זאת לא טעות, זאת מדיניות


"מבחינתנו הרשות הפלסטינית היא נטל והחמאס הוא נכס" (בצלאל סמוטריץ, 2015)

בשיאו של עוד סבב התכתשות מדמם ברצועה, אחרי יממה עם מעל ל-500 שיגורי רקטות מרצועת עזה אל יישובים ישראלים שעד כה הביאו למותם של שלושה ישראלים, שוב עולה הטענה כאילו הבעיה היא שאין לממשלת ישראל ולעומד בראשה אסטרטגיה. אבל אחרי עשור בשלטון, אחרי שנים שנתניהו עושה שוב ושוב את אותו הדבר ואף מסביר (לעתים נדירות, אמנם) מדוע פעל כך, הקביעה הזו, כאילו אין לימין אסטרטגיה או מדיניות, היא קביעה מוזרה במיוחד. לנתניהו דווקא יש מדיניות, והמדיניות שלו היא לחזק את החמאס על מנת לתחזק את הפיצול בין עזה ולגדה. הכל כדי לא למצוא את עצמו במצב שבו יש אופק לשיחות על הסדר עם הרשות הפלסטינית, כי הסדר כולל בתוכו גם פינוי התנחלויות.

כדי לעשות קצת סדר, הנה כמה דברים שכדאי וחשוב לדעת היום לגבי המצב הביטחוני ההולך ומסלים בדרום ולגבי האסטרטגיה של ראש הממשלה נתניהו שמובל בידי סדר היום של קיצוני הימין המתנחלי במטרה לרצותם.

אין מדיניות? דווקא יש: לחזק את החמאס ולהחליש את הרשות

לא מעט ישראלים חושבים שנתניהו פשוט החליט שלא להחליט בכל מה שקשור לסבבי האלימות המתמשכים והתדירים יותר ויותר עם חמאס, אשר מטלטלים את חייהם של תושבי הדרום. זה רחוק מהאמת. לנתניהו יש אסטרטגיה ברורה שרואה אינטרס בקיומו של החמאס כישות עצמאית בעזה והחלשת הרשות הפלסטינית, וחושבת שיש לחזק את ההפרדה והפיצול בין החמאס לרשות. המטרה של האסטרטגיה הזאת היא כמובן סיכול הקמת מדינה פלסטינית. ארז תדמור, מנהל מטה ההסברה של הליכוד, אמר היום שה"פיצול בין יו"ש של אבו מאזן ועזה של החמאס הוא אופטימלי עבור ישראל". נתניהו עצמו צוטט בידי הג'רוזלם פוסט בחודש מרץ האחרון כאומר בישיבה סגורה שהתרת העברת הכסף הקטארי לחמאס מסייעת להפריד בין הפלסטינים. "מי שמתנגד למדינה פלסטינית צריך לתמוך בהעברת הכספים לעזה, בגלל שתיחזוק ההפרדה בין הרשות הפלסטינית בגדה המערבית וחמאס בעזה ימנע את ייסודה של מדינה פלסטינית". זה לא חדש - בצלאל סמוטריץ' הסביר עוד ב-2015 שהחמאס הוא "נכס", והרשות היא "נטל". כי אם המתונים בשלטון והתיאום הביטחוני מתפקד והאלימות הולכת ופוחתת - איך נצדיק בפני מדינות העולם מדוע אנחנו נמנעים ממשא ומתן ומהסדר?

יובל דיסקין, ראש השב״כ לשעבר אמר כבר בשנת 2013, כי "אם נסתכל על זה לאורך השנים, אחד האנשים המרכזיים שתרמו להתחזקות חמאס זה ביבי נתניהו", והאלוף במיל' גרשון הכהן אמר היום כי "האסטרטגיה של נתניהו היא למנוע את אופציית שתי המדינות ולכן הוא הפך את החמאס לשותף הכי קרוב שלו. במימד הגלוי חמאס אויב, במימד הסמוי הוא בן ברית".

