איילת מתבלבלת


ראשי מפלגת הימין החדש, השרים איילת שקד ונפתלי בנט יודעים בדיוק מה צריך לעשות ברצועת עזה, וחושבים שהממשלה – שבה הם עדיין חברים, אגב, כולל בקבינט הביטחוני – משום מה לא עושה את זה. שקד ובנט עד כדי בטוחים מה צריך לעשות בעזה ורוצים להביע עמדה מנוגדת לממשלה שלהם, שהם לא מפספסים הזדמנות להביע את דעתם באמצעי התקשורת, ורוצים שהציבור כולו יידע את האמת. עובדה – במאי האחרון, על רקע אחד הסבבים ברצועה, התראיינה שרת המשפטים איילת שקד לרדיו ואמרה כי "אנחנו צריכים להגיב בעוצמה. כל האופציות על השולחן. להכריע זה למוטט את שלטון חמאס, שזה כרוך במה שזה כרוך - גם בכיבוש הרצועה. זה על השולחן. צריך לדעת את האמת". צודקת השרה שקד. באמת צריך לדעת את האמת.

והנה, עברו להם החודשים, הסלמה נוספה פרצה אתמול ואיילת שקד שוב רצה לאולפנים כדי לתקוף את הממשלה ולהציע את התוכנית שלה ושל בנט שתכריע סוף כל סוף את חמאס. אלא שהפעם השרה שקד הגיעה עם רעיונות טיפה שונים. "אין צורך להכניס חיילים לרצועה וגם לא לכבוש את עזה", אמרה הבוקר שקד בראיון לטלוויזיה, וסתרה את איילת שקד מודל 2018. "צה"ל הוא הצבא הכי טוב ויצירתי בעולם, יש המון דברים שאפשר לעשות". גם לאיילת שקד, כך נראה, לא חסרה יצירתיות – היצירתיות לומר דבר אחד ולהפוך אותו לחלוטין בתוך כמה חודשים.

אגב, איילת לא לבד. משום מה, בזמן שהצמרת הביטחונית נוטה להסכים על כך שכיבוש עזה הוא מהלך שלא ישרת את ביטחוננו בשום צורה, המערכת הפוליטית חלוקה בעניין. משה פייגלין הציע להפוך את עזה לריביירה הישראלית ובצלאל סמוטריץ' הלך על רעיון יצירתי אחר – להרעיב את תושבי הרצועה עד שייכנעו – הכל, רק לא לבחור באופציה המדינית.

מה עומד מאחורי שינוי העמדות הדרמטי של איילת שקד, ואיך ייתכן שהיא כל כך בטוחה בעמדתה ורוצה להפוך אותה למדיניות רשמית, גם אחרי שהפכה אותה לחלוטין? האם מדובר בדעה אותנטית של מי שבאמת חושבת שהפתרון למצב הקשה נמצא בידיה, או שזה ניסיון ריק לעשות פוליטיקה על גב המצב הביטחוני ללא כוונה מדינית אמיתית? יקראו הבוחרים ויחליטו.

לקריאת דבריה של איילת שקד בשנה שעברה: https://bit.ly/2HMXyLR

לקריאת הדברים העדכניים של שקד: https://bit.ly/2uu84i9

לדברי פייגלין על עזה: https://bit.ly/2HK0okn

לדברי סמוטריץ' על עזה: https://bit.ly/2UZPWIv