מנותקים מהעם


שיא חדש של אטימות: כ-85 אלף בתים עניים בישראל מנותקים מדי שנה ממים. זה מה שקורה כשתאגידי המים המופרטים של נתניהו מתעניינים בדבר אחד בלבד – רווח כספי. אפילו על חשבון ילד בן חמש שלא יכול להרשות לעצמו כוס מים או מקלחת

ממשלת נתניהו, שפוגעת באופן שיטתי בשירותים החברתיים הבסיסיים ביותר שמגיעים לכולנו, הגיעה בקדנציה האחרונה לשיא חדש של אטימות - ניתוק עשרות אלפי משפחות בישראל ממים. נסו, לרגע אחד, לדמיין את חייכם בבית שבו אתם גרים - אבל בלי מים. צמאים? באמת חבל. הילדים צריכים להתקלח אחרי יום ארוך בבית הספר? באסה. צריכים לבשל? זה באמת נוגע ללב, אבל לא משנה כמה תתאמצו, מהברז שלכם כבר לא ייצא שום דבר.

על-פי ההערכות (תאגידי המים מסרבים, כמובן, למסור פרטים מדויקים), כל שנה מוצאים את עצמם 85 אלף בתים בישראל, רובם במצב כלכלי מזעזע, ללא מים – למשך ימים, שבועות ואפילו חודשים. חשוב להבין כי לא מדובר באנשים ששכחו לשלם את חשבונות המים כי אם במשפחות במצב סוציאלי חמור שאינן מסוגלות לעמוד בייקור המתמיד במחירי המים.

איך הגענו למצב הזה? ניתן לסמן שלושה תהליכים מקבילים:   

• הפרטת משק המים. ב-2010 העבירה ממשלת נתניהו את האחריות על אספקת המים מהרשויות המקומיות לתאגידי מים אזוריים, שפועלים כחברות עסקיות לכל דבר. בתקופה שבה נמצאה האחריות בידי הרשויות המקומיות, נרשמו הרבה פחות ניתוקים ממים. מכיוון שהמים סופקו בידי גופים ציבוריים, שאינם מתעניינים רק בשורת הרווח וההפסד, מיעטו הרשויות לסגור למשפחות עניות את הברז. הן נטו להקל על המשפחות העניות, מתוך היכרות קרובה עם תנאי החיים הקשים שלהן - באמצעות שמיטת חובות, דחיית תשלומים וסיוע כספי. אלא שהיום הניתוק הוא מהיר, אכזרי ואוטומטי. תאגידי המים והביוב החדשים של נתניהו מעוניינים בדבר אחד בלבד: רווח. אפילו על חשבון ילד בן 5 שלא יכול להרשות לעצמו כוס מים או מקלחת.

 זינוק במחירי המים. ממשלת נתניהו ביטלה את הסבסוד על המים, הטילה עליהם מע"מ והכניסה לחשבונות המים שלנו סבסוד מים לחקלאות, לתעשייה ולתיירות. בנוסף, כפי שקבע מבקר המדינה, שיטת החישוב החדשה שקבעה את מחיר המים התבררה כשרירותית וחסרת בסיס. לראשונה בתולדות המדינה, לא נקבעו כל קריטריונים מקלים על עניים, נכים וקשישים. במקביל, הוקמו 54 תאגידי מים אזוריים (במקום 13) והפכו את תהליך אספקת המים לבזבזני ויקר מאי-פעם. התוצאה: עלייה של מאות אחוזים בחשבונות המים בישראל.

• גידול חסר תקדים בפערים החברתיים. בתקופת נתניהו הגיע מספר העניים בישראל לשיא של כל הזמנים: 1,838,600 איש. במהלך כהונת הממשלה האחרונה נוספו למעגל העוני 64 אלף איש. כלומר, פחות אנשים מסוגלים לשלם חשבונות באופן סדיר.

אבל רגע, האם לא קיים חוק שמגן על העניים מפני פגיעה בזכות הבסיסית כל-כך למים? האמת שכן, אבל הוא לא שווה דבר. ב-2001 חוקק חוק שקבע כי תוך חצי שנה ייקבעו קריטריונים ברורים לניתוק ממים. מאז חלפו 12 שנים, והקריטריונים עדיין לא נקבעו. זו הסיבה שתאגידי המים החדשים יכולים לקבוע לעצמם מדיניות כראות עיניהם.

בעבר התקיים קשר הדוק בין הרשות המוניציפלית לבין לשכת הרווחה. לפני כל ניתוק ממים ביקשה הרשות המקומית חוות דעת לגבי מצב המשפחה. היום מופקרים האנשים החלשים ביותר במדינה לחסדיהן של חברות עסקיות שעוסקות אך ורק במיקסום רווחים. "העובדת של תאגיד המים אמרה לי שאני לא משלמת הרבה זמן ושאני לא היחידה שעושה את זה ושהם לא יכולים לעזור לכל אחד שבוכה להם", מספרת אם חד-הורית מלוד, שעזבה את עבודתה בגלל המצב הבריאותי של בתה ומתקשה מאז לעמוד בתשלומי המים. "'אני לא לשכת הסעד', ככה היא אמרה לי".

האגודה לזכויות האזרח הגישה לפני מספר שבועות עתירה בנושא לבג"צ. המדינה אמורה להגיש את תשובתה לבית המשפט העליון עד יום ראשון הקרוב.