8 טעויות שאומרים על בג"ץ ועל הדמוקרטיה שלנו


בתקופה האחרונה הושמעו לא מעט הצהרות מוטעות מאוד באמירות של פוליטיקאים ופרשנים בכל הנוגע לדמוקרטיה הישראלית ותפקידה של מערכת המשפט, כשאחד השיאים הינו, ללא ספק, אמירתו של שר משפטים החדש על כך שלא חייבים למלא אחר כל פסיקות בג"ץ, מותר לבחור. כאשר כל כך הרבה ספינים והצהרות כוזבות נזרקות לאויר מה הפלא שיש בורות שכזאת אצל שרים וח"כים בכל הנוגע לחוקי האזרחות והלכות הדמוקרטיה. 

אז לאור הסילופים החוזרים ונשנים, החלטנו לעשות קצת סדר בכל הסלט ולהבהיר כמה נקודות מרכזיות בדיון שכדאי וחשוב לזכור. עובדות פשוטות מול אמירות מוטעות. מציאות מול מיתוסים נפוצים. כך נוכל לזהות שקר בסביבתנו ולתקן במקום לתת לו להתבסס. 

הנה מה שכדאי שכל אזרח בישראל ידע, אפילו אם הוא לא שר משפטים:

1. אומרים לנו שדמוקרטיה זה שלטון הרוב

אבל העובדות הן: שזה פשוט לא נכון. האמירה הזאת היא כמו להגיד "אוטו זה רק ההגה" או "קבוצת כדורגל מורכבת רק מהשוער". לדמוקרטיה יש יותר ממרכיב אחד בלבד. דמוקרטיה היא לא שלטון הרוב, היא שלטון העם. אכן, עקרון הכרעת הרוב הוא מאוד חשוב בדמוקרטיה, ממש כפי שהגה חשוב ברכב, ואכן הרבה החלטות מתקבלות על ידי רוב נציגי העם, אבל זה מגיע בעסקת חבילה עם עוד עקרונות חשובים בדמוקרטיה, שבלעדיה היא כבר לא תהיה דמוקרטיה - כמו הגבלת כוחו של הרוב, שמירה על זכויות וחירויות הפרט והמיעוט, הפרדת סמכויות, איזונים ובלמים בין הרשויות השונות ותחזוק שלטון החוק. ז'בוטינסקי, "שמאלן" ידוע, אמר בעצמו כי ללא כל אלה הדמוקרטיה תהפוך לעריצות המיעוט.

2. אומרים לנו שיותר חשוב שישראל תהיה יהודית מדמוקרטית, זאת הרי מדינת היהודים. 

אבל העובדות הן שעוד בהקמתה, במסמך המכונן שמגדיר את זהותה - מגילת העצמאות - ישראל הוכרזה כמדינה בה מממש העם היהודי את זכותו להגדרה עצמית לאומית במדינה בה יש שוויון זכויות אזרחי ומדיני גמור לכל אזרחיה. כלומר מדינה יהודית היא מדינה שבה היהודים קובעים את גורלם בעצמם ובצורה דמוקרטית. זה מה שחזו והקימו פה האבות המייסדים של הציונות, כולל מהצד הימני של המפה. זוהי מהותה של המדינה. ללא הדמוקרטיה, לא רק זכויות הערבים ייפגעו, אלא הזכויות של כולם ייפגעו – כל אחד שלא מקורב ל״קבוצה הנכונה״ יכול למצוא את עצמו בעמדת ה"מיעוט" הסובל מאימת השלטון בכל רגע נתון. מדינת ישראל היא לא רק מדינה יהודית. היא מדינה יהודית ודמוקרטית, והשמירה על הדמוקרטיה היא שמירה על ישראל.

3. אומרים לנו שאנחנו חיים תחת דיקטטורה של בג"ץ.

אבל האמת היא: בניגוד לתפיסה שבג"ץ שולט בהכל, אמירה שפוליטיקאים מימין אוהבים לזרוק לחלל האוויר, בג"ץ ממש איננו כל יכול. 

