מרמה והפרת אמונים


בשנה האחרונה, לאורך שלוש מערכות בחירות, הושמעו אינספור התחייבויות מפי פוליטיקאים ומועמדים. אינספור הצהרות לקדם נושאים שונים, לפתור בעיות ארוכות שנים ולשנות מדיניות מקולקלת. במערכת היחסים שבין הפוליטיקאים לציבור, יש חשיבות גדולה לקיום הבטחות – אם הציבור לא מסוגל לדעת מה יעשו נבחריו, אם פוליטיקאים מרגישים בנוח לפעול בניגוד להבטחותיהם ואם למילתם של המנהיגים אין כל חשיבות, כל השיטה הדמוקרטית מאבדת את משמעותה וכוחו של האזרח נעלם כליל. לכן, אחרי שלוש מערכות בחירות וכאשר נראה שהולכת ומוקמת ממשלה, חשוב להיזכר בעשר התחייבויות בחירות מרכזיות ולבדוק מה קרה להן.

1. לא נשב בממשלה עם נתניהו

הבטחת הבחירות המרכזית והעיקרית ביותר בבחירות האחרונות של מפלגות האופוזיציה הייתה לא לשבת עם בנימין נתניהו, ולהקים ממשלה שתחליף אותו. זאת הייתה השאלה המרכזית בבחירות וסביבה נסוב הוויכוח הציבורי. אורלי לוי אבקסיס הבטיחה ("לא נשב בממשלה שבה מכהן ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום בפלילים"), עמיר פרץ הבטיח ("בכל כלי תקשורת חזרתי ואמרתי: אני לא אשב עם נתניהו נקודה. ובכל זאת, זה לא עובר. אולי השפם שלי מפריע להם להבין אותי"), אבל יותר מכולם בני גנץ – שלא רק התחייב, אלא למעשה נכנס לפוליטיקה רק כדי להחליף את נתניהו ("לא אשב בממשלה תחת אדם עם כתב אישום", אמר רק לפני חודש וחצי). כידוע, כל המבטיחים הנ"ל ומפלגותיהם הפרו את ההבטחות, קבעו כי המצב השתנה וחיש קל נכנסו לממשלת נתניהו.

2. נקים ממשלה חילונית, תיק הבריאות יהיה שלנו

כן כן, יו"ר הכנסת בהווה, ממלא מקום ראש הממשלה בעתיד ושר הביטחון הבא, בני גנץ, התחייב גם להקים ממשלה "ליברלית, בלי קיצוניים ובלי סחטנות... בכוונתי להקים פה ממשלה חילונית". בנוסף הכריז גנץ בהזדמנות אחרת כי "לא נוותר על תיק הבריאות באף ממשלה עתידית". כידוע, גנץ נכנס בימים אלה לממשלה עם שתי המפלגות החרדיות וכאשר תיק הבריאות נשאר אצל יעקב ליצמן, מי שנחשב לשר כושל במיוחד. אגב, גנץ התחייב גם להקים שני בתי חולים בפריפריה, להשקיע 12.5 מיליארד שקלים במערכת הבריאות ולערוך בה רפורמה רחבה. הבטחות אלה, כמובן, אינן מופיעים בהסכם הקואליציוני, לא עלו אפילו במו"מ ולא מומלץ לעצור את הנשימה בהמתנה למימושן.

3. נשנה את חוק הלאום ונדאג לנציג ערבי בממשלה

אחת ההבטחות העיקריות של בני גנץ וגם של יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, הייתה ביטול או שינוי חוק הלאום, שמפלה נגד אזרחי ישראל הערבים והוציא מאות אלפי אזרחים לרחובות לפני פחות משנתיים. לא הרבה זוכרים אבל למעשה, הצהרתו הראשונה של בני גנץ כמועמד לראשות הממשלה הייתה "אעשה את כל שביכולתי לפעול למען תיקון נכון של החקיקה" בעניין חוק הלאום. גם כאן ההבטחה נשכחה ברגע שגנץ הגיע למו"מ עם נתניהו. בנוסף, גנץ וכן עמיר פרץ הבטיחו לבטל את חוק קמיניץ, שפוגע גם הוא באזרחים הערבים, ופרץ הבטיח ימים ספורים לפני הבחירות שימנה שר ערבי בממשלה הבאה – גם במקרה הזה, הושלכו ההתחייבויות לפח.

