המגזר הנבחר


תוצאות מבחן פיזה הבינלאומי שפורסמו השבוע הראו באופן ברור ביותר את עומק הפער בין אוכלוסיות שונות בישראל, כאשר התלמידים הישראלים הגיעו לתוצאות הכי בלתי-שוויוניות מכל 79 המדינות שהשתתפו במבחן. כזכור, משרד החינוך מיהר לזרוק את הערבים מתחת לאוטובוס ולהסביר שהביצועים החלשים של התלמידים הערבים הם שמקלקלים לכולם, ושבעצם מצבנו בכלל לא רע. שלא במפתיע, הפערים בהישגים נמצאים במתאם ישיר עם ההשקעה של משרד החינוך באוכלוסיות השונות במדינה – ההשקעה בתלמיד תיכון ערבי בממוצע היא 24,500 ש״ח לעומת 30,300 ש"ח בתלמיד יהודי בתיכון חילוני ולא פחות מ-40,300 בתלמיד בתיכון דתי. אלא שלא מדובר בטעות ולא במקרה – למזלנו, יש פוליטיקאים בימין הדתי שאין להם שום בעיה להודות בכך.

"לציבור הדתי-לאומי, שפעילותו הערכית מובילה את עם ישראל כולו, מגיע לקבל תקציב חינוך מועדף", כתב במאמר בשנת 2014 שר התחבורה בצלאל סמוטריץ, זמן קצר לפני שנבחר לכנסת. "הציונות הדתית היא כמעט הדבר היחיד שיכול להציל את עם ישראל מפני עצמו ולהעלות אותו בחזרה על מסלול נורמלי ושפוי. זו התפיסה הציונית-דתית שכל כך חסרה היום לעם ישראל. ראוי ששר החינוך במדינת ישראל ייקר ויישא על כפיים, לא בשביל הציונות הדתית אלא בשביל עם ישראל... וכן, זה בהחלט שווה תקצוב, והרבה".

זמן לא רב אחרי פרסום המאמר, בצלאל סמוטריץ' נבחר לכנסת מטעם מפלגת הבית היהודי. יו"ר המפלגה שלו, נפתלי בנט, מונה לשר החינוך במטרה להגשים בדיוק את החזון של סמוטריץ' – שר חינוך שמקדש את תפיסת העולם של הימין הדתי והמתנחלי, וזורק על בניה תקציבים עודפים – פשוט כי להם מגיע יותר.

"אני אהיה שר החינוך של כולם" הכריז בנט מול העיתונאים בטקס כניסתו למשרד החינוך. מצד שני הוא גם הכריז שאין הדתה ושאין שמדתה בכל הראיונות, רגע לפני שסמוטריץ' וחבריו למפלגה יצאו בקמפיין תחת הכותרת "הדתה זה אנחנו" ושוב חשפו את האמת שבנט ניסה להצניע.

"תפיסת השוויון הפלקטית וההרסנית מדכאת כל שאיפה טובה, מהרסת את החינוך ואת רגש ההתנדבות ושאיפת המצוינות", טען סמוטריץ' במאמרו. חמש שנים אחרי ועם שר חינוך נוסף ממפלגתו של סמוטריץ', קל לראות איך החזון שלו הפך למציאות – הרבה פחות שוויון, הרבה יותר הדתה והרבה הרבה יותר תקציבים לתלמידים מהזרם המתנחלי-דתי.

לקריאת מאמרו של סמוטריץ': http://tiny.cc/4umahz

לקריאה נוספת על תוצאות מבחן פיזה: http://tiny.cc/8vmahz