בוקר טוב, ילדים, אני גננת הקבלן שלכם


הגדלת הסבסוד לצהרונים, לילדים בגילאי 3-9, היא בהחלט צעד מבורך. ואכן, נתניהו ושרי הליכוד מתגאים בו מעל כל במה אפשרית. מה שהם שוכחים לספר לנו זה מהיכן יגיע הכסף להוזלת הצהרונים - מהמשכורת של הגננות עצמן

אחד ההישגים החשובים של המחאה החברתית הוא השגת סיבסוד לצהרונים לילדים בגילאי 3-9. ממשלת נתניהו, שמיסמסה את הרוב המוחלט של דו"ח טרכטנברג, נזקקה לשניים-שלושה סעיפים שתוכל למרוח כעבור שנתיים על אוטובוסים כחלק מתעמולת הבחירות ודאגה להעביר את הסעיף הזה. על פניו, הוא באמת נשמע נפלא ומסוגל גם להקל כלכלית על ההורים וגם לצמצם פערים חינוכיים.

אלא שהיום, רגע לפני שמתחילים ביישום התוכנית, מתגלות הפנים האמיתיות שלה. מה שנתניהו מנסה להציג כצדק חברתי להורים, מתגלה כפשע חברתי כלפי מי שאחראיות על חינוך דור העתיד בישראל – הגננות והסייעות. 

האמת המכוערת מתגלה באותיות הקטנות. התשלום החודשי לצהרון אכן יהיה קטן יותר עבור ההורים, אבל מהיכן יגיע הכסף? לא מהמאיון העליון (שבזכות רפורמת המס השערורייתית של נתניהו הגדיל את חלקו בעוגת ההכנסות הלאומית מ-11% ל-14.9%), לא מהתאגידים הבינלאומיים (שמהם לא טרח לגבות חובות של 27 מיליארד שקל) וגם לא מהאחים עופר (שמשלמים תמלוגים מגוחכים וגוזרים רווחי עתק על השימוש במשאבי הטבע של כולנו). הסבסוד יגיע מכיסן של הנשים שעובדות קשה כדי לגדל את הילדים של כולנו - הגננות והסייעות. מה שיפגע, כמובן, בסופו של דבר, גם בילדים.

התוכנית כוללת את המרכיבים הבאים:

פיטורים של כלל הגננות והסייעות והעסקתן מחדש כעובדות קבלן, חסרות זכויות עובד בסיסיות, עבור שעות העבודה שלהן בצהרון.

הרעה חמורה בתנאי העבודה. שכר של גננת יירד מ-61.73 שקל לשעה (ברוטו) ל-45 שקל לשעה – צניחה של 27 אחוז; שכר של סייעת יירד מ-51.85 שקל לשעה לסכום המגוחך של 25 שקל – צניחה של 52 אחוז.

הפיילוט של התוכנית מתחיל בימים אלה בירושלים, ולאחר מכן יורחב בהדרגה לשאר חלקי הארץ. 400 גננות ירושלמיות קיבלו כבר לפני כמה שבועות מכתב מהעירייה שבו הובהר להן: הסכימו לקיצוץ או שתפוטרו.

עד היום הועסקו הגננות והסייעות על-ידי המתנ"סים והעמותות שהפעילו את הצהרונים. בהתאם לתוכנית החדשה, יעביר אותן משרד האוצר להעסקה על-ידי קבלני משנה. למרבה האירוניה, זהו תהליך המנוגד לחלוטין לשוק החופשי שנתניהו מטיף לו חדשות לבקרים. במצב הקודם התחרו הצהרונים על הגננות והציעו להן משכורות סבירות ותנאי העסקה מכבדים. כעת רוכזו כל המעונות תחת קבלן משנה אחד שהופך להיות מונופול בתחום ויכול להפחית את שכר הגננות. במקום שהמדינה תיקח אחריות על התהליך - תעסיק את הגננות בעצמה או לחילופין תטיל פיקוח הדוק ורציני על כבודן ותנאי העסקתן, היא מפקירה את הגננות לחסדם של קבלני כוח אדם תאבי בצע.

מומחי חינוך מעריכים כי התהליך יוביל לפגיעה קשה לאורך זמן ברמת המקצועיות של הגננות בגלל הירידה בשכר ובביטחון התעסוקתי. הדבר יגרום גם לפתיחת מוסדות פרטיים שיספקו חינוך איכותי יותר לילדים ממשפחות בעלות יכולת כלכלית. המחדל הזה כולו נוגד את המגמה הנהוגה בימים אלה ברוב מדינות ה-OECD, שלפיה המדינות דווקא מגדילות את מעורבותן בחינוך לגיל הרך ולא נסוגות ממנה.