4. נקדם את התהליך המדיני

בני גנץ ואנשי כחול לבן הבטיחו "לשמור על אופק פתוח להסדרה מדינית בעתיד" ו"ליזום ועידה אזורית עם מדינות ערב לקראת היפרדות מהפלסטינים". עמיר פרץ ומפלגת העבודה הבטיחו "לחדש את התהליך המדיני לשלום". שניהם חתמו בימים אלו על אישור לספח את ההתנחלויות רק בשביל להיכנס לממשלה, צעד שמשמעותו ביטול הבסיס לתהליך מדיני עם הפלסטינים, איום על הסכם השלום עם ירדן, פגיעה קשה בביטחון, חיסול יכולת ההיפרדות והרחקת כל סיכוי להסדר שלום.

5. נילחם בשחיתות

בני גנץ וחבריו עסקו רבות במלחמה בשחיתות – אולי הנושא הבוער ביותר והחשוב ביותר למצביעי כחול לבן. גנץ התחייב לאמץ את עקרונות ועדת שמגר מ-2008, המחייבים את חברי הממשלה לשמור על טוהר המידות, להימנע מניגוד עניינים, לשמור על אמון הציבור ועל שלטון החוק, ואף קובעים כי שר או ראש ממשלה "ישעה את עצמו או יתפטר כאשר רשויות אכיפת החוק מייחסות לו מעשי עבירה חמורים, הפוגעים באמון הציבור בממשלה". לפני יומיים, גנץ חתם על הסכם שמנוגד לכל העקרונות הללו ולמעשה אף מבטיח שנאשם בפלילים יוכל לכהן כראש ממשלה, להתערב במינוי שופטים ושומרי סף ואפילו להשפיע על מינוי התובעים במשפטו.

6. נחזק את הכנסת

בבחירות האחרונות בני גנץ טען כי "הכנסת חלשה בכל הנוגע לסמכויות של ממש... התוצאה היא דריסה של הכנסת על ידי הממשלה", והבטיח "להציג וליישם רפורמה נרחבת בעבודת הכנסת, שבמרכזה חיזוק תפקידה כרשות המפקחת על משרדי הממשלה". ההסכם בין גנץ לביבי למעשה מרוקן את האופוזיציה מתוכן, מבטל את מעמדה של הכנסת כרשות עצמאית, לוקח ממנה סמכויות רבות ומעביר כמעט את כל סמכויות השלטון לידי הממשלה בלבד.

7.
נתקן את חוק הפונדקאות ונעניק שוויון זכויות לקהילה הגאה

אחד החוקים המעליבים ביותר שעברו בכנסת, לפני פחות משנתיים, בתקופה שהכנסת עוד העבירה חוקים, היה חוק הפונדקאות אשר מפלה זוגות הומוסקסואליים ומונע מהם לעבור תהליך של פונדקאות. כזכור, החוק עבר בניגוד להבטחתו של ראש הממשלה נתניהו עצמו רק 24 שעות קודם. לאחר מכן התחייב נתניהו לתקן את החוק ואחריו מפלגת כחול לבן הבטיחה שתתקן אותו כאשר גנץ ירכיב ממשלה. גם התחייבות זו נשכחה ואין לה זכר בהסכם בין גנץ לנתניהו – כמו גם ההבטחה לחוקק את ברית הזוגיות עבור זוגות חד-מיניים. למעשה גנץ העניק את זכות הווטו על כל מהלך לאנשי גוש הימין הדתי והחרדים, ובכך מאפשר להם לקבוע בפועל את אורחות חייהם של כלל אזרחי ישראל. מעניין מה חושבים על כך כמה מחברי קהילת הלהט"ב שהצטרפו לממשלת נתניהו, למשל שר הרווחה המיועד איציק שמולי.

