לב קרעלייה במחירי החשמל, המים, הארנונה ובמחירי המוצרים המתקרבת ובאה עלינו אינן חדשות טובות, בלשון המעטה, לישראלים רבים. בעיקר ל- 2.3 מיליון מהם המוגדרים כחיים מתחת לקו העוני. אבל יש מי שפחות צריך לדאוג מזה – בין היתר ראש הממשלה, השרים וסגני השרים, שבעקבות החלטה שאישרו בשנה שעברה יזכו בקרוב שוב ליהנות מתוספת של כמה אלפי שקלים לשכרם. ממש החל מחודש ינואר הקרוב.

כן כן, בזמן שאלפי משפחות ברחבי ישראל נלחצות ומתכננות כיצד לצלוח את גל ההתייקרויות, השרים ויתר הבכירים בשלטון ייהנו מעדכון אוטומטי של אלפי שקלים ברוטו לשכרם. לפי הדיווחים העדכניים, החל מינואר 2019 ייהנו שרי הממשלה משכר ממוצע של 45,423 ש"ח, עלייה של לא פחות מ-15.7 אחוז בשכרם (משנת 2017), וסכום הגבוה פי 8.5 משכר המינימום במדינת ישראל, העומד על 5,300 שקלים.

תזכורת: בשנה שעברה אישרו חברי ועדת הכספים סעיף מיוחד המקנה תוספת של 5,000 שקלים לשכר שרי הממשלה, לאחר ששכרם של ראש הממשלה והשרים יוצמד למדד השכר הממוצע במשק, שעלה בשנים האחרונות הרבה יותר מהר ממדד המחירים. המהלך עורר זעם ציבורי, ובצדק, בעוד פרופ' חיים לוי, יו"ר הוועדה הציבורית לבחינת שכר חברי הכנסת, קרא למהלך "שערורייה" והוסיף כי דווקא היה מקום להוריד את שכר הבכירים, מאחר ושכר נבחרי הציבור הישראלים "גבוה יחסית למדינות רבות בעולם". אז אמר. 

ומה עם החלשים בחברה, הקשישים, הנכים, שממשלתנו אמורה לדאוג להם? הם כנראה מעט משעממים את שרי ממשלתנו. 

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד הכריז לאחרונה כי הדרישה להעלות את קצבאות הזקנה היא מהלך "פופוליסטי" נטו. את הדברים אמר לפני כחודש, לאחר שהקואליציה הפילה עוד חוק חברתי – שאשמתו היחידה הייתה שמקורו באופוזיציה – והצביע נגד הצעתו של ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני להעלות את קצבאות הזקנה האומללות, העומדות על כ-1,530 ש"ח בלבד לקשיש, ולהשוותן לשכר המינימום. 

כשנשאלו לאחר מכן חברי הקואליציה מדוע טרפדו את ההצעה, כולם החליטו למלמל תירוצים. מירי רגב טענה כי הצביעה כפי שהצביעה כנגד רצונה, ב"כאב לב רב", בשל "אילוצים קואליציוניים". ח"כ מיקי זוהר טען כי מדובר ב"חוק פופוליסטי" וגם הכתיר את ניסיונה של האופוזיציה להעלות את קצבת הקשישים כ"ניסיון פתטי ועלוב". 

נזכיר כי זה ממש אותו מיקי זוהר שאחראי בשנה האחרונה לדחיפת החוק להעלאת המשכורת של ראש הממשלה, הח"כים והשרים בעלות של 100 מיליון שקלים בשנה לקופת המדינה, כמו גם הצעות חוק לפטור אישי ממס לנתניהו שתוסיף למשכורתו של נתניהו 8,000 ש"ח נטו.

אם כן כנראה שגם החורף הזה, בעוד שכמיליון קשישים נאלצים להישען על קצבאות זקנה בישראל ובעקבות מצוקה כלכלית רבים נאלצים לוותר על חימום בחורף, או על תרופות או אוכל כדי לגמור את החודש (לפי מכון ברוקדייל 40% מוותרים על חימום עקב מצוקה כלכלית, 14 אחוז על מזון ושישה אחוזים על תרופות), יצטרכו הקשישים לחכות עוד קצת עד שחברי הליכוד כמו מיקי זוהר ושרי הממשלה כמו מירי רגב שבדיוק קיבלו עוד העלאה מפנקת לשכר יחליטו שתוספת לקצבאות קשישים הם עניין חשוב ולא סתם "ניסיון פתטי ועלוב" של האופוזיציה.

----

להרחבה על העלאת השכר הצפויה: https://goo.gl/N2SZua

לקריאה נוספת על הפלת הצ"ח להעלאת קצבאות הזקנה: https://goo.gl/hu3FXk 

להרחבה על יוזמות מיקי זוהר לפרגון לבוס ולחברים: https://goo.gl/aAeYSu

לפירוט על נתוני מכון ברוקדייל על מצב הקשישים בישראל: https://goo.gl/5bFW2n