ורק לניצולים לא נשאריום השנה לשחרור מחנה אושוויץ והכינוס החגיגי של פורום השואה הבינלאומי הביאו ארצה 38 מנהיגי מדינות שונים בעולם, לאירוע חשוב ומושקע שעלה למשלם המיסים הישראלי 20 מיליון שקל. אבל בזמן שהממשלה מתפארת ברכבת האווירית ובאירוח שועי העולם, חשוב לזכור את אלו שפחות מצליחים ליהנות מהכבוד שהאירוע הרשמי מרעיף.

בישראל חיים כיום קרוב ל-200 אלף ניצולי שואה, ומטבע הדברים, מספרם הולך ופוחת בכל שנה. אחוז בלתי נתפס מניצולי השואה שחיים בארץ נמצאים מתחת לקו העוני. כ-48 אלף קשישים ניצולי שואה עניים חיים בישראל, כאשר הם מקבלים קצבה חודשית עלובה של בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים. וזה לא שלהיות סתם קשיש, בלי טראומת השואה, זה הרבה יותר טוב: ממשלת ישראל מפקירה באופן קבוע את האוכלוסייה הקשישה שלה, זו שלא מסוגלת להתפרנס, שכמעט 20% ממנה חיה מתחת לקו העוני, לפי דו"ח העוני שפורסם זה עתה.

אחת הסיבות העיקריות למצוקת העוני של ניצולי השואה, מעבר להזנחה הכללית של הקשישים בישראל, היא העובדה כי החוק בארץ מקנה קצבה רק לניצולי שואה שעלו לארץ עד שנת 1953. אלא שרבים מניצולי השואה עלו בשנות התשעים מברית המועצות לשעבר, שמצדה לא מעניקה להם קצבה, וכך יוצא שהם נופלים בין הכיסאות ונאלצים לחיות בחרפת רעב.

ביום הזכרון הבינאלומי לזכר השואה ולצד זה שממשלת ישראל הוציאה 20 מיליון על אירוע זכרון מפואר, חשוב להזכיר שוב ושוב גם את ניצולי השואה החיים פה איתנו ואת היחס שלו הם זוכים כל ימות השנה.

---

לקריאה על עלות אירוע פורום השואה: http://bit.ly/37mckSK

לקריאה על נתוני העוני של ניצולי השואה: http://bit.ly/38xPR5d

לקריאת נתוני דו"ח העוני: http://bit.ly/2uurR48