היהדות של פרץ וסמוטריץ'


למרות המולת הבחירות והמחויבות ללו"ז הלוחץ של הקמפיין, שני השרים של מפלגת הימין המאוחד, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', הצליחו לפנות זמן השבוע לטובת השתתפות באירוע מיוחד ביום חמישי הקרוב. האירוע הוא הענקת פרס היצירה התורנית, שלמקרה שעוד לא התעדכנתם, יוענק השנה לרב יצחק גינזבורג – מי שאחראי על לא מעט חיבורים ויצירתו התורנית כוללת תמיכה נרגשת במחבל היהודי ברוך גולדשטיין, קריאה לרצח גויים, נקמה במדינה ולא מעט פנינים אחרות.

הפרס יוענק לגינזבורג על ידי הקתדרה לתורה וחכמה, ארגון שפועל בחסות עיריית גבעת שמואל ובמימון האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך – שני ארגונים שאמנם ביקשו להסיר את סמליהם ממודעת האירוע, אבל לא ברור אם הסירו גם את תמיכתם הכספית. מי שלא ביקש להסיר את השתתפותו מהאירוע היה שר החינוך עצמו, הרב רפי פרץ, שאמנם אמר שהוא לא מעורב בקבלת ההחלטות בחלוקת הפרס, אבל חוץ מזה נראה שממש אין לו בעיה לכבד את הרב תומך הטרור היהודי. ואילו חברו למפלגה סמוטריץ', מצדו, סירב להתנצל והסביר שגינזבורג הוא בסך הכל איש ימין לגיטימי, ושמדובר ב"גאון ותלמיד חכם עצום", שלא חייבים להסכים איתו בהכל כדי לתת לו פרס. יש לנו תחושה שדווקא במקרה הזה, לסמוטריץ' אין מחלוקת עמוקה עם הרב גינזבורג.

אבל מי זה בעצם הרב יצחק גינזבורג? קבלו עשרה דברים שלא ידעתם על הרב תומך הטרור היהודי, שקורא למרד במדינה, שמסית לפיגועי תג מחיר ורואה בפלסטינים עם פרימיטיבי שאין לו זכות קיום במדינה. האיש ששרי הימין מכבדים בנוכחותם ונפתלי בנט כבר נחלץ בעבר להגנתו.

1. גינזבורג התפרסם בעקבות חוברת שכתב בעקבות הטבח במערת המכפלה בשנת 1994, בעל השם "ברוך הגבר", שבה הילל את הטרוריסט היהודי ברוך גולדשטיין והביע תמיכה מלאה במעשיו. בחוברת כותב גינזבורג כי "חיי ישראל עדיפים על חיי גוי… במצב בו יש חשש (אפילו רחוק) שהגוי יפעל (אפילו בעקיפין) לפגוע בחיי ישראל, הרי אז אין משגיחין כלל בחיי הגוי אלא אדרבה – 'טוב שבגויים הרוג'". על גולדשטיין אמר גינזבורג כי "אפשר ללמד זכות על ברוך גולדשטיין. הוא היה שפוי במאת האחוזים. כל כך שפוי שהיה מסוגל להתגבר על הפחד מהערבים ולפעול למען עם ישראל במסירות נפש. יש בכך רובד של קידוש השם".

2. משנתו הדתית של גינזבורג מבוססת על תפיסה גזענית, ולפיה הגוי הוא מעין תת-אדם, בארץ ישראל צריכים לחיות רק יהודים והנקמה של היהודים בגויים היא יצר לגיטימי וטבעי. אחד מתלמידיו לשעבר טוען שגינזבורג מודע לקשרים מסוימים בין הגותו לאידאולוגיה הנאצית, ולא ממש מתרגש מכך.

3.
ב-2003 פרסם ספר בשם "צו השעה – טיפול שורש". לא מדובר בספר עיון לרופאי שיניים אלא בחיבור המאשים את השמאל ברצח יהודים – מה שלא מאוד שונה מעמדת הליכוד וראש הממשלה הנוכחי – אך גם קובע כי הערבים הם עם פרימיטיבי ו"נמוך בסולם הערכים התרבותי", ושאין להם זכות קיום בארץ ישראל. "על ישמעאל", כלומר על הערבים, "נאמר: 'עבד כי ימלוך'. יש לו אופי מופקר ולא מרוסן".  בעקבות פרסום הספר, הוגש נגד גינזבורג כתב אישום על הסתה לגזענות, שהסתיים בהסדר טיעון. גינזבורג התחייב שיפסיק להסית. נראה שבינתיים הוא שכח מההתחייבות.

4.
תלמידו הקרוב של גינזבורג, יצחק שפירא, התבסס על משנתו כשכתב את הספר "תורת המלך", שמכשיר – ניחשתם נכון – רצח של גויים ומבוסס על אמונה גזענית של עליונות היהודים על הגויים. גינזבורג עצמו חתום בספר כמי שנתן את הסכמתו לדברים, ואף עבר על הספר לפני פרסומו והעיר בו הערות. בעקבות פרסום הספר, מחברו נעצר בחשד להסתה והרבנים שנתנו לו את הסכמתם, ביניהם גינזבורג, נלקחו לחקירה.