הוא לא מחוקק חוקים, הוא לא מכונן את חוקי היסוד וודאי שהוא לא קובע את התקציב וסדר העדיפויות הלאומי. תפקידו במדינה הוא לפרש ולאכוף את לשון החוק, להעביר ביקורת שיפוטית על החלטות הרשות המבצעת ובמקרים נדירים לפסול חוק שסותר חוק יסוד – אותו חוק יסוד שחוקקה, למעשה, הכנסת עצמה ורשאית גם לבטלו או לתקנו, אם יימצא לכך רוב בין חבריה. למעשה, בג"ץ התערב ופסל עד כה 18 חוקים בלבד מקום המדינה ובין כל אלפי החוקים שחוקקו בכנסת. נשמע קצת אחרת ממה שמספרים לנו, לא? 

חשוב לזכור: הכוח העיקרי והמשמעותי ביותר היום בישראל מצוי בידיה של הרשות המבצעת - הממשלה, שבעצם גם שולטת ברשות המחוקקת, הכנסת, באמצעות הרוב שהיא מחזיקה בה. לקואליציה השלטת יש השפעה חשובה על מינוי השופטים – לא סתם דאגה שרת המשפטים היוצאת איילת שקד להתגאות במינויים "שלה" לבית המשפט העליון. בית המשפט גם לא קובע האם מדיניות מסוימת היא נכונה או לא מבחינה פוליטית, אלא בוחן את חוקתיות החוקים. ואז הכדור חוזר למגרש של הרשות המחוקקת, שיכולה לתקן את החקיקה שלה עצמה. 

4. אומרים לנו שהחלשת בג"ץ ובתי המשפט לא יפגעו בנו ולא קשור אלינו, האזרחים.

אבל העובדות הן שזה מאוד קשור ונוגע אישית לכל אחד ואחת מאיתנו. נשים, תושבי הפריפריה, חברי וחברות הקהילה הגאה, חילוניים, דתיים - על כל אחת מהקבוצות הללו הגן בג"ץ בפעם זו או אחרת. כל אזרח שדורש הגנה ושמירה על החוק צריך בתי משפט עצמאיים וחזקים וצריך גם את בג"ץ. כשגורמים בעלי כוח לא פועלים לטובתנו, מאינטרסים כאלה או אחרים – בג"ץ הוא הכתובת להגנה. החלטות בג"ץ הגנו פעמים רבות על זכויות "האזרח הקטן": מאליס מילר שעתרה להתקבל לקורס טיס ופילסה דרך לנשים רבות, דרך ילדי שדרות שעתרו בשמם כדי למגן את בתי הספר שלהם ועד ילדות בבית ספר בעמנואל שעתרו לבג"ץ כדי למנוע הפרדה בין מזרחים לאשכנזים בבית ספרן.

5. אומרים לנו שבג"ץ שמאלני ואליטיסטי ולא מייצג את ״העם״

אבל העובדות הן שקודם כל, שופטי בג"ץ ממונים ללא שום מפתח מפלגתי. אם יש הטיה פוליטית כלשהי, היא מגיעה דווקא מהימין שמבקש למנות שופטים "שמרנים". זוכרים שאיילת שקד אמרה באוקטובר האחרון ש"הימין הישראלי כולו, ובוודאי הציונות הדתית והמחנה השמרני, כבר לא יכולים ליילל על כך שהם לא מיוצגים בבתי המשפט"? ואותה קשה להאשים בשמאלנות יתרה. בפועל, אנחנו לא יודעים למי מצביעים השופטים, אך ברור דווקא שהם מגיעים מרקע מגוון, ודווקא שופטים שנחשבו לימנים ושמרנים כמו אדמונד לוי ומאיר שמגר, פסקו פסיקות ליברליות ביותר. לאורך השנים בג"ץ דחה אינספור עתירות של ארגוני שמאל, ופסק המון פעמים דווקא לטובת גופי ימין. הכל בהתאם לכתוב בחוק ולא בהתאם להשקפה פוליטית. השופטים ברמות העליונות הם קבוצה מובחרת ומוכשרת מבחינת הצטיינותם בתחומם המשפטי, הצטיינות שהקנתה להם שם בקרב משפטנים בעולם וטוב שכך. 

