מחיר הכישלון


מאחורי הנתונים שפירסם אתמול משרד האוצר מסתתרת אמת פשוטה: ממשלת נתניהו איבדה לחלוטין שליטה מאקרו-כלכלית. קיצור תולדות הפאשלה הכלכלית הגדולה של 20 השנה האחרונות

בנימין נתניהו הוא באמת קוסם כלכלי. כמה קוסם? בואו נגיד שרק אדם בעל כוחות-על יכול להתיישב על כיסא ראש הממשלה, ואז, באיבחת הוקוס פוקס וכמה נאומים מלאי חשיבות עצמית – להעלים את תקציב המדינה המאוזן, להכפיל תוך שנה את הגירעון וליצור תהום כלכלית כמעט חסרת תקדים של 20 מיליארד שקל.

מאחורי הנתונים שפירסם אתמול משרד האוצר מסתתרת אמת פשוטה: ממשלת נתניהו איבדה לחלוטין שליטה מאקרו-כלכלית. על-פי הנתונים, שהתקבלו בתדהמה בלשכת ראש הממשלה, זינק הגירעון התקציבי ל-4.2%, סכום עצום העומד על 39 מיליארד שקל. זאת, לעומת יעד מקורי של 18.3 מיליארד שקל. במלים אחרות, נתניהו תיכנן גירעון בגודל מסוים, ואז, בשורת צעדים חסרי אחריות פשוט הכפיל אותו.

גירעון הוא הפער שבין הכנסות המדינה להוצאות שלה. מה קרה, בעצם, שהוביל אותנו למצב העגום הזה? שני דברים:

1) הכנסות נמוכות בהרבה מהצפוי. תחזית גביית המסים המקורית של האוצר ל-2012 הייתה גבוהה מדי. כבר בינואר היה ברור שהיא מופרכת, ולכן היא הופחתה דרמטית. בקיץ האחרון התברר שבשל האטה מדאגיה בפעילות המשק גם התחזית המעודכנת אופטימית מדי, ולכן הוכבד נטל המס על כולנו. אבל גם לאחר מכן ההכנסות ממסים הוסיפו להתכווץ. במלים אחרות: נתניהו חשב שיהיה לו הרבה יותר כסף ביד, אף שכל הסימנים הראו אחרת. המצב ההולך ומידרדר של המשק, בתוספת המדיניות המוצהרת ארוכת השנים של נתניהו - להוריד כמה שיותר מסים לאנשים ולחברות הכי עשירים במדינה - הובילו לדלדול חמור בכמות הכסף הזמין לממשלה.

2) הוצאות הרבה יותר גדולות מהצפוי. לאורך השנתיים האחרונות הממשלה לקחה על עצמה עוד ועוד התחייבויות תקציביות, בלי לבדוק אם תהיה מסוגלת לממן אותן. אגב, בניגוד למה שניסו לטעון בהתחלה דוברי ראש הממשלה, רובן לא קשורות בשום צורה למחאה החברתית אלא לתוספות עתק לתקציב הביטחון.  

אחד הגורמים לפאשלה הכלכלית החמורה היא השימוש בתקציב דו-שנתי, המצאה תמוהה של נתניהו ושטייניץ. גורמים רבים, ובכללם מרכז המחקר של הכנסת, הזהירו את השניים שוב ושוב כי "אחד החסרונות הבולטים של אימוץ תקציב דו-שנתי הוא חוסר ההתאמה של המדיניות התקציבית לשינויים בסביבה הכלכלית העולמית והמקומית". וכך אכן קרה.

בתגובה לפרשה אמר נתניהו: "אני לא חושב שזה ישליך משמעותית על אזרחי ישראל". אלא שכל הסימנים מראים כי לכישלון הכלכלי המהדהד שלו יהיו השלכות כואבות מאוד. אולי פחות לגביו - הוא עוד עלול לצאת ללא פגע מהתאונה הפיסקלית שיצר - אבל בטח לגבי הציבור. היום הודה בכיר באוצר כי "צפויים קיצוצים גדולים בתקציב והעלאת מסים". 

בתוך כך, בבנק ישראל מעריכים כי אם לא יאוזן התקציב בקרוב, יזנק הגירעון עוד יותר ויגרום לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל, לבריחת משקיעים ולמשבר כלכלי חמור. כך או כך, בגלל העיוורון של נתניהו, הממשלה הבאה תידרש לקצץ סכומי עתק בכל משרדי הממשלה, לפגוע אנושות בשירותים החברתיים ולהכביד בצורה משמעותית את נטל המסים (לרשימה חלקית של הגזירות הצפויות ליחצו כאן), בעיקר – הפתעה! – על מעמד הביניים. הכינו את הארנקים.

ולסיום, תזכורת: רק לפני חודש אולץ סמנכ"ל הכספים של חברת החשמל להתפטר בגלל טעות של 1.4 מיליארד שקל בתחזית התזרים הצפוי. לפנינו טעות של 20 מיליארד שקל.

האם גם הפעם יילך האחראי הביתה?