5. גינזבורג נחשב ל"רב של נוער הגבעות" ושל פעילי תג מחיר. הישיבה שהוא מכהן כנשיאה, ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, נחשבת למעוז נוער הגבעות ותלמידיה התפרסמו בכך שהם נוהגים לתקוף פעם אחר פעם את חיילי צה"ל ששומרים על האזור. בשנת 2017, בשיא תקופת פיגועי תג מחיר, הסית את תלמידיו לעשות מהפכה בארץ. "חבל שהכוח שיושב כאן היום ישרוף את הזמן בכלא, לכן 'בתחבולות תעשה לך מלחמה'. צריך לחשוב לעשות פעילות שטובה לכם בחוכמה, שהיא לא מביאה אתכם לא לחקירות ולא למעצרים וכן פועלת בתכלס. התכלס הוא לעשות כאן מהפכה בארץ". הישיבה, אגב, שכבר פונתה פעם אחת על ידי צה"ל, ממשיכה לקבל תמיכה כספית מהמועצה האזורית שומרון – כן כן, מכספי המיסים של כולנו.

6. בשנה שעברה, בעקבות רצח הרב רזיאל שבח ז"ל, העביר גינזבורג שיעור בישיבת "פרי הארץ" בהתנחלות רחלים ובו הסית את תלמידיו לנקוט ב"פעולת תגמול קשה" כתגובה לרצח. בהמשך השיעור קרא גינזבורג לתלמידיו לפגוע במדינה. "סוס בגימטריה זה המדינה... הסוס שלנו היום עושה דם יהודי הפקר ולכן צריך לפגוע בסוס". מי שהיה לו מאוד דחוף להגן על גינזבורג לאחר שקרא לנקום בפלסטינים ולפגוע במדינה, היה לא אחר משר החינוך דאז, נפתלי בנט. בנט, שאולי פחות חזק במשלים, הסביר שמבחינתו גינזבורג בסך הכל דיבר על סוסים ולא על שום דבר אחר. אגב, בדקנו ו"סוס" בכלל לא שווה "המדינה" בגימטריה. אופס, טעות בחישוב.

7.
גינזבורג ותלמידיו אף מתנגדים לחוק השבות בצורתו הנוכחית, כיוון שהוא מאפשר לגויים להיכנס לארץ. בגויים הכוונה לרפורמים וכן לעולי ברית המועצות לשעבר. אחד מתלמידיו אפילו כתב זאת במאמר נרחב באתר האינטרנט של אחת התנועות שבראשן עומד גינזבורג, "גל עיני".

8. גינזבורג הוא מייסד וראש תנועת "דרך חיים", שמבקשת להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה שבראשה עומד מלך – מה שמסביר לפחות חלק מההזדהות העמוקה של בצלאל סמוטריץ' עם הגותו. אחד מחברי התנועה הוא מאיר אטינגר, נכדו של הרב כהנא, מי שנחשב לפעיל תג מחיר מרכזי ואף ישב במעצר מנהלי למשך 8 חודשים.

9. לרב גינזבורג יש בלוג שבו הוא מפרסם מפעם לפעם רשימות בעניינים שונים. באחת מהן הוא התגלה כיועץ לענייני מין, וכתב כי הדרך לכפר על חטאים מיניים היא מרידה בשלטון ו"השמדת מלכים". "אם הידרדרת בחייך ליותר מדי סקס (בין אם בצורה של פגיעה בעצמך או באחרים), אל ייאוש – הקדש את עצמך להפלת השלטון הנוכחי, המושחת והמנוגד לתורה" כתב גינזבורג. "זו הדרך לתקן את הנזק שגרמת לעצמך ולאחרים בכך שהשתמשת לרעה ביצר המיני שלך".

10. בנוסף לכל זה, גינזבורג תומך, איך לא, בהקמת בית המקדש בהקדם האפשרי. "נבנה בעזרת ה' את המקדש" על ידי כך ש"נרגיש שזה מעשה אנושי לגמרי ואלוקי לגמרי", הוא פרסם במאמר. "זהו הבית השלישי והנצחי שיבנה במהרה בימינו, אמן". חוץ מזה, הרב גינזבורג שייך לחסידות חב"ד, נחשב לתלמידו של הרבי מליובאוויטש ואף חתום על פסק דין הקובע כי הרבי הוא המשיח עצמו. חלק מתלמידיו של גינזבורג חושבים שהוא עצמו המשיח.
לקריאה נוספת על משנתו של הרב יצחק גינזבורג, לחצו כאן.

לקריאת דו"ח מולד על פעולות תג מחיר במימון המדינה, לחצו כאן.