6. אומרים לנו שישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה בית המשפט יכול לבטל חוקים

אבל העובדות הן: ברוב המדינות הדמוקרטיות, בית המשפט מוסמך לבטל חוקים, בין היתר על סמך חוקה. נכון שלא בכולן – נניח, בבריטניה לא. אך שם יש איזונים ובלמים אחרים, למשל ניתן לעתור לבית הדין האירופי לזכויות אדם, והפרלמנט הבריטי מקבל את פסיקותיו. ובניגוד למראית העין שמנסה ליצור הימין, שבג"ץ מבטל חוקים כל הזמן, וכפי שכבר הזכרנו, בג"ץ פסל רק 18 חוקים מאז קום המדינה.

7. אומרים לנו שהעם הלך לבחירות והעם רוצה להחליש את בג"ץ

אבל העובדות הן: שאפילו נתניהו לא דיבר על החלשת בג"ץ לפני הבחירות, אלא דווקא אמר רק לפני שנה וחצי שצריך לשמור על עצמאותו ועוצמתו של בית המשפט, וכשנשאל על כך זמן קצר לפני הבחירות אמר שלא יפעל לחקיקה חוקים שיגנו עליו מפני חשדות השחיתות. למעשה, שתי המפלגה היחידה שהלכה באופן מוצהר ובגלוי על הקו נגד בג"ץ, הימין החדש, דווקא נכשלה בבחירות ולא עברה את אחוז החסימה. כמו כן, סקרי דעת קהל לאורך השנים מראים שאין בציבור רוב למהלכי חקיקה שכאלה. סקר אחרון של ערוץ 13 אף הראה שרוב הציבור -66% - מתנגד לכך. בשאלות על מידת האמון ברשויות, בית המשפט דווקא נהנה מאמון הגדול כמעט פי שתיים מזה שמביעים בממשלה ובכנסת – על אף המתקפות הפרועות נגדו מצד פוליטיקאים.

8. אומרים לנו שלא צריך בהכרח לקיים את כל פסיקות בית המשפט

אבל העובדות הן: שכן צריך. פשוט. לא מסובך ומאוד בסיסי. תמוה ששר משפטים מעלה על דעתו אחרת. אם כל אחד ואחד יבחר לבדו איזה חוקים למלא ואיזה לא, זה יוביל לאנרכיה ולהתמוטטות המדינה. בשביל לשמור על מדינת ישראל כמדינת חוק חייבים לציית לפסיקות בתי המשפט, גם כשאלו מאוד לא מוצאות חן בעינינו - כמו שאנו נאלצים לקבל את תוצאות הבחירות, גם שהן מבאסות אותנו. מותר לבקר, מותר להתרעם, מותר לצעוק- אבל חובה לקיים את פסקי הדין כדי למנוע התפרצות של פשע ואנרכיה.

---- 

מילה אחרונה לפני סיום: לישראל אין חוקה שתרסן את החלטות הפוליטיקאים, משום כך המשמעות האמיתית של החלשת בתי המשפט היא החלשת האזרחים אל מול הגדלת כוחם של הפוליטיקאים. וזה לא מה שהעם רוצה – זה מה שנבחרים המתיימרים לדבר בשמו רוצים. ועל מנת להשיג את זה הפוליטיקאים מוכנים לא פעם גם לשקר, לבלבל את הציבור ולמכור ספינים כדי להשיג את מבוקשם גם במחיר של פגיעה קשה בדמוקרטיה ובציבור - וכאשר זה המצב מה הפלא שאפילו שר המשפטים מבולבל לגמרי.

----

ואם זה לא היה מספיק ובא לכם להרחיב עוד קצת:

לקריאת סקרי דעת קהל עדכניים של המכון לדמוקרטיה על יוזמות החקיקה: http://bit.ly/2HFdUEI

להרחבה על כוחה של הרשות המבצעת בישראל במכון לדמוקרטיה: http://bit.ly/2HGmQde

להרחבה על 18 החוקים שפסל בג"ץ לאורך השנים בהארץ:http://bit.ly/2VUSI1t

לתזכורת לדברי נתניהו על הצורך בבית משפט עצמאי וחזק בחדשות 13: http://bit.ly/2K9VgXp

לסקר דעת הקהל על חקיקת חוקי החסינות בחדשות 13:https://t.co/NZfVbkDuyK