חיזוק החמאס הקיצוני והחלשת הרשות הפלסטינית המתונה, זוהי אסטרטגיית נתניהו גם במחיר של טרור מתמשך בעוטף עזה. מחזקים את חמאס בשביל לשמור על מפעל ההתנחלויות, כך בעצם הופכת ממשלת נתניהו את תושבי עוטף עזה לשכפ"ץ של ההתנחלויות.

כל שטח שפונה מתמלא בטרור? לא נכון

אחת התפיסות שהתקבעו בתודעה היא שהנה, עזבנו ב-2005 את רצועת עזה, ובמקום להיות מרוצים, קיבלנו טילים. גם אם נשים רגע בצד את ההתנתקות ומה היא השיגה ולא השיגה, צריך להזכיר שעזה אינה בשום צורה יישות עצמאית וחופשית ומעולם לא הייתה. עזה היא עיר הנשלטת כמעט לחלוטין על ידי מדינת ישראל גם כיום. ממשלת ישראל היא הקובעת מתי ואיך תקבל עזה חשמל, מים, מתי ואם יוכלו לצאת ולהיכנס אליה אנשים וסחורות, ואפילו עד איזה מרחק מותר לדייגים בעיר לשוט בים. זאת המציאות. וככל שהמצב נעשה גרוע ברצועה - כך גוברת התסיסה והאלימות. זאת גם הסיבה שבגללה מציעים שוב ושוב בכירי צה"ל ומערכת הביטחון לפעול לשיפור המצב בעזה. מערכת הביטחון פועלת מתוך ההבנה שכאשר ישנה יציבות ויש הסכם ותיאום בין הצדדים, כאשר יש לאנשים מהצד השני יכולת להתקיים ואופק של תקווה - הטרור פוחת. וכאשר אין אופק והמצב בלתי נסבל וישנו משבר הומניטארי חריף - זו הקרקע הפוריה ביותר להתפתחות והתגברות הטרור. ישראל מצידה אותתה לחמאס שהיא ״מבינה רק כוח״, מאחר ואת הפרויקטים הכלכליים ברצועה הסכימה לקדם רק לאחר סבבי אלימות חוזרים ונשנים. 

ראייה לתרומתו של הדיאלוג ניתן לראות בשיתוף הפעולה הביטחוני בין מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית לכוחות הביטחון הישראלים, שיתוף פעולה שמציל חיי ישראלים והצליח במהלך של שנים לייצב, יחסית, את המצב בגדה ולהנמיך את גובה הלהבות מהטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון. גם כיום אחרי שנים תחת שלטון ימין וטענות נגד הסכמי אוסלו, התיאום הביטחוני נשמר. בולטת גם ההתנתקות מצפון השומרון שנעשתה במקביל להתנתקות מעזה ב-2005. האזור עבר לשליטה של הרשות הפלסטינית ולא לשליטת חמאס ולא הפך למקור טרור ולזירת לוחמה מתמדת.

