקרוב עתידה ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) להשתתף בכנס של תנועת הימין הקיצוני "קוממיות". לכבוד האירוע החלטנו לספק לקלדרון סקירה תמציתית על פועלו של הארגון שאותו החליטה לכבד בנוכחותה

חברת הכנסת ד"ר רות קלדרון (יש עתיד) עתידה להשתתף ביום שלישי הקרוב בכנס רמלה שמארגנת "תנועת קוממיות" – ארגון ימין קיצוני המייצג את הפלגים המיליטנטיים ביותר בקרב ציבור המתנחלים. הכנס עוסק השנה בהתאמת מערכת המשפט הישראלית לעקרונות היהדות.

לכבוד האירוע החלטנו לספק לקלדרון סקירה תמציתית על אודות הארגון שאותו החליטה לכבד בנוכחותה. זאת לאור הבררנות הרבה שגילתה לפני חודש בלבד, כשביטלה את השתתפותה בסיור של יזמת ז'נבה, ארגון הפועל למען פשרה מדינית בשטחים. בסוף פברואר הייתה אמורה סיעת "יש עתיד" להשתתף בסיור באזור ירושלים בהדרכת אל"ם (מיל') שאול אריאלי בנושא פתרון שתי המדינות – אחד מעקרונות הבסיס של מצע המפלגה. אלא שאז, בשל הברית החדשה עם נפתלי בנט, החליט יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, להטיל וטו על הסיור. חברי הכנסת של הסיעה, מצדם, מיהרו לציית וביטלו את השתתפותם.

מאחר שסיור לימודי המשקף נאמנה את המצע שבו תמכו מאות אלפי המצביעים של "יש עתיד" הוא, כנראה, מהלך נועז מדי עבור ח"כ קלדרון, החלטנו לעזור לה להכריע אם הכנס של תנועת "קוממיות" תואם את השקפת העולם שנבחרה לייצג. בתוך כך, בעקבות פניית "שישים ואחת" לח"כ איתן כבל, הוא בחר הבוקר לבטל את השתתפותו באירוע. מלשכתו נמסר כי "לאחר שלח"כ כבל נודעה האג'נדה של העמותה המארגנת, הוא החליט לבטל את השתתפותו באירוע באופן מיידי".

גם השר נפתלי בנט (הבית היהודי) אמור לנאום בכנס, אבל זה בוודאי לא יפיל אף אחד מכם מן הכיסא.

מעוניינים לספר לח"כ קלדרון מה דעתכם על השתתפותה בכנס של קוממיות? כיתבו לה: ח"כ רות קלדרון – עמוד הפייסבוקדואר אלקטרוני

להלן כמה מהמהלכים הציבוריים הבולטים של תנועת "קוממיות" ורבניה בשנים האחרונות:

איסור השכרת דירות לערבים. הרב דוד חי הכהן, אחד מששת רבני התנועה, נחשב לתומך נלהב באיסור השכרת דירות לערבים. כך, למשל, לפני שנתיים נשא דברים בהפגנה בבת-ים שנערכה תחת הכותרת "יהודים, בואו ננצח" ובה קרא להשכיר דירות ליהודים בלבד. "שהערבים יחיו בשקט במקומות שלהם", הכריז בפני קהל המפגינים.

איסור העסקת ערבים. התנועה פירסמה עצומת רבנים הקוראת ליהודים להפסיק להעסיק ערבים באופן גורף. עוד מפציר המכתב הפומבי ביהודים שלא להכניס ערבים לביתם ולא לקנות אצל ערבים.

שנאת הומוסקסואלים ולסביות. תנועת "קוממיות" היא הגוף המארגן של "מצעד הבהמות" המתקיים במקביל למצעד הגאווה בירושלים. התהלוכה, שכוללת עזים, פרות, סוסים, חמורים וכלבים, נועדה להשוות באופן מוחשי את חברי וחברות קהילת הלהט"ב הצועדים בסמוך לחיות ולמחות על "המעשים הבהמתיים" שלהם. הרב זלמן מלמד - ראש מוסדות ישיבות בית אל, מרבני התנועה - אף הסביר לא מזמן כי הומוסקסואליות היא הפרעה הנגרמת מאכילת מזונות מסוימים.  

תמיכה ברב כהנא. הרב זלמן מלמד, אחד מרבני התנועה, אמר על הרב כהנא כי "הוא היה כולו מסירות נפש וקידוש השם".

תמיכה בסירוב פקודה. רבני התנועה תומכים בעליונות התורה על פני המדינה ומטיפים באופן עקבי לסירוב פקודה. כך, למשל, אמר הרב זלמן מלמד: "הקריאה לסירוב פקודה היא מחויבת מצד התורה. פקודת העקירה מנוגדת לתורה ואסורה בתכלית האיסור, ועל פי התורה, כל החלטת ממשלה המנוגדת לתורה אין לה משמעות וערך הלכתי וכאילו לא נעשתה והיא בטלה ומבוטלת". הרב אליקים לבנון - נשיא הישיבה התיכונית באלון מורה, מרבני התנועה - התראיין גם הוא פעמים רבות ותמך בסירוב פקודה. הוא אף חתם על מכתב פומבי שקורא לחיילים לסרב. לפני כמה חודשים הכריז כי "מי שירים יד על מגרון – תקוצץ ידו. וגם ראש ממשלה צריך לדעת את זה". לא פעם טען כי "המחויבות שלי היא לתורה ולא לדמוקרטיה".

תמיכה בברוך גולדשטיין. הרב דב ליאור - רבה של קרית ארבע, אחד מרבני התנועה ודובר בכנס - אמר אחרי הטבח במערכת המכפלה כי "ברוך גולדשטיין קדוש יותר מכל קדושי השואה".

תמיכה באלימות נגד גויים. הרב ליאור היה גם ממוציאי הספר "תורת המלך" שמסביר מתי מותר להרוג גויים - כלומר, ערבים - ואף נעצר בגין מעשה זה בחשד להסתה. ליאור הוא אחד הרבנים שהעניקו את הסכמתו הרבנית לחיבור השנוי במחלוקת שמכשיר הריגת ילדים ותינוקות . עם מעצרו הצהיר ליאור כי "לא ייתכן שאיזהשהו פקידון יכתיב לרבנים מה להגיד". תנועת "קוממיות", מצדה, מיהרה לארגן למענו כנס תמיכה בחברון.

מאבק בארגוני הנשים הדתיות. התנועה מגלה התנגדות תקיפה לארגוני נשים דתיות. כך, למשל, תקף הרב מלמד את ארגוני הנשים כשאלה מחו על הדרה מוחלטת של נשים מכנסים של הציונות הדתית. המתח בין הצדדים הגיע לשיא כשלא הוזמנה אף לא אישה אחת לדבר בכנס של מכון פוע"ה, מרכז העוסק בפוריות ורפואה בראי ההלכה - כלומר, בהליכים גניקולוגיים, בלידה, בטיפול פוריות וכדומה. הרב מלמד אמר אז כי "נשות 'קולך' הוציאו את עצמן ממסגרת הציבור הדתי. הן חוצות קווים אדומים". הרב ליאור הוסיף: "אז מה אם אין נשים מרצות, יש רמטכ"ל אישה?"