היד שמנענעת את הממשלהבימים האחרונים כמעט מדינה שלמה הזדעזעה מדבריו של שר החינוך רפי פרץ, בראיון שהעניק בסוף השבוע. "ברוך השם הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה. משפחה נורמטיבית היא איש ואישה. לא צריך להתבייש שאנחנו חיים בדרך הטבעית הזאת", אמר פרץ בתגובה לשאלה על עמדותיו לגבי הקהילה הגאה. כפי שהראה בכל הזדמנות עד עכשיו, אין ספק שהשר פרץ הוא באמת הומופוב, והחיבור של מפלגתו עם עוצמה יהודית הכהניסטית הוא חיבור טבעי, מתבקש ואף הרמוני.

אבל האמת היא שבעוד שהזעזוע מדברי הרב מוצדקת, ההפתעה מדברי השר פרץ קצת תמוהה, בהתחשב בכך שזאת למעשה מדיניות הממשלה כבר שנים ארוכות. כשבוחנים זאת, ממשלות נתניהו מראות רקורד מרשים במיוחד של הומופוביה, אפלייה, רמיסת זכויות להט"ב ומניעת כל ניסיון לקדם שוויון לקהילה הגאה בישראל.

הנה תזכורת למדיניות הממשלה בשנים האחרונות, עוד לפני שהרב רפי בכלל נכנס לפוליטיקה:

1. לאורך העשור האחרון, ממשלות נתניהו הפילו כ-15 הצעות חוק לפחות, בנוסחים שונים ושל יוזמים שונים, שביקשו לאפשר בישראל נישואים חד-מיניים, ברית זוגיות אזרחית, נישואים אזרחיים וכל מה שאמור לאפשר לזוגות חד-מיניים לחיות יחדיו מבלי לסבול מאפלייה חוקית. 15 פעם שממשלות נתניהו נתנו את דעתן בנושא, וכמו רפי פרץ, נראה שגם נתניהו ויתר השרים שלו החליטו שמשפחה נורמטיבית זה רק גבר ואישה.

2. ביולי 2018 הצביעה כנסת ישראל על חוק פונדקאות חדש. אלא שהחוק החדש כלל אפלייה כלפי זוגות הומואים ואסר עליהם להביא ילדים לעולם דרך אם פונדקאית. נתניהו הבטיח שיתמוך בגרסה שמקיימת שוויון גם כלפי זוגות הומואים ואפילו העלה על כך סרטון, אך ברגע האמת – בסך הכל כעבור יום אחד – הצביע נגד. אגב, זה לא נגמר שם. מאז ועד עכשיו הממשלה הפילה לפחות עשר הצעות חוק שונות שביקשו לתקן את המעוות, ואפילו הצהירה מול בג"ץ שעמדתה הרשמית היא שאין לאפשר פונדקאות לגברים הומוסקסואליים. כנראה שהם מסכימים עם הרב רפי שזה לא טבעי ובריא.

3. מי שנבחר כדי לדאוג לזכויות להט"ב מתוך הקואליציה הוא ח"כ אמיר אוחנה. אלא שכשבוחנים את הרקורד של אוחנה, קשה למצוא פעילות כלשהי בעד הקהילה הגאה. בסוגיית הפונדקאות אוחנה ניסה (ונכשל) לשכנע את נתניהו לתמוך בתיקון למען זוגות הומואים, אבל אם חשבתם שזה יגרום לאוחנה להתפטר בזעם ולנטוש את אולם המליאה, הצחקתם אותו. אוחנה נשאר והמשיך להתחנף לנתניהו עד שמונה לשר משפטים. גם בתפקידו החדש אוחנה הראה שיותר בוער לו לחבל במערכת החוק ולדאוג לתיקי נתניהו, מאשר לפעול למען הקהילה הגאה. כך, למשל, נמנע מלהקל על הליך האימוץ להורים גאים, על אף שהדבר בסמכותו. מי יודע, אולי גם אוחנה חושב שהוא לא נורמטיבי.

4. מפלגות הימין הדתי מתחלקות, כידוע, לבית היהודי בשיתוף הכהניסטים ולימין החדש ה"ליברלי". אלא שגם ראשי הימין החדש, איילת שקד ונפתלי בנט, הראו שכשזה מגיע לזכויות להט"ב, ההבדל בינם לבין סמוטריץ' והרב רפי קטן מאוד. גם אם בנט מנסה להתבדל מחבריו הכהניסטים ולקרוץ למרכז, הרקורד שלו מראה אחרת. כבר בבחירות 2015 הבהירה איילת שקד לציבור ש"מי שתומך בנישואים חד מיניים" לא צריך להצביע למפלגה שלהם. ובנט עצמו, בעבר שר החינוך והיום שר הביטחון, נלחם פעם אחר פעם למען מכינת עלי שרבניה ממשיכים לתקוף את חברי הקהילה הלהט"בית ולקרוא להם סוטים. למקום שמחנך את תלמידיו לשנאת להט"בים קרא בנט "מפעל מדהים" וסירב לפגוע במימונו. כנראה שלא במקרה הוא והרב פרץ רצו ביחד בבחירות האחרונות.

5. אם זה נראה כמו מדגם מקרי, הנה עוד רשימת חוקים למען הקהילה הגאה שממשלות נתניהו הפילו, פעם אחר פעם: איסור על אפליית סטודנטים על רקע מגדר או נטייה מינית, הסדרת מנגנון אימוץ לבני ובנות זוג מאותו המין, הכשרות מיוחדות לעובדי מערכת החינוך על מגדר ונטייה מינית, איסור על טיפולי המרה לקטינים, הכרה במשפחות שכולות גאות, השוואת נקודות מס לזיכוי לזוגות להט"בים, חופשת לידה לבנות זוג, הטבות למשכנתא לזכויות להט"ב, החלת חוק ירושה על בני זוג להט"בים, רישום משפחות להט"ביות, הכרה בפשעים על רקע נטייה מינית כפשעי שנאה, חוק סיוע לנפגעי הבר נוער ואיסור על קריאות גזעניות על רקע זהות מגדרית/נטייה מינית באירועי ספורט. ואת כל זה ממשלות נתניהו עשו עוד הרבה הרבה לפני שרפי פרץ היה במשחק.

------

לקריאה נוספת על דברי רפי פרץ: http://bit.ly/36ID4MS

לקריאה נוספת על חוק הפונדקאות: http://bit.ly/2R7SSlW

לקריאה נוספת על פעילות הממשלה נגד הקהילה הגאה: http://bit.ly/2tawal2