שקר ההתנתקות

יש סיבה פשוטה וברורה מדוע לימין הישראלי יש אינטרס לקבוע שהכל בדרום הוא תוצאת ההתנתקות, והשמאל. זהו אחד הטיעונים שתמיד חוזרים עליהם פוליטיקאים מימין בשנים האחרונות. המטרה? 1. להתנער מאחריות ולומר - הכל באשמת יריבנו הפוליטיים אז אין עלינו אחריות לפתור את זה. 2. לחזק את הטענה שקובעת שאסור לפנות שטחים והתנחלויות כי זה מוביל לטרור ולייצר משוואה שהתנחלויות מביאות ביטחון. רק שבפועל המציאות שונה וחשוב להזכיר את המציאות ואת העובדות: את ההתנתקות ביצעה ממשלת הליכוד - ונתניהו הצביע בעדה 4 פעמים. הרקטות התחילו כבר מ-2001, ארבע שנים לפני ההתנתקות, ולא בעקבותיה. עוד לפני ההתנתקות נורו לעבר ישראל קרוב ל- 4000 רקטות. בחמש השנים שקדמו להתנתקות מתו 162 ישראלים כתוצאה מטרור שמקורו בעזה, בעשור שלאחר ההתנתקות מתו 140 בני אדם, מעל למחצית מהם ב"צוק איתן", כך שבחמש השנים שלפני ההתנתקות נהרגו יותר ישראלים מטרור בעזה מאשר כל העשור שלאחריה כולל בזמן מלחמה. אבל מעל לכל, איש אינו דורש להחזיר את המתנחלים לתוך הרצועה כפתרון למצב הקיים. אפילו הסמן הימני ביותר במפה, סמוטריץ', שמנהל ממש כעת משא ומתן קואליציוני עם נתניהו ולא מפחד להציף אותו בדרישות הזויות, לא דרש בשום שלב את ביטול ההתנתקות והקמה מחדש של התנחלויות ברצועה. כן, בדיוק כמו שאף אחד לא רוצה לחזור לדרום לבנון, במיוחד מי שזוכר את מחיר הדמים ששילמנו. כי בניגוד לטענת הימין כי התנחלות מונעת אלימות ויוצרת ביטחון, ההתנחלויות הן נטל על בטחון ישראל. בטווח הארוך דווקא הסכמים והפרדה מחזקים את הביטחון הישראלי.

ביטחון שמיטחון

הבייס של נתניהו, שמצר את צעדיו, הוא הימין המתנחלי, ששואף להמשיך לבנות ולפתח התנחלויות בגדה ולסכל כל היתכנות להידברות עם הצד שני. תפיסת העולם של הימין המתנחלי לא מוכתבת על ידי שיקולים ביטחוניים ומדיניים אלא על ידי תפיסה משיחית-דתית. הנה למשל, מה שאמר הרב אליעזר קשתיאל, מראשי מכינת עלי, מוסד חינוך מרכזי ומוביל בימין המתנחלי, הממומן על ידי המדינה, על חזונו לישראל: בעיניו הכיבוש הוא "מצוות עשה מפורשת" שאין עליה עוררין, יש לפתוח במלחמת כיבוש להחזרת שטחים, אפילו אם "המלחמה לא תעזור להצלת אף יהודי וגם אם אף יהודי לא נמצא בסכנה, גם אם לא הייתה אמנה פלסטינית ולא אמנת ג'יהאד, וגם אם אף אחד לא היה מאיים עלינו באזור וכולם היו אוהבי ישראל - חובת הכיבוש עלינו", אמר, והוסיף כי חובה זה מוטלת עלינו גם אם הפלסטינים יגישו לנו "פרחים" ו"מכתבים עם לבבות". אף לא מנהיג אחד בימין מתנחלי יצא נגד הרב קשתיאל על דבריו, גינה אותם, או אפילו סתר אותם. למעשה סמוטריץ' ואנשי הבית היהודי רק נרתמים להגן על המכינה.

לכן, צריך להפסיק לחזור על הטענה המביכה של פרשנים ופוליטיקאים שטוענים שלנתניהו אין מדיניות בעזה. המציאות מוכיחה שנתניהו בוחר שוב ושוב באסטרטגיה ברורה של שימור כוחו של החמאס והחלשת הרשות הפלסטינית על מנת לסכל את הקמתה של מדינה פלסטינית. צריך להגיד את האמת: ממשלת נתניהו מתעדפת את האינטרסים של מפעל ההתנחלויות על פני ביטחון תושבי עוטף עזה – וביטחון כלל אזרחיה. 

להרחבה על דברי ארז תדמור: http://bit.ly/2UWTeeR

להרחבה על דברי נתניהו שדווחו בג'רוזלם פוסט: http://bit.ly/2vBSEcp

להרחבה על דברי בצלאל סמוטריץ': http://bit.ly/2JiOZs6

להרחבה על דברי הרב קשתיאל: http://bit.ly/2LkIYNR

להרחבה על המיתוסים של ההתנתקות: http://bit.ly/2J0S2Wa