מכוסים


"מיידה אבנים הוא מחבל" (שרת המשפטים איילת שקד, יולי 2015)

"כל זורק אבנים צריך להבין שהוא ייכנס לכלא, ואם הוא קטין משפחתו תיענש כלכלית" (שרת התרבות מירי רגב, ספטמבר 2015)

"מיידי אבנים צריכים לשבת שנים ארוכות בכלא" (השר לביטחון פנים גלעד ארדן, ספטמבר 2015)

"אבנים הן נשק קטלני" (רה"מ בנימין נתניהו, ספטמבר 2015)

אתמול בשבת בצהריים, סמוך להתנחלות יצהר, עשרות מתנחלים רעולי פנים תקפו שוטרים שנקראו למקום כדי להפריד עימות בין מתנחלים לבין פלסטינים באזור מאחז המכונה "כיפה סרוגה". המתנחלים, לפי משטרת מחוז ש"י, יידו אבנים וסלעים לעבר השוטרים וניקבו את צמיגיהן של שתי ניידות מאוישות של המשטרה. כוח של צה"ל והמשטרה הוזעק לחלץ את השוטרים מהמקום. על אף כל זאת, איש לא נעצר, ועדיין מתקיים חיפוש אחר המעורבים בפרשה.

שעות ספורות בלבד לאחר מכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר כי חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר חד"ש, שנאם בהפגנה נגד ראש הממשלה ומהלכיו, הוא "תומך טרור", ולו רק מפאת ערביותו. עודה הגיב באיום בתביעת דיבה נגד ראש הממשלה, במקרה וחסינותו לא תעמוד לו. אבל החלק המפתיע והמעניין הוא שבאותה השעה ממש, נתניהו נמנע כלל מלהגיב או לגנות ולו במילה את ההתפרעות האלימה של המתנחלים בצהרי אותו יום. והפעם לא נגד פלסטינים, אלא נגד שוטרים יהודים, עד לרמה שכוח תגבור ניאלץ לחלץ אותם ממטר האבנים.

זאת גם לא הפעם הראשונה, וכנראה ממש לא הפעם האחרונה, שנתניהו וחבריו לממשלת הימין היוצאת מתעלמים, קורצים ומעודדים בשתיקה את אלימות המתנחלים, בעוד שהם מציגים לוחמנות מתלהמת כנגד מיידי אבנים שאינם יהודים. אולי בשלב הבא יעבירו חוק חסינות למתנחלים מתפרעים, אם כבר ביבי והחברים בשוונג של חקיקת חוקי חסינות.

כאמור, לא נתניהו ולא אף אחד מהימין שיודע היטב איך לייצר כותרות ורעש על כל התבטאות קשה או מעצבנת של שחקן, אמן או שופט לשעבר, כשאלה מגיעים מהשמאל ומתאימים לאג'נדה שלהם, לא מצא מה להגיד כנגד אלימות פיזית ותקיפת שוטרים בידי מתנחלים. פתאום כל אותם פוליטיקאים שכביכול מגנים על חיילנו כנגד ארגונים מסוכנים כמו שוברים שתיקה, לא מוצאים לנכון להגן על כוחות הביטחון הישראלים מפני אלימות פיזית של ממש מצד המתנחלים. אלימות שכאשר היא מופעלת מידי פלסטינים, מזעיקה את שרי ממשלתנו להצהיר כי זהו טרור מסוכן שחייבים להילחם בו בכל הכוח. תזכורת, שוב, למי באמת שולט פה בעניינים – ואת מי באמת צריך לרצות, ושכבר עכשיו יש דרגות שונות של "שוויון" מלפני החוק.

הנה תזכורת קצרה לאירועים אלימים בולטים של מתנחלים כנגד כוחות הביטחון הישראלים מהשנתיים האחרונות, שביבי וחבריו שתקו עליהן: בחודש יולי האחרון מתנחלים מיצהר יידו אבנים לעבר כוח מג"ב ופצעו באורח בינוני שוטרת מג"ב, שנפצעה בראשה. באפריל 2018, קבוצת מתנחלים תקפו באלימות חיילי צה"ל סמוך להתנחלות איתמר, ושלושה מהם נעצרו. במהלך ההתפרעות יידו המתנחלים אבנים לעבר כוח צה"ל שהגיע לפנות מאחז לא חוקי שבנו, והחיילים הגיבו באמצעי פיזור הפגנות וגז מדמיע. מדובר צה"ל נמסר אז כי קבוצה של כעשרים מתנחלים "התפרעה באלימות" והשליכה אבנים לעבר החיילים "עד כדי סיכון חייהם". 

לפני שנה, במאי האחרון, נפצעו 11 שוטרים במהלך פינוי מאחז בלתי חוקי ליד ההתנחלות כפר תפוח, לאחר שהמתנחלים התבצרו במקום ותקפו אותם במקלות, השליכו לעברם אבנים וחפצים שונים ושפכו עליהם אקונומיקה, ובאירוע אחר שישה שוטרים נוספים נפצעו מיידוי אבנים ולבנים בידי פעילי ימין במהלך פינוי ההתנחלות נתיב האבות. לא רק שאף אחד מהממשלה לא צייץ, הממשלה אישרה עשרות מיליוני שקלים כפיצוי למתנחלים המפונים. ביוני לפני שנתיים מתנחלי יצהר רגמו באבנים אמבולנס צה"לי שהגיע לסייע לתושבת ההתנחלות שהתייבשה, ותושבי ההתנחלות אף פיזרו דוקרנים כדי לא לאפשר לכוחות צבא נוספים להיכנס להתנחלות. חודשיים לפני כן, התקיפו מתנחלים ג'יפ צבאי ויידו אבנים לעבר חיילים ופצעו קצין צה"ל.

אז בפעם הבאה שאומרים לך בימין שהם מגנים על חיילי צה"ל מפני ארגוני שמאל, תזכרו כשזה באמת נוגע לרווחתם של השוטרים והחיילים, הכל מתגמד כאשר מדובר ברצון המתנחלים. כי ככה זה בשטחים, אחת לכמה שבועות החבר'ה במאחז זה או אחר מחליטים שמתחשק להם לתקוף קצת חיילים ושוטרים, כי לתקוף רק פלסטינים שוב ושוב יכול באמת להיות מעט משעמם. זה בסדר, הם יודעים שאפשר. שיש בממשלה מי שידאג להם לחסינות.

עכשיו רק נשארה השאלה את מי זה משרת ומדוע שמענו כל כך הרבה על פוסט אחד בנושא כיסוי ראש, וכל כך מעט על מתקפות אלימות של אנשי הימין הקיצוני כנגד שוטרים וחיילים. 

להרחבה על אירועי סוף השבוע ליד יצהר: http://bit.ly/2HWnty7

להצהרות השרים בעבר על מיידי אבנים: http://bit.ly/2Wx4xQ0 http://bit.ly/2Wqwlp1http://bit.ly/2W1ancR http://bit.ly/2HWIMzG

להרחבה על אירועי אלימות מתנחלים בשנתיים האחרונות: http://bit.ly/2HD2QrF http://bit.ly/2HEbk1R