חשמלית ושמה קומבינה


"מתווה הגז יוריד את יוקר המחיה", חזה לפני שלוש שנים הראשון לזהות, ראש הממשלה בנימין נתניהו. האמת? קצת קשה להתעודד מנבואות הנחמה של הגאון הכלכלי מקיסריה כאשר רשות החשמל מכריזה על עלייה צפויה של 6% במחירי החשמל בשנה הבאה – ומיד מתקנת ל-8% ואולי אפילו 10%. ואיפה נתניהו הנביא בזמן הזה? הוא, כידוע, מעדיף לעסוק ב"חיים עצמם" – כלומר, החיים הפוליטיים שלו – חוק גדעון סער וחוקי קומבינה להלבנת מאחזים בהתנחלויות.

בספטמבר 2015 אמר נתניהו: "כשאני רוצה משהו אני משיג אותו". אמנם המשפט הזה עולה בזיכרון בכל פעם שנתניהו משיג דברים שהוא לא ממש רוצה – המלצות להגשת כתב אישום בשוחד בשלושה תיקים שונים, הסלמה ביטחונית בעזה ובגדה, רוב דחוק בכנסת של 61 ח"כים – אבל דווקא בהקשר המקורי של המשפט, צריך לתת לראש הממשלה קרדיט. את מתווה הגז הבעייתי בלשון המעטה, שהוא דחף לקידומו למרות המחאה הציבורית וההשלכות הבעיתיות, הוא אכן הצליח להעביר, ועל ידי כך אילץ את מדינת ישראל לקנות גז יקר מטייקונים בעסקה גרועה למדינה ומעולה לטייקונים, שיגבו מחברת החשמל 6 דולר ליחידת חום שעלתה להם בסך הכל 30 סנט – זאת במקום שהמדינה, למשל, תשתמש במשאב הטבע לטובת האזרחים ולא בעלי ההון. על ההישג הזה של נתניהו ישלמו כל האזרחים החל מהשנה הקרובה. אגב, אחד מאלה שדווקא יהנו מההישג של נתניהו הוא מילארדר אחד בשם קובי מימון, אותו אחד שאבא של יאיר נתניהו "סידר לו 20 מיליארד דולר", כמו שיאיר אומר.

ההתייקרות בחשמל היא תוצאה של מהלכים שונים של הממשלה וחברת החשמל בשנים האחרונות, שמתווה הגז הוא מהמרכזיים שבהם. עוד אחד שאמור להתעניין פה ושם בכיסם של האזרחים הוא שר האוצר משה כחלון, שכזכור הפר את הבטחת הבחירות שלו לטפל במתווה הגז, ונמנע לעסוק במתווה בשל ניגוד עניינים שצץ לו פתאום אחרי בחירות 2015. משום מה, השר כחלון נורא הופתע בשבוע שעבר כשהתברר לו שהאזרחים לא ממש ישמחו מהנטו שיישאר להם אחרי התייקרות החשמל, ומאז מנסה לצמצם נזקים ללא הרף. אגב, כבר בפברואר, לפני עשרה חודשים, הודיעה רשות החשמל על ההתייקרות הצפויה – אז קצת קשה לטעון שכחלון הופתע מהידיעה. נראה שכמו במקרים אחרים, אולי השאלה עבור כחלון היא לא מה טוב לציבור אלא מה אפשר להעביר בשקט בלי שהציבור ישים לב, ורק אז לנסות לתקן בפאניקה כשהקומבינה נחשפת.

הצרה היא שעבור ממשלת הימין, הכיס של האזרחים ויוקר המחיה הם בערך הדבר האחרון שמעניין את נתניהו ושריו. אם היה מדובר בסעיפים מעורפלים בתקציב הביטחון, לא הייתה שום בעיה לפרגן 1.3 מיליארד משאר משרדי הממשלה; אם היה מדובר במטוס חדיש ונוצץ לשימושה של משפחת נתניהו, 730 מיליון שקל היו נשלפים מיד לטובת הבעיה הבוערת; אם אלה היו מתנחלים שזקוקים לפיצוי או לסתם איזה בונוס, המיליונים היו זורמים בקלות. אבל לרוע המזל, כאן לא מדובר במשפחת נתניהו ולא במתנחלים אלא בסתם באזרחי ישראל – חבורה שעבור נתניהו, כידוע, היא מין שילוב בין משעממים לחמוצים.

לקריאה נוספת על העלייה במחירי החשמל: https://bit.ly/2QX3jKX

לדברי נתניהו בספטמבר 2015: https://bit.ly/2BpLquk

לידיעה על התייקרות החשמל מפברואר האחרון: https://bit.ly/2LmJVl6

לדברי יאיר נתניהו לבנו של קובי מימון: https://bit.ly/2QXWcSp

על הקיצוץ הרוחבי בחודש שעבר: https://bit.ly/2rEcnWP