אבל כמובן שלא רק מועמדי המרכז והשמאל הפרו את הבטחותיהם לבוחרים. גם מצביעי הליכוד צריכים להתרגל בשלב הזה לשמוע מנתניהו הבטחות שלעולם לא יקוימו:

8. נקים ממשלת ימין, לא תהיה ממשלת אחדות

לפני בחירות ספטמבר טרח נתניהו וכתב טור מיוחד לקוראי ישראל היום, שבו הצהיר כי "ההתחייבות שלי ברורה: להקים אחרי הבחירות ממשלת ימין חזקה. זאת המחויבות שלי למצביעי הליכוד. לא תהיה ממשלת אחדות". נתניהו גם הסביר כי ממשלת גנץ תהיה "חלשה וחסרת ניסיון". בעוד שנה וחצי, אם יעמוד בהסכם שחתם עליו, נתניהו אמור להעביר לגנץ החלש וחסר הניסיון את תפקיד ראש הממשלה.

9. נעשה רפורמות בבריאות ובכלכלה וניר ברקת יהיה שר האוצר

לפני חודשיים עמד נתניהו על במה לצידו של ח"כ ניר ברקת והכריז כי הוא ביקש ממנו "להיות שר האוצר המיועד של ממשלת הליכוד הבאה". נכון לעכשיו, שר האוצר המיועד הוא אכן ח"כ מהליכוד, אך זהו ישראל כץ ולא ברקת. אגב, למחרת ההכרזה על ברקת, נתניהו ביקר עם שר האוצר המיועד בסניף של רמי לוי והכריז: "מחירי המזון בארץ יקרים מדי. אני אתמול הודעתי שניר ברקת יהיה שר האוצר הבא בממשלה שלנו. אנחנו באים עם שש רפורמות ענק לכלכלה ולבריאות". באורח פלא, אף לא אחת מהרפורמות שהבטיח הנאשם מבלפור מופיעה בהסכם בין גנץ לביבי. אולי מרוב סעיפים שעוסקים בהבטחת כיסאו של נתניהו, פשוט לא נשאר מקום.

10. משה פייגלין ימונה לשר בממשלת נתניהו

לא רק על ניר ברקת צחק ראש הממשלה. לאחר שמפלגת זהות פרשה מהבחירות לכנסת הקודמת, בנימין נתניהו התחייב בפני משה פייגלין כי הוא יהיה שר בממשלתו הבאה ואף הצהיר על כך בפומבי. "אני רואה בך שר בממשלה הבאה", אמר נתניהו, ואף הבטיח להעביר לגליזציה של קנאביס ולעגן זאת בהסכמים הקואליציוניים. כידוע, לא נראה שפייגלין קרוב לתפקיד שר כלשהו, ונושא הלגליזציה נעדר לחלוטין מההסכם הקואליציוני של ממשלת חירום הקורונה  – אבל זה בסדר, כי גם משבר הקורונה כמעט ואינו מוזכר בו.

כפי שניתן לראות, הפוליטיקאים שמקימים בימים אלה ממשלה, מימין וממרכז, לא עמדו באף אחת מהבטחות הבחירות שלהם, והחליטו במקום זאת פשוט לצפצף על ציבור הבוחרים. בימים אלה, כאשר נתניהו וגנץ ממשיכים להבטיח הבטחות – גנץ הבטיח "לשמור על הדמוקרטיה" בממשלה הבאה ונתניהו הבטיח לקיים את הרוטציה – אפשר כבר להניח מראש מה שווה המילה שלהם.

לקריאת ההסכם להקמת הממשלה: https://bit.ly/3bvj4zE

לקריאת מצע כחול לבן: https://bit.ly/3avkJUF

על הבטחותיו של גנץ: https://bit.ly/3asxrDy, https://bit.ly/34XA6Ef, https://bit.ly/3aoFpNX, https://bit.ly/2VrJ0qf

על הבטחותיו של נתניהו: https://bit.ly/3eH5uv0, https://bit.ly/3eJXcCy, https://bit.ly/2XWUO5O, https://bit.ly/2VPTjU1

על הבטחותיו של עמיר פרץ: https://bit.ly/2S0yPXP