ברוכים הבאים לסיפוחיסטן


קשה להתווכח עם נוסטלגיה. כל אחד מתגעגע לתקופה אחרת בחייו, גם אם לפעמים במבחן האובייקטיבי קשה להבין למה. בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין, למשל, מתגעגע לתקופת האינתיפאדה הראשונה. איזה כיף היה אז, נכון? סמוטריץ' אמנם היה אז ילד צעיר, אבל השנים הללו זכורות לו כמעין תור זהב ישראלי. "אני מתגעגע לימים שצה"ל התמודד עם אבנים וסכינים", הוא הסביר בראיון ברדיו בשנה שעברה. גם משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות, זוכר את שנות האינתיפאדה הראשונה כתקופה מתוקה ומאושרת. "הפתרון הפוליטי הישיר הוא מחיקה של אוסלו באופן מוחלט. צריך להשיב את המשטר הצבאי ליו"ש ולעזה. המצב היה אז גן עדן", הוא אמר.

החדשות הטובות מבחינתם הן ששני הפוליטיקאים האלה, שמתמודדים בבחירות הנוכחיות על מקום בכנסת, מתכוונים לממש את הנוסטלגיה שלהם בצורה מעשית ולהחזיר את ישראל למציאות של לפני תהליך אוסלו. החדשות הרעות הן שמדובר במציאות שבה הרשות הפלסטינית אינה קיימת והתיאום הביטחוני עם המנגנונים הפלסטיניים גם הוא אינו קיים, מציאות שבה ישראל כובשת בצורה ישירה את הגדה ואת עזה, שולטת בצורה ישירה על כמעט 5 מיליון פלסטינים ונאלצת להתמודד עם נטל הטרור לבד לגמרי. זה גן עדן עבור סמוטריץ' ופייגלין, שאולי חולמים גם על התקופה שבה חיילי צה"ל פיטרלו בתוך רצועת עזה, ילדים קיבלו ליווי של יחידות צבאיות כדי להגיע לבית הספר וספגו פעם אחר פעם פיגועי תופת רצחניים ואכזריים. חזרה לתקופה שלפני אוסלו ככל הנראה עלול להביא לעלייה דרמטית של רף האלימות והטרור לצד המשך של המצב הנוכחי היומיומי שבו אנחנו מגנים על אזרחים בלב אוכלוסייה עויינת, לא משלימים את גדר ההפרדה שמונעת היום טרור וגם מבטלים את שיתוף הפעולה הבטחוני וגם מגדילים את קו העימות אף יותר כך שבנינו ובנותינו ייכנסו באופן יומיומי למרכזי הערים הפלסטיניות בגדה ויוכלו ליהנות מכל הטוב הזה.

וזה לא הכל: החזון בה"א הידיעה של סמוטריץ' ופייגלין הוא כמובן סיפוח שלם של כל הגדה ועזה וקבלתם של 5 מיליון פלסטינים כאזרחים במדינת ישראל. הם ככל הנראה לא מצפים שאותם 5 מיליון פלסטינים באמת יתאזרחו – אלא מקווים שהפלסטינים יפרחו להם יום אחד למקום אחר ויעשו רילוקיישן. סמוטריץ' ופייגלין קוראים לזה עידוד הגירה, אבל אתם יכולים לקרוא לזה טרנספר. לא צריך ללכת רחוק כדי לגלות את הפרט הזה – מספיק לקרוא את מצע מפלגת זהות, או להאזין לדבריו של סמוטריץ' בכל הזדמנות שהוא נשאל בנושא.

זה החזון הילדותי והמנותק מהמציאות של סמוטריץ' ופייגלין ולפי דבריהם עצמם כוונתם היא לפעול לסיפוח של מיליוני פלסטינים וקבלתם כאזרחים או גירושם מהארץ, כמובן אחרי כיבוש הגדה ועזה במבצע צבאי שיעלה כמה שיעלה, שליטה צבאית ישירה ואינתיפאדה אינסופית. מה אפשר להגיד? כל אחד וגן העדן שלו.

להאזנה לדברי סמוטריץ' על געגועיו לימי האינתיפאדה הראשונה: https://bit.ly/2HJiQdb

לקריאת דבריו של פייגלין על סיפוח והחזרת השליטה הצבאית לגדה ולעזה: https://bit.ly/2HK0okn