החלו שידורי התעמולהבשבועות האחרונים וככל שמתקרבות הבחירות נראה כי השר הזמני בנט עושה כל שביכולתו כדי לעשות במשרד הביטחון את מה שעשה בתפקידו הקודם כשר החינוך – להפוך אותו לסניף נוסף של הימין המתנחלי.

חברם של סמוטריץ' ופרץ למפלגה מראה בצורה ברורה שקמפיין הבחירות הקרובות מתחיל ישר ממשרדו בקריה. אחרי שעשה כותרות מהקמת צוות לסיפוח התנחלויות והלבנת מאחזים ובעיצומו של סוף שבוע אלים עם נסיונות פיגועים ובלוני נפץ, בנט סוף סוף זיהה אתמול את הסכנה הגדולה לביטחון ישראל והכריז על צוי הרחקה מהגדה המערבית נגד 30 פעילי שמאל, כיוון שאלה פועלים "לביצוע פרובוקציות אלימות באזור יהודה ושומרון".

בהודעה שהוציא טען בנט גם כי "האירועים האלימים מכוונים להתסיס את השטח ומביאים להשחתת רכוש ופגיעה בחיילי צה"ל, לצד נזק הסברתי כבד למדינת ישראל בעולם". מוכרחים להודות שקצת קשה לקחת ברצינות את החשש מנזק הסברתי והתתסת השטח של חברו למפלגה של מוביל מצעד הבהמות סמוטריץ' והמומחה לטיפולי המרה פרץ.

ובכן, האם פעילי השמאל האמורים באמת תוקפים חיילים? על מה מתבסס בנט? ומה קרה שדחוף לבנט להוציא צווי הרחקה? על השאלות הראשונות קשה לענות. בחיפוש בדיווחי התקשרות לא ניתן למצוא יותר משלושה מקרים ב-15 השנים האחרונות – כולם בני עשר שנים לפחות – לגבי תקיפה של חיילי צה"ל על ידי פעילים. אבל כאשר בודקים כבר מאסרים וכתבי אישום – נראה שאפילו שלושת המקרים האלו לא הגיעו לשום הרשעה.

היום, בעקבות התגובות למהלך, צייץ בנט שפעילי השמאל "כבר פצעו מעל 100 חיילים לאורך השנים". בנט לא פירט מאיפה הביא את המספר הזה, אבל כן הביא כדוגמה בודדת מקרה של חייל שאיבד את עינו במהלך הפגנה. אלא שמדובר באירוע מלפני 15 שנה, וכלל לא היו אלה פעילי שמאל שגרמו לפציעתו המצערת של אותו חייל, מיכאל שוורצמן שמו.

אז מה בכל זאת גורם לבנט לצאת למאבק ההרואי? יתכן שזה קשור לקובלנה המוזרה שהגיש ארגון הימין "עד כאן" נגד האקטיביסט יונתן פולק, על כך שתקף חיילים במהלך הפגנות. רק שבפועל, על טענות אנשי ארגון הימין אמר השופט בדיון: "איפה תיאור העובדות? בכתב אישום צריך להיות מפורט מי נפגע ואיך, אצלכם לא רשום שום דבר". אופס. אנשי הימין שעקבו במשך חודשים אחרי פולק אפילו טרחו לפרסם סרטון שבו נראות הראיות נגד הפעיל ה"אלים". אלא שבמציאות כל מה שהם מצאו זה מספר צילומים של פולק כאשר הוא סוחב צמיגים בהפגנות. לא מכה חיילים, לא זורק אבנים. כלום. בסך הכל עוד מפגין. האם יתכן שעל על חומר הראיות העלוב הזה מתבסס שר הביטחון?

בינתיים, מה שכן שמתרחש כבר שנים ארוכות, מדווח על ידי צה"ל והמשטרה, מתועד היטב ולא מוכחש על ידי איש הוא סדרת התקיפות החוזרת ונשנית של חיילים, פלסטינים ופעילים שמאל על ידי מתנחלים דווקא, עניין שבשגרה שלשר הביטחון הזמני ממש לא בוער לטפל בו. באפריל 2018 מתנחלים יידו אבנים על חיילי צה"ל ליד ההתנחלות איתמר. ביוני 2018 מתנחלים ממאחז ליד כפר תפוח תקפו באבנים, מקלות ואקונומיקה שוטרים במהלך פינוי המאחז. ביולי 2018 מתנחל מחברון תקף באגרופים פעיל "שוברים שתיקה" ועוד ועוד דוגמאות לרוב. באורח פלא באף אחד מהמקרים הללו לא קרא השר בנט להרחיק את המתנחלים מהגדה.

כבר שנים שתושבי ההתנחלות יצהר תוקפים חיילים, פלסטינים ופעילים – כולל פריצות לבסיסי צה"ל וידויי אבנים. רק בשנת 2017 תועדו 40 מקרים שונים של תקיפות כפרים פלסטיניים על ידי תושבי ההתנחלות. האם בנט קרא לפנות את ההתנחלות? האם מקרים אלו לא "מכוונים להתסיס את השטח ומביאים להשחתת רכוש ופגיעה בחיילי צה"ל, לצד נזק הסברתי כבד"? לדעתו של בנט, כנראה שלא.

אבל האמת היא שקשה להאשים את בנט. ככה זה כשצריך לרצות את הבייס של המפלגה שלך, שמורכב מאנשי יצהר, איתמר ותפוח, נוער הגבעות ופעילי תג מחיר. על צביעות והתנכלות לפעילי שמאל השר הזמני זוכה לקולות בבחירות, ועל המאבק בטרור היהודי – הוא עלול להפסיד אותם.

----

לקריאה נוספת על צווי ההרחקה שהוציא בנט: http://bit.ly/2tnWGrp

על הדיון בקובלנה שהגיש ארגון "עד כאן": http://bit.ly/2TJU1mF

לקריאת הציוץ של בנט: http://bit.ly/2G10otF

לקריאה על מיכאל שוורצמן: http://bit.ly/2TESAWy

על תקיפות של חיילים על ידי מתנחלים: http://bit.ly/2NE1nE4http://bit.ly/366WXfqhttp://bit.ly/30z6cnDhttp://bit.ly/2R8UgWD