שקרן גאה


לקראת הישורת האחרונה בבחירות, הפוליטיקאים מסיירים ברחבי הארץ, מבטיחים הבטחות ומשמיעים למי שהם פוגשים את מה שהם רוצים לשמוע, הכל כדי לזכות בעוד כמה קולות לקראת ההצבעה המיוחלת בקלפי. למרות שהתרגלנו שפוליטיקאים בזמן בחירות מפיצים אמירות וסיסמאות ללא גיבוי, לפעמים הפער בין הדיבורים למעשים הוא כל כך גדול – שאי אפשר להתעלם ממנו, וחשוב לזכור אותו – במיוחד רגע לפני שיוצאים להצביע.

היום, יומיים לפני הבחירות, נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו, לראשונה מזה עשור, עם נציגי הקהילה הגאה. בעוד שהוא סירב למסור להם התחייבות קונקרטית כלשהי, הוא אמר לנוכחים: "אני שומע אתכם... אפעל למענכם. סיפוריכם קורעים את הלב".

נתניהו מנסה להלבין את תדמיתו כמגן זכויות הלהט"ב ובמפלגת הימין החדש של בנט ושקד מספרים לכל אחד מה שהוא רוצה לשמוע: מחד שקד מבטיחה פונדקאות ללהט"בים, מנגד אלונה ברקת אומרת שזכויות ללהט"ב הוא נושא "כבד מדי" לדיון של כן ולא. כל זאת לאחר שתי ממשלות ומושבי כנסת בהם נתניהו, שקד, בנט וסמוטריץ', יחד עם יתר חברי הקואליציה השמרנית של נתניהו, הפילו פעם אחר פעם יוזמות למען הלהט"ב.

בעוד שחברי הקואליציה של נתניהו בעבר ובהווה מתחמקים או מנסים למרק את תדמיתם בעיני הלהט"בים, כדאי לבחון את הפער בין האמירות וההבטחות שניתנו לחברי הקהילה – ומה נעשה בפועל על ידי ממשלות נתניהו האחרונות.

דיבורים ריקים

הפעם הקודמת שנתניהו נפגש עם נציגי הקהילה הגאה הייתה לאחר הרצח בבר נוער ב-2009, אז הבטיח: "אקדם יחד עם שרי הממשלה דברים חשובים אלו", בהתייחס לזכויות הקהילה הלהט"בית.

נתניהו גם התרברב, לרוב בנאומים באנגלית ומחוץ לישראל אך לא רק, ביחס לו זוכים הלהט"בים בישראל, ואמר ביוני 2015 כי הוא "גאה בכך שישראל היא מהמדינות הפתוחות ביותר בעולם ביחס לקהילה הגאה". שנה לאחר מכן אמר כי "חברי הקהילה הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, מהחברה הישראלית. כולנו משפחה אחת". 

ביוני האחרון, לאחר שהקואליציה הפילה הצעת חוק נוספת לברית זוגיות לבני זוג מאותו המין, אמר נתניהו בכנס הוועד היהודי ‪AJC‬ בארה"ב כי "יש רק מדינה אחת במזה"ת שמקבלת את הקהילה הגאה". בחודש מרץ האחרון, אמר נתניהו בנאום בארה"ב בפני חברי ועידת איפא"ק: "אנחנו מוקירים את זכויות הפרט ושלטון החוק. אנחנו לא שופטים אנשים לפי צבע, דת, או נטייה מינית, ואני גאה בדמוקרטיה התוססת של ישראל בה אף אחד, אף אחד אינו אזרח סוג ב'".

אפס במעשים

בפועל, לא רק שלא ננקטו צעדים למען האוכלוסייה הלהט"בית בישראל, אלא יוזמות והצעות חוק מספסלי האופוזיציה נדחו בידי הקואליציה של נתניהו – חלקן פעם אחר פעם – ואחת הדוגמאות הבולטות לכך היא פארסת הפונדקאות.

יומיים לפני שעלה בחודש יולי האחרון להצבעה תיקון לחוק הפונדקאות של ח"כ אמיר אוחנה, פרסם נתניהו סרטון בעמוד הפייסבוק שלו בו הצהיר שיתמוך בתיקון, והסביר כי המצב הקיים בו גברים חד-מיניים אינם יכולים לפנות לפונדקאות הוא מצב "פשוט לא הוגן וצריך לתקן את זה". כל זה לא מנע מנתניהו וחברי הקואליציה השמרנית שלו – בהם המפלגות החרדיות ומפלגת הבית היהודי, אז בהובלת בנט ושקד לצד בצלאל סמוטריץ', להתגייס להפיל את התיקון, יומיים לאחר הבטחות נתניהו.

