הדרך לפיזה


תוצאות מבחן פיזה הבינלאומי שפורסמו אתמול מראות כי שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, יכול לרשום על שמו "הישג" נוסף בדיעבד – הפיכת מערכת החינוך הישראלית להכי בלתי שיוויונית בעולם. ישראל הגיעה השנה לתוצאות הגרועות ביותר אי פעם במחבחנים, הפערים בין תלמידים בישראל הם הגדולים ביותר בעולם כאשר תלמיד דתי בישראל מקבל 64% יותר תקציב מתלמיד ערבי.

כשבנט פוטר ממשרד החינוך על ידי נתניהו ביוני השנה – חלילה לא בגלל תפקודו כשר, אלא אך ורק בגלל קומבינות פוליטיות – רבים חשבו שחותמו העיקרי של בנט הוא בתחום ההדתה והחדרת עמותות הימין הדתי והמתנחלי לתוך כיתות בית הספר. תוצאות מבחן פיזה, המדרג את יכולותיהם של תלמידים במדינות שונות, מגלות כי על הדרך משרד החינוך הביא גם להורדת רמתם של תלמידי ישראל לתחתית הרשימה הבינלאומית.

בכל שלושת חלקי המבחן – מתמטיקה, מדעים ושפה – תלמידי ישראל הגיעו להישגים הגרועים ביותר אי-פעם. למעשה, זו הפעם הראשונה שבה הממוצע בשלושת המבחנים יורד מאז הפעם הקודמת. בכל התחומים ישראל נמצאת הרבה מתחת לממוצע ה-OECD. לא פחות מ-22% מהתלמידים נכשלו במבחן.

אבל התמונה הקשה באמת מתגלה כשמשווים בין תוצאות של מגזרים שונים בישראל: הפערים בין הישגי התלמידים הישראלים במבחן הם הגדולים ביותר בעולם – יותר ממדינות כמו הפיליפינים, לבנון ופנמה. באופן לא מפתיע, עיקר הפערים הם בין תלמידים יהודים לתלמידים ערבים, שיותר מחצי מהם נכשלו במבחן.

עוד דבר שצריך לקחת בחשבון הוא העובדה כי התלמידים החרדיים כלל לא נבחנו – כך שהנתונים האמיתיים לגבי הישגי ישראל ככל הנראה נמוכים הרבה יותר.

אבל איך זה בדיוק קרה? איך ייתכן שמשרד החינוך, שזוכה למשאבים ולתקציב ענק, מוציא מתוכו תלמידים ברמה כל כך נמוכה ועם פערים כל כך גדולים? כמו תמיד, צריך לראות מי בדיוק נהנה מהתקציב – ומי לא.

לפי נתוני משרד החינוך עצמו שפורסמו השנה, תלמיד תיכון דתי – כזה שהוריו מצביעים לנפתלי בנט ורפי פרץ – מקבל בממוצע 40,300 שקל בשנה, לעומת 31,300 שקל לתלמיד חילוני, ו-24,500 שקל לתלמיד ערבי. הפער בין תלמיד דתי לתלמיד חילוני הוא 29%, ובין תלמיד דתי לתלמיד ערבי הוא עומד על שיעור בלתי נתפס של 64%. במילים אחרות, הממשלה ומשרד החינוך בהובלת בנט (ואחריו רפי פרץ) מייצרות כבר שנים פערים בלתי נתפסים בין אוכלוסיות בישראל, מצ'פרות את מי שקרוב לצלחת וגורמות לחברה הערבית להישאר מאחור.

חשבתם שעובדה זאת, לאור התוצאות המשפילות של מבחן פיזה, תגרום לאנשי המשרד לעשות חשבון נפש ולהתנצל בפני התלמידים הערבים על ההזנחה ארוכת השנים, ובפני כלל אזרחי ישראל על הנזק החמור שמצב זה גורם וימשיך לגרום לכלכלת המדינה ולמרקם החברתי? הצחקתם אותם. בתגובה לתוצאות המבחן, אנשי המשרד מיהרו להאשים את הערבים בממוצע הנמוך של ישראל והרשו לעצם עוד להכריז שבניכוי הערבים, מצבנו מצוין.

האם מישהו במשרד קרא להגדלה מסיבית של תקציב החינוך הערבי? מה פתאום. לדעת המשרד, הבעיה היא בסך הכל בתוכנית הלימודים, בחומרי ההוראה ובניצול השעות בבתי הספר הערביים – ולא, חלילה, כי תלמיד ערבי בישראל מקבל 64% פחות תקציב מתלמיד דתי.

מה שבטוח הוא שכל אזרחי המדינה יכולים לישון בשקט כשהם יודעים שאיש כה מוכשר, אדם שהביא תוצאת כאלו למשרד החינוך, מחזיק ברגעים אלו ממש בהגה משרד הביטחון.

-----

לקריאת נתוני מבחן פיזה: http://tiny.cc/ulu8gz

לקריאה על הפערים בין תלמידים בישראל: http://tiny.cc/imu8gz