אח, איזה אח


קראנו בשבילכם את האותיות הקטנות של ההסכמים הקואליציוניים בין נתניהו לאחים בנט ולפיד, וכעת אפשר לקבוע: משהו חדש באמת מתחיל. שנאתם לממן בחורי ישיבה שגם ככה חיים מתחת לקו העוני? מעניין איך תרגישו לתקצב וילות בשומרון

אז מיהם הזוכים הגדולים של הבחירות האחרונות?

הטייקונים. האנשים העשירים במדינה עתידים לצאת נשכרים מאוד מציר הפוליטיקה החדשה. לפיד, נתניהו ובנט מתואמים מבחינה כלכלית כשלישייה שהופרדה בלידתה, ונחושים בדעתם להמשיך להעשיר את העשירים. זה לא מאוד מפתיע כשבוחנים את הרקע הכלכלי של כל אחד מהם (הון מוערך: נתניהו – 41 מיליון שקל, לפיד – 22 מיליון שקל, בנט – לא חשוף אך מוערך בעשרות מיליוני שקלים). התוצאה: קפיטליזם על סטרואידים.

כך, למשל, שני ההסכמים הקואליציוניים קובעים מפורשות כי בנט ולפיד יתמכו ברפורמות האנרגיה של נתניהו. משמעות הדבר היא שיצחק תשובה יוכל לחגוג בקרוב את אישורן של מסקנות ועדת צמח השנויות במחלוקת, שקובעות כי מותר לו לייצא 50 אחוז מהגז הטבעי ששייך לאזרחי ישראל, ולחסל, למעשה, את עתודות הגז שאמורות לשמש את הילדים והנכדים של כולנו. כלומר, רווח מהיר ומיידי לטייקוני הגז במקום השקעה בשוק המקומי ומחשבה על הדורות הבאים.

עוד מבטיחים הפוליטיקאים החדשים את הסכמתם להפרטת חברת החשמל, שתתגלגל מן הסתם היישר לידיים של תשובה – או של אחד מחבריו. לבסוף, סיכמו השלושה כי בקרוב יחלו ברפורמה בתכנון ובנייה שתחת כסות של "הסרת חסמים וחיסול הביורוקרטיה" תאפשר לנדל"ניסטים לעשות ככל העולה על רוחם עם קרקעות מדינת ישראל – ללא פיקוח וללא ביקורת ציבורית. שוב: אותה גישה שהובילה אותנו במהלך העשור הקודם למשבר הדיור.

וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על המצע הכלכלי של השלושה, שבמקרה של בנט, לדוגמה, כולל מאבק באיגודים המקצועיים, צמצום זכויות העובדים, הארכת יום העבודה ל-12 שעות ופגיעה בתעשייה כחול-לבן. לא סתם הצעד הראשון שעשה כשקיבל את התיק היה לשנות את שם המשרד מ"תעשייה, מסחר ותעסוקה" ל"כלכלה ומסחר". לאן נעלמה התעסוקה? עניינים כמו הגנה על העובדים נראים לו, כנראה, שוליים.   

המתנחלים. הברית בין המולטי-מיליונר מרעננה לבין המולטי-מיליונר מרמת אביב דחקה אמנם את החרדים מהממשלה, אבל הביאה לכך שזו הממשלה עם ייצוג-היתר הגבוה ביותר אי-פעם למתנחלים. במלים אחרות, לפיד, שהבטיח למעמד הביניים החילוני עולם חדש של החלטות ענייניות לטובת רוב הציבור בישראל, המליך עליו קבוצת לחץ חדשה. שנאתם לממן בני ישיבות שגם ככה חיים מתחת לקו העוני? חכו עד שתראו איך זה לתקצב וילות בשומרון.

חוץ ממספר השיא של תיקים וועדות שקיבלו המתנחלים (המהווים בסך הכל 6 אחוזים מהציבור), הם גם קיבלו שליטה מלאה על מנגנוני הדיור והקרקעות במדינה. הממשלה החדשה משלימה, למעשה, את השתלטות הימין הקיצוני על מוקדי הכוח הנדל"ניים בישראל: משרד השיכון (השר אורי אריאל), מנהל מקרקעי ישראל (מזכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, בנצי ליברמן), ועדת הכספים (מזכ"ל גוש אמונים לשעבר, ח"כ ניסן סלומינסקי) והחטיבה להתיישבות במשרד הביטחון (סגן השר דני דנון). כל אלה נמצאים עתה בידי פוליטיקאים המייצגים את ציבור המתנחלים, רובם גם גרים מעבר לקו הירוק.

סוכריות נוספות שהשיג בנט לציבור שלו הן "הקמת מנהלת זהות יהודית" שאף אחד לא ממש יודע מה מטרתה בעולם, אבל מה שבטוח הוא שצפוי לה תקציב נאה ביותר. הישג נוסף הוא תוספת משמעותית לתקציב של הגרעינים התורניים. עוד קובע ההסכם עם הבית היהודי כי מעתה יממנו אזרחי ישראל חלק ניכר מהחינוך הפרטי של המגזר הדתי לאומי. מדובר בישיבות תיכוניות פרטיות שפועלות עד שעות הערב כדי להרחיב את לימודי היהדות של תלמידיהן. ברובן מספר התלמידים בכיתה נמוך משמעותית מזה שבחינוך החילוני.

ולבסוף, ואלה חדשות רעות במיוחד למי שהתפתה אחר מקסם השווא של הפוליטיקה החדשה – לבנט תישמר זכות וטו בכל הקשור לענייני דת ומדינה: נישואים, גירושים, גיור וכדומה. במלים אחרות, אחים חילונים, אם על-פי הסטטוס-קוו הישן ניהלו חובשי הכיפות השחורות את חייכם, מעתה יעשו זאת חובשי הכיפות הסרוגות.

הגזענים. כחלק מהשיטה הקבועה של הימין להעביר החלטות (למען הטייקונים, למען המתנחלים) בחסות הפחדה שיטתית מקבוצה חברתית כלשהי – ערבים, חרדים, ארגוני זכויות אדם, שמאלנים, מבקשי מקלט מאפריקה - הוציאו נתניהו, בנט ולפיד מהמחסן את "חוק יסוד: הלאום" שנבלם בכנסת הקודמת.

החוק האנטי-דמוקרטי הזה משנה את האיזון של הגדרת ישראל כ"מדינה יהודית-דמוקרטית" וקובע כי זהותה הדמוקרטית של המדינה תוכפף לזהותה כמדינת הלאום היהודי. עוד מבטיח החוק השנוי במחלוקת כי המדינה תשקיע בהתיישבות של יהודים, אבל לא תתחייב לבנות עבור בני קבוצות לאום אחרות. כמו כן, מבטל החוק את מעמדה של השפה הערבית כשפה הרשמית בישראל. בקיצור, הוא מבטיח לא מעט בלאגן שיסיט את תשומת לבנו מהעניינים המהותיים באמת.

לקריאת ההסכמים הקואליציוניים: עם בנט, עם לפיד