בעקבות מחאה כוללת שקמה בארץ, בה לקחו חלק עשרות אלפי ישראלים, הבטיח נתניהו כי יתמוך בתיקון בהמשך ויטיל על אוחנה להגיש עד סוף השנה תיקון נוסף לחוק לוועדת השרים לענייני חקיקה. בינתיים, בחודש דצמבר האחרון, השיבה המדינה לעתירה בנושא בבג"ץ כי עמדת המדינה נותרה כפי שהיא והיא מתנגדת לאפשר פונדקאות לגברים הומוסקסואלים.

נתניהו והליכוד, כאמור, אינם היחידים שלא יצאו מגדרם למען הקהילה הלהט"ב – ואף להפך. גם איילת שקד הבטיחה שהמפלגה תפעל למען פונדקאות ללהט"בים בחודש שעבר, בשיא הקמפיין. שקד ובנט גם הם התנגדו לתיקון לחוק הפונדקאות, יחד עם עוד למעלה מעשרים יוזמות חקיקה אחרונות בכנסת האחרונה (פירוט בהמשך), ואמרו ערב בחירות 2015 שמי שבעד נישואים להט"ביים לא צריך להצביע עבורם.

כמו כן שרת המשפטים איילת שקד ובעיקר שר החינוך נפתלי בנט לא מצאו לנכון להפסיק את התמיכה או להפסיק לתקצב את מכינת עלי, המקבלת ממשרד החינוך 10 מיליון ש"ח מדי שנה, לאחר שראשיה כינו הומוסקסואלים בשלל כינויים חינניים, כגון "הומואים הם סוטים, ניתן להדביר את המחלה שלהם" של הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה. בנט למעשה נאבק להמשיך את מימון המכינה לאחר פרסום הדברים.

בנוסף הנה עוד רשימה חלקית של יוזמות חקיקה שממשלות נתניהו מסמסו או הפילו בשנים האחרונות:

- איסור על אפליית סטודנטים על רקע מגדר או נטייה מינית

- שלל יוזמות לברית זוגיות ונישואים אזרחיים

- חקיקה להסדרת מנגנון אימוץ לבני ובנות זוג מאותו המין

- הכשרות מיוחדות לעובדי מערכת החינוך על מגדר ונטייה מינית

- איסור על טיפולי המרה לקטינים

- הכרה במשפחות שכולות גאות

- השוואת נקודות מס לזיכוי לזוגות להט"בים

- חופשת לידה לבנות זוג

- הטבות למשכנתא לזכויות להט"ב

- החלת חוק ירושה על בני זוג להט"בים

- רישום משפחות להט"ביות

- הכרה בפשעים על רקע נטייה מינית כפשעי שנאה

- חוק סיוע לנפגעי הבר נוער

- איסור על קריאות גזעניות על רקע זהות מגדרית/נטייה מינית באירועי ספורט

אז בעוד נתניהו מנסה מצד אחד לעשות סיבוב ולמרוח את חברי הקהילה הגאה, תוך כדי שהוא שוקל לתת את תיק החינוך או תיק בכיר אחר לבצלאל סמוטריץ', האיש, שלהזכירכם, ארגן את "מצעד הבהמות", תזכרו שהכל ספינים, שמעשים נחשבים יותר מדיבורים – ושבכל הקשור למעשים, ממשלות הימין של נתניהו הוכיחו שוב ושוב כי זכויות הלהט"ב ממש אינן בראש מעייניהן.

להרחבה על מפגש נתניהו עם קהילת הלהט"ב היום: http://bit.ly/2WOmPZi

להרחבה על הזגזוג של נתניהו בכל הקשור לחוק הפונדקאות: http://bit.ly/2D3ax7Rhttp://bit.ly/2U0MHj0 http://bit.ly/2YWOdpJhttp://bit.ly/2UiNxfM להצהרת התמיכה של נתניהו בחוק הפונדקאות, ממש לפני שהוא ויתר הקואליציה הפילו אותו: http://bit.ly/2Unst7O

להצהרת התמיכה של שקד בפונדקאות ללהט"ב: http://bit.ly/2UnPiZ2 

להרחבה על הגיבוי של בנט ללוינשטיין ממכינת עלי לאחר נאום ה"סוטים": http://bit.ly/2UsvNPq 

להרחבה על דברי נתניהו בוועידת איפאק: http://bit.ly/2OVUVIb

להרחבה על מסמוס יוזמות החקיקה בעד הלהט"ב בכנסת האחרונה: http://bit.ly/2Ie9sO9