הלכה למעשה


שתי מפלגות במערכת הבחירות הנוכחית מנסות לפנות אל הציבור החילוני תוך שהן מציעות שותפות בין דתיים וחילונים: מפלגת הימין החדש של בנט ואיילת שקד, ומפלגת זהות של משה פייגלין. כל מפלגה וההבטחות שלה: הימין החדש מבקשת להיות מפלגה המקיימת כבוד הדדי בין דתיים לחילונים, ואילו אנשי זהות מאוחדים כביכול מאחורי השאיפה ל"חופש", שמשווק בעיקר באמצעות לגליזציה של קנאביס, כלכלה ליברטריאנית וצמצום ההתערבות הממשלתית בחיי האזרח.

אבל מעניין לראות מה מסתתר מאחורי הדיבורים הוורודים על שותפות וחופש. למשל, לשולי מועלם, מי שבנט ושקד החליטו לקחת מהבית היהודי למפלגה החדשה ושיבצו אותה במקום החמישי ברשימה, יש חזון מעניין לגבי השותפות החילונית-דתית שהמפלגה שלה חולמת עליה: "אני מקווה שישראל תלך למקום של מחויבות לתורה והלכה יותר ויותר... אני מעוניינת שההלכה תיכנס לכל אלמנט בחיים שלנו", אמרה מועלם בכנס בירושלים ממש לאחר שהוקמה המפלגה החילונית-דתית שבה היא חברה. קשה לומר שרוב החילונים מעוניינים להחליף את החיים שלהם בחיים שכפופים להלכה ומנוהלים ונקבעים על ידי הממסד הדתי אך נראה שכך רואה מועלם את השותפות בין הציבור הדתי לציבור החילוני בישראלשותפות שמבוססת על הפרשנות האורתודוכסית ליהדות – והפרשנות הזאת בלבד. או במילים אחרות – מדינת הלכה שבה החילונים ודאי ימצאו את מקומם, או שלא.

גם במפלגות זהות של פייגלין, שחרתה על דגלה את החופש, מתברר שהחופש הוא על תנאי בלבד. במדינה שפייגלין מדמיין, יש כמה דברים שעומדים לפני החופש של כל אזרח ואזרחית: "זהות מאמינה שעל המוסדות הממלכתיים של המדינה להיות מחויבים להלכה ולמסורת ישראל", נכתב במצע המפלגה. משפט מקרי שנכנס בטעות לתוך המצע? כשבודקים את עמדותיו לאורך השנים של יו"ר המפלגה משה פייגלין, מגלים מחויבות ארוכת שנים לחזון של מדינה המנוהלת באופן נוקשה על ידי הדת וההלכה: "שום חוק כנסת, החלטת בית משפט או מעשה חקיקה במדינת ישראל אינם יכולים לסתור את תורת משה", נכתב בחוקת מנהיגות יהודית, התנועה שהנהיג פייגלין במשך 15 שנה. פייגלין גם ביטא פעם אחר פעם את מחויבותו לא רק למדינת הלכה, אלא גם להקמת בית מקדש על הר הבית. "כשנעמיד מנהיגות אמונית לישראל, נשיב את השליטה בהר הבית. הקמת המקדש אינה פריווילגיה שאפשר לוותר עליה", אמר פייגלין לפני מספר שנים. אם כולנו חופשיים לחיות כדרכנו, למה צריך מנהיגות דתית? כרגע נראה שהחופש היחידי פה ניתן לממסד הרבני האורתודוכסי, מיעוט מקרב הציבור היהודי, לשלוט במדינה שרוב האזרחים בה כלל אינם מסכימים איתם

אז איך קרה שדווקא הפוליטיקאים הדתיים שמחזרים אחרי מצביעים חילוניים משתמשים במילים יפות כמו חופש ושותפות אבל מתגלים כמי שרוצים להגשים חזון הפוך לחלוטין?

לקריאת דברי פייגלין על בניית המקדש ומנהיגות אמונית: https://bit.ly/2TCMS3N

לדבריה של שולי מועלם על מקומה הרצוי של ההלכה במדינה: https://goo.gl/6JTmn

להרחבה על חוקת "מנהיגות יהודית" בליכוד בראשות פייגלין: https://bit.ly/2OtHKy3