שיעור בצביעות


מכיוון ששר החינוך החליט לגלות פתאום דאגה עמוקה מפני אנשי חינוך שמביעים השקפה פוליטית, החלטנו לאסוף עבורו מקצת מההתבטאויות של מנהלי תיכונים בארץ. שני מאפיינים משותפים לכולם: 1) הם הביעו דעות ימניות, 2) הם, בניגוד לרם כהן, לא זומנו לשימוע לפני פיטורים

ביום ראשון שעבר פירסם מנהל בית ספר תיכון בתל-אביב, רם כהן, מאמר ב"הארץ" שבו מתח ביקורת חריפה על מדיניות הממשלה בשטחים, תקף את "הליכוד ביתנו" והביע תמיכה בהצבעה למפלגות השמאל. בתגובה, זימן אותו משרד החינוך לשימוע לפני פיטורים.

מכיוון ששר החינוך, גדעון סער, החליט לגלות פתאום דאגה עמוקה מפני אנשי חינוך שמביעים השקפה פוליטית, החלטנו לאסוף עבורו מקצת מההתבטאויות של מנהלי תיכונים אחרים בארץ. כולם, כמובן, ממומנים על-ידי משרד החינוך. יש שקראו למרד בצה"ל. יש ששיחררו את תלמידיהם מבית הספר ושלחו אותם להפגנות. יש שנשאו נאומים בפני מאות אנשים והובילו הפגנות נגד הקמת מדינה פלסטינית. כך או כך, שני מאפיינים משותפים לכולם: 1) הם הביעו דעות ימניות, 2) הם לא זומנו לשימוע לפני פיטורים.

 לפני שנתיים הושבתו כלל מוסדות החינוך במועצת יש"ע ליום שלם, ותלמידיהם נשלחו באוטובוסים לירושלים כדי להפגין נגד הקפאת הבנייה בשטחים. לא ננקטו צעדים משמעתיים נגד אף אחד ממנהלי בתי הספר הללו.

 נשיא הישיבה התיכונית באלון מורה, הרב אליקים לבנון, התראיין פעמים רבות לכלי התקשורת והביע דעות פוליטיות שאינן משתמעות לשני פנים. בין היתר, תמך פומבית בסירוב פקודה בעת פינוי יישובים יהודיים. לפני כמה חודשים הכריז כי "מי שירים יד על מגרון – תקוצץ ידו. וגם ראש ממשלה צריך לדעת את זה". לא פעם טען כי "המחויבות שלו היא לתורה ולא לדמוקרטיה" ותקף את מערכת בתי המשפט הישראלית. לבנון הוא גם תומך מוצהר של מפלגת "הבית היהודי".

 ראש הישיבה התיכונית "חיצים" שבאיתמר, הרב יעקב אידלס, נאם בעצרת פוליטית נגד הקמת מדינת פלסטינית. "אם נשאיר את הארץ לערבים, היא תהפוך לארץ של שממה ורצח. זו הארץ שלנו, ואנחנו לא מתכוונים לוותר עליה לאף אחד", אמר בפני קהל של מאות צועדים.

 ראש ישיבת "בני צבי" בבית אל, הרב אהרון טרופ, התראיין לא פעם לכלי התקשורת והביע שם את דעתו נגד הידברות עם הפלסטינים. במקרה של הסכם מדיני הכרוך בפינוי התנחלויות, אמר, יש לפעול כך: "לא מחאה ולא אזהרה אלא בלימת הגירוש. נקודה". כמו כן, הצהיר כי "יש לבחון האם להעדיף סירוב פקודה המוני או עריקה המונית".

 ראש הישיבה התיכונית בקריית ארבע, הרב אבינועם הורוביץ, נאם בהפגנה שדרשה את כיבוש השכונה הפלסטינית אבו-סנינה שבחברון. "אנחנו נשב כאן עד שצה"ל יכבוש את הגבעה", הכריז. "ראש הממשלה עדיין לא קלט שזוהי מלחמה ושיש לצאת ולהילחם".

 ראש האולפנה בקדומים, שרה אליאש, פרסה בראיונות לתקשורת את משנתה בכל הקשור לפוליטיקאים, מפלגות ובכירים במשטרה. "כיבוש? קשקוש. אלעזר שטרן? אטימות. יונתן בשיא? שיא הרשעות. מפד"ל? חבל. האיחוד הלאומי? אני מקווה שישכיל להתרומם. אריאל שרון? לא מתפללת".

אלה הן רק דוגמאות ספורות. הרשימה ארוכה בהרבה, ונשמח לחלוק אותה במלואה עם שר החינוך המודאג.