השגחה פרטית


שר החינוך רפי פרץ, נמצא בתפקידו כבר יותר מחצי שנה – 32 שבועות שבמהלכם ניתן היה להתרשם מכוונותיו של הרב רפי ומתפיסתו את התפקיד החשוב שקיבל מראש הממשלה היוצא נתניהו. "אני מאמין בחינוך שוויוני ואהיה שר החינוך של כולם", אמר פרץ זמן קצר לאחר שנבחר. "אנחנו רוצים לכונן כאן חברה מוסרית שתעלה על נס את הערבות ההדדית". אכן תוכניות גדולות. אבל נראה שאצל הרב רפי, מילים לחוד ומעשים לחוד. בינתיים, שבעה חודשים לתוך כהונתו, שר החינוך אולי רוצה להיות שר החינוך של כולם, אבל בפועל הוא מתפקד כשר החינוך של מגזר מסוים מאוד.

יומן הפגישות של השר פרץ שנחשף לציבור מראה כי את מרבית זמנו מבלה הרב רפי בפגישות עם אנשי הימין הדתי, רבנים, עסקנים ופוליטיקאים, ובביקורים בבתי ספר דתיים ובהתנחלויות. לפי הפרטים שנחשפו בשבועות האחרונים, פרץ ערך 227 פגישות פוליטיות לעומת 160 פגישות מקצועיות, ביקר ב-45 בתי ספר דתיים לעומת 21 בתי ספר חילוניים ואפילו לא בבית ספר ערבי אחד. וזאת למרות שגם מבחני פיזה וגם מבחני המיצ"ב הראו כי מערכת החינוך בחברה הערבית מתמודדת עם הקשיים הגדולים ביותר.

מורים ואנשי חינוך מספרים על משבר חסר תקדים, מחסור עמוק במורים, התפטרויות ואיומים חוזרים בשביתות – וכל זה בא לידי ביטוי בהישגיהם העלובים של תלמידי ישראל. מערכת החינוך נמצאת במחסור של 1,700 מורים, רובם למקצועות כמו מתמטיקה, מדעים ואנגלית. במצב כזה, אפשר היה לצפות שהשר פרץ יטפל בדחיפות במשבר ויעשה הכל כדי להכשיר ולגייס מורים במקצועות החסרים – אבל לרב רפי, מתברר, יש תוכניות אחרות. בחצי שנה ואל מול 227 פגישות פוליטיות מצא שר החינוך רק לנכון לקיים רק שתי פגישות בלבד עם מזכ"לית הסתדרות המורים המייצגת כ–120 אלף מורים בישראל, ולא עשה דבר כדי למנוע את שביתת המורים בתחילת השנה. במקום מורים למקצועות החסרים, פרץ גייס מאות מורים ליהדות. כי כידוע, הרב רפי הוא שר החינוך של כולם, ובמשמרת שלו כולם ייהנו מעוד שיעורי יהדות – לא רק תלמידי החינוך הדתי.

זרם החינוך הדתי, אגב, נהנה כבר היום מתקצוב עודף בהרבה לעומת החינוך החילוני ועוד יותר לעומת החינוך הערבי. אפשר היה לצפות ששר החינוך של כולם יפעל להקטין את הפער, אבל גם כאן נראה שלרב רפי דווקא יש תוכניות אחרות: הפעלת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, שהוקמה על ידי הימין המתנחלי אך ורק מסיבות פוליטיות, והענקת תקצוב מלא למוסדות חרד"ליים שלא מלמדים לימודי ליבה. רק פגישה אחת נערכה בנושא החינוך הערבי, אבל היא עסקה באלימות בחברה הערבית ולא בדרכים לשיפור ההישגים החינוכיים של התלמידים הערביים. אגב, גם ההישגים של התלמידים היהודים נמוכים מתמיד, אבל כל זה לא ממש מעניין את הרב רפי. הפתרון שלו לתוצאות העלובות של ישראל במבחני מיצ"ב הוא פשוט להחליף את המבחן. לא, חלילה, לשפר את הרמה הלימודית. למעשה, נראה הדבר היחידי שהרב רפי עשה במשרד מאז שנבחר ולא נוגע רק ישירות לחברים מהימין הדתי הוא החלת איסור על שימוש בטלפון סלולרי בבתי ספר יסודיים.

אז האם רפי פרץ הוא באמת שר החינוך של כולם, או כמו קודמו נפתלי בנט, מתנהל בעיקר כמו שליח של מגזר אחד ויחיד, וכל השאר הרבה פחות מעסיק אותו?

-----


חשוב לציין כי חשיפת יומן שר האוצר התאפשרה רק בזכות עתירה של התנועה לחופש המידע.

----

לקריאה נוספת על פעילותו של רפי פרץ כשר החינוך: http://bit.ly/37LUjxn

על יומן הפגישות של פרץ: http://bit.ly/2GNseK8