גאווה לאומית


44 מדינות ברחבי העולם מכירות בבריתות זוגיות ובנישואים גאים. 11 נוספות מתכננות להצטרף למועדון בשנה הקרובה. השבוע החל בבית המשפט העליון האמריקאי דיון היסטורי שעשוי, בעוד שבועות ספורים, להכשיר נישואים חד-מיניים בכל מדינות ארה"ב. וישראל? בזמן שהעולם כולו רץ קדימה, נראה שאנחנו מתכננים להישאר הרחק מאחור

בשבוע האחרון שטף את העולם גל של תמיכה חוצת יבשות בנישואים גאים. זאת על רקע הדיון ההיסטורי בנושא בבית המשפט העליון של ארצות הברית, שעשוי להביא בעוד מספר שבועות לאישור נישואים גאים בכל מדינות ארה"ב. הדיון הציבורי הסוער הצליח לראשונה לגרום לפלגים הליברליים יותר בימין האמריקאי להביע תמיכה פומבית וחסרת פשרות בנישואים גאים, שהייתה עד עתה מנת חלקו הבלעדית של השמאל.

הסמל הרשמי של המאבק הוא הסימן המתמטי שמייצג שוויון (=) בגווני אדום. עשרות מיליוני אנשים כבר החליפו את תמונת הפרופיל שלהם אליו לאות תמיכה (להורדה ליחצו כאן).

בעבר הלא רחוק נחשבה ישראל לאחת המדינות המתקדמות ביותר בכל הקשור ליחס לקהילת הלהט"ב. אלא שבעשור האחרון ביצע העולם קפיצת מדרגה מרשימה, שהשאירה את האימפריה הוורודה של המזרח התיכון מדשדשת הרחק מאחור.

נישואים גאים וסוגים שונים של בריתות זוגיות נהוגים היום בלא פחות מ-44 מדינות ברחבי העולם. 22 מהן אושרו במהלך הכהונה של ממשלת נתניהו השנייה, ו-11 מדינות נוספות צפויות לדון בהצעות לאישור נישואים גאים בשנה הקרובה. הנושא עלה לסדר היום הציבורי באחרונה במהלך המו"מ הקואליציוני, כשנכלל בין הדרישות של "יש עתיד" לכניסה לממשלה – אלא שאז נעלם כלא היה בשל התנגדות "הבית היהודי".

בין המדינות שכבר מכירות בבריתות זוגיות ובנישואים חד-מיניים ניתן למצוא כאלה שנחשבות מסורתיות ושמרניות בהרבה מישראל כמו ארגנטינה, פורטוגל, אוסטריה וקרואטיה. השאלה שישראלים צריכים לשאול את עצמם היא באיזה מועדון הם רוצים להימצא – בזה של ניו-יורק, אנגליה, הולנד, ספרד, קנדה, אוסטרליה, ברזיל וצרפת או בזה של סעודיה, רוסיה וקניה?

נישואים גאים הם הבחירה היחידה שמדינה דמוקרטית, פתוחה, מתקדמת וחפצת-שוויון יכולה לעשות. זו הדרך היחידה שבה מאות אלפי הלסביות וההומואים החיים בישראל יוכלו להסדיר באופן חוקי ומכבד נישואים, גירושים, חיים משותפים, הורות, אימוץ ופונדקאות. זו גם עשויה להיות תשובה ניצחת שאינה משתמעת לשני פנים של החברה הישראלית כלפי האלימות המתגברת כלפי בני נוער הומואים ולסביות.

מידע נוסף על העמדות של חברי הכנסת של הליכוד כלפי קהילת הלהט"ב ולבחינת רקורד ההצבעות שלהם בכל הנוגע להצעות חוק גאות ניתן למצוא כאן.