מה זה משנה


שנייה לפני חלוקת המתנות, התיקים ומכוניות הפאר, החלטנו לערוך עיון מחודש בהסכמים המבטיחים שעליהם חתמו כל "המשנים מבפנים" עם בנימין נתניהו רגע לפני שנכנסו לממשלה

יאיר לפיד הבטיח לבוחריו "פוליטיקה חדשה". בימים הקרובים נגלה למה הוא מתכוון, והאם פוליטיקה חדשה משמעה להמליך את ראש הממשלה הכי ישן והכי שמרן בסביבה לכהונה הרסנית נוספת על מדינת ישראל.

את התירוצים הצפויים אפשר לנחש מראש: לשנות אפשר רק מבפנים, אנחנו נהווה את לשון המאזניים, אנחנו - עוד תראו! - נטה את הכף. את הקלישאות הישנות האלה שמענו מאהוד ברק כשהכניס את מפלגת העבודה לממשלה, ולאחר מכן גם משאול מופז – שהצטרף לממשלת נתניהו עם מספר חברי כנסת גדול בהרבה משיש להפתעת הבחירות, יאיר לפיד.

גם את המתנות המפתות - משרדים ממשלתיים, תקציבים ומכוניות פאר - כולנו מכירים יותר מדי טוב, ויש להניח כי הן מוצעות בזה הרגע ללפיד ואנשיו.

לרגל פתיחת המשא ומתן הקואליציוני החלטנו לערוך עיון מחודש בהסכמים הקואליציוניים המבטיחים שעליהם חתמו "המשנים מבפנים" עם בנימין נתניהו כשנכנסו לממשלה שלו. אם היעדים האלה נשמעים מוכרים לקורא יאיר לפיד, זה בדיוק מכיוון שאלה עיקרי המצע שלו עצמו - ואלה בדיוק הכישלונות הגדולים ביותר של נתניהו, ראש ממשלה שמצטיין בעיקר בלא להזיז כלום, לעצור שינויים ולקדש את הקיים. גם כשיש לו את הכוח הקואליציוני לעשות אחרת. גם כשהוא חתום על הסכמים מחייבים.

 שינוי שיטת הממשל

"הממשלה תפעל לקידום רפורמות ממשליות לשיפור היציבות והמשילות" (קווי היסוד של ממשלת נתניהו השנייה)

"הצדדים מתחייבים לפעול לשינוי מהותי בשיטת הממשל הנהוגה בישראל, ולכונן שיטת ממשל אשר תגביר את היציבות השלטונית והמשילות... לא יאוחר מסוף שנת 2012" (מתוך ההסכם עם קדימה)

 שיוויון בנטל

"הצדדים מתחייבים לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל" (קדימה)

 הסדר מדיני

"הממשלה תקדם את התהליך המדיני ותפעל לקידום השלום עם כל שכנינו" (קווי היסוד)

"ישראל תגבש תוכנית להסדר איזורי כולל לשלום ושיתוף פעולה במזרח התיכון. הממשלה תפעל לאכיפת החוק בנושא המאחזים הבלתי חוקיים" (מתוך ההסכם עם העבודה)

"הצדדים מסכימים כי הממשלה תפעל לחידושו של התהליך המדיני ולקידום משא ומתן עם הרשות הפלסטנית" (מתוך ההסכם עם קדימה)

 הצלת מעמד הביניים ומלחמה בעוני

"הממשלה תחתור לצדק חברתי על-ידי צמצום הפערים החברתיים ומאבק בלתי מתפשר בעוני באמצעות חינוך, תעסוקה והגברת הסיוע לשכבות החלשות באוכלוסייה" (קווי היסוד של הממשלה)

"הממשלה תעמיד את החינוך במרכז סדר העדיפויות הלאומי" (קווי היסוד של הממשלה)

"הממשלה תפעל לקידום חקיקה שוויונית יותר של משאבי המדינה, ליצירת רשת ביטחון חברתית וכלכלית למעמד הביניים, להגברת התחרות ולצמצום הריכזויות במשק הישראלי" (מתוך ההסכם עם קדימה)