הבוטים נוהרים לקלפיות


הבוקר פורסם תחקיר של ידיעות אחרונות והניו יורק טיימס, לפיו, בדומה להתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, גם במערכת הבחירות של ישראל 2019 פעלו עשרות חשבונות משתמש מזויפים ברשתות החברתיות, אשר הפיצו את מסרי מפלגת הליכוד ותקפו את יריביו של נתניהו והפיצו מסרים שקריים.

בעקבות הפרסום החדש, חשבנו שחשוב להזכיר כיצד רק בחודש דצמבר האחרון, רגע לפני פתיחת מערכת הבחירות בה קיים חשש לפייק ניוז מכל עבר, החליט ראש הממשלה לדחות תיקון לחוק תעמולת הבחירות שהיה אמור לשמור על ניקיון הבחירות בעידן הרשתות החברתיות. כפי שפורסם, עם תחילת מערכת הבחירות מנע נתניהו שינוי בחקיקה תעמולת הבחירות שחייב כל מפלגה ומועמד לחתום על כל פרסום מטעמה באינטרנט – ובכך לסתום פרצה בחוק התעמולה המיושן, שלא עודכן לתקופת האינטרנט ומאפשר הפצת מסרים שקריים באופן אנונימי.

ההצעה שעמדה על הפרק כללה חובה לציין מיהו האדם, הגוף או המפלגה העומדים מאחורי פרסומים באינטרנט, עם דגש מיוחד על טוקבקים בתשלום, כך שלא ניתן יהיה להתחזות למישהו אחר ולבצע מניפולציה שהיא בגדר השפעה פסולה וסילוף דעת הציבור. כנראה שמניפולציות על הציבור לא הרתיעו ממש את נתניהו.

זאת לא הפעם הראשונה שהקמפיין הדיגיטילי של הליכוד ונתניהו מושך אש ולא ממש מתחשב בטוהר ובהגינות תעמולת הבחירות. נתניהו בעצמו צחק על הפעלת טוקבקיסטים בתשלום מאינדונזיה. מצחיק אתכם? אותנו קצת פחות. אולי כי הבדיחה היא על חשבוננו.

כמו כן נזכיר כי רק לפני שנה וחצי נחשף כי בבחירות 2015, מימן הליכוד מכספי המפלגה פרסומים אנונימיים ברשת שהציגו את יו"ר המחנה הציוני דאז בוז'י הרצוג כטרנסג'נדר ואת ציפי לבני כחברה בארגוני הטרור החמאס וחיזבאללה. החומרים הועברו למבקר המדינה לאחר סיום הבחירות ופורסמו באופן חלקי בלבד בכלי התקשורת בדיעבד.

נתניהו והליכוד מתלוננים חדשות לבקרים על קונספירציות של התקשורת, המשטרה והפרקליטות, על מקורות המימון של ארגוני שמאל ופייק ניוז, כביכול, שמופרח לאוויר בכל הקשור לחקירות המשטרה נגדו בחשד לשחיתות – יתכן, לפי שלל הפרסומים, שאת רוב הרעיונות לדברים האלו הם מוצאים ממש בתוך הקמפיין שלהם עצמם. 

בליכוד, אגב, מכחישים את הפרסום מהבוקר ונתניהו גם אמר שתוגש תלונה במשטרה – מעניין האם גורלה יהיה דומה לתביעת הדיבה שנתניהו הצהיר שיגיש נגד ראשי כחול-לבן – שבוטלה חיש מהר, ונעלמה רגע לאחר שהפכה לכותרת.

להרחבה על תחקיר החשבונות המזויפים: https://goo.gl/oSvRy1להרחבה על הצעת העדכון לחוק התעמולה שביבי מסמס: https://goo.gl/JMgrdF