התחנה הבאה: מדינת הלכההימין בישראל נוהג להצדיק את מהלכיו באמצעות צמד המילים "רצון הרוב". בחיריות שלישיות? רצון הרוב. ראש ממשלה נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים? רצון הרוב. חצי מהממשלה מסובכת בפלילים? גם זה כנראה רצון הרוב. אבל מה קורה כשהממשלה רוצה דבר אחד והרוב רוצה דבר אחר? אז מתברר שרצון הרוב כבר לא ממש קובע.

לאחרונה פורסם כי שר התחבורה הזמני בצלאל סמוטריץ' החליט על דעת עצמו לבטל לחלוטין כ-50 קווי אוטובוס שנסעו קצת אחרי כניסת שבת. למעשה מדובר באוטובוסים שרק סיימו את מסלולם אחרי כניסת השבת, ובמשך שנים לא הפריעו לאיש – חוץ מלחברי ממשלת המעבר. רק לפני חצי שנה אמר סמוטריץ' כי "מדינתו של העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה". עכשיו נראה שסמוטריץ' החליט לקדם את חזונו במשרד התחבורה.

תגובת משרד התחבורה הסבירה שהם בסך הכל מיישמים את מדיניות הממשלה, ופועלים לפי עקרון הסטטוס קוו. אלא שאם זו אכן מדיניות הממשלה, המשמעות היא שהממשלה פועלת בניגוד גמור לרצון הרוב. בסקר שערכה עמותת חדו"ש ויצא רק לאחרונה עלה כי 71% מאזרחי ישראל היהודים מעוניינים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת. כשמוסיפים להם את אזרחי ישראל הלא יהודים, שמן הסתם תומכים בכך גם הם, שיעור התמיכה קרוב יותר ל-80%. אבל ממשלת המעבר שמנהלת את המדינה מתעקשת להנהיג מדיניות שלא יותר מ-20% מהציבור מעוניין בה. ולזה הם קוראים "הרוב קובע".

זאת הרי לא הפתעה גדולה. במרבית הנושאים שעומדים על הפרק הממשלה נוהגת בניגוד לרצון הרוב. רוב הציבור מעוניין בתחבורה ציבורית, רוב הציבור מעוניין בנישואים אזרחיים, רוב הציבור גם מעדיף את פתרון שתי המדינות. כל זה ממש לא מעניין את ממשלת נתניהו שתלויה בקיצוני הימין הדתיים.

לפחות אפשר להתנחם בכך שהממשלה הנוכחית כבר לא מעמידה פנים שהיא דמוקרטית: ממשלת מעבר שפועלת ללא רוב בכנסת ובלי תמיכת הציבור, ראש ממשלה יוצא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים שמציב את עצמו מעל החוק, מפלגת שלטון שמנסה למנוע מהרוב בכנסת לממש את רצון הבוחר בדיון על חסינות ראש הממשלה, שר משפטים זמני שפועל נגד המערכת שהוא עומד בראשה, שר חינוך זמני שמפטר מורים שחושבים אחרת ממנו ושר ביטחון זמני שהופך את המשרד שאמון על ביטחון אזרחי ישראל לסניף של מועצת יש"ע. אז מה הפלא שגם שר התחבורה הזמני קופץ על העגלה?

-----

לקריאה על ביטול הקווים: http://bit.ly/369GHdQ

לנתוני התמיכה בתחבורה ציבורית בשבת: http://bit.ly/2RazdTp

לקריאת דבריו של סמוטריץ' על מדינת הלכה: http://bit.ly/2tyGmUw