הביטחון ע"פ בנט וסמוטריץ'


אחרי שבוע קשה ביותר של טרור רצחני שגבה את חייהם של שלושה קורבנות, קמו אתמול אזרחי ישראל למחזה הזוי במיוחד: תשעה שרים בכירים בממשלת ישראל הפגינו בהפגנה נגד... הממשלה. לא פחות. 

יחד עם מתנחלים ופעילי ימין, הפגינו שרי ממשלת ישראל האמיצים נגד אוזלת ידה של ממשלת ישראל בה הם חברים כבר 3 שנים. השרים כמובן דרשו דרישות פופוליסטיות לצעדים של ענישה קולקטיבית והרחבת ההתנחלויות – צעדים שמערכת הביטחון מזהירה שוב ושוב שהם מסוכנים ועלולים לדרדר את המצב הביטחוני. אבל למי איכפת מהביטחון שלנו כשיש פריימריז מעבר לפינה. 

אך לא רק ששרי הימין מתנערים מאחריותם כשרים וכחברי קבינט לביטחון, הם גם לא עצרו והרשו לעצמם להסית ולהעליל כנגד מערכת הביטחון שמוגבלת ליישום המדיניות הכושלת שלהם בלבד (מדיניות הסטטוס קוו). השר בנט האשים את מערכת הביטחון בכך שהיא "מעדיפה את זכויות הפלסטינים על ביטחון התושבים". וכך, כהרף עין, הפך בנט את צה"ל לצבא ההגנה לפלסטין בלי כל בעיה. 

אגב, רק בחודש ספטמבר הזהיר הרמטכ"ל את שרי הממשלה מפני הידרדרות במצב הביטחוני בגדה, והציע לפעול בנושא. שרי הממשלה ובנט בניהם התעלמו מכך.

זהו רק עוד שלב בהשתלחות בנט וחבריו בכל מוסדות המדינה – כשרק לפני חודש הסית בנט והשתלח בפרקליט הצבאי, האשים אותו באחריות לטרור, והשווה בינו ובין ראש תנועת החמאס יחיא סנואר. עכשיו, אחרי עמותות השמאל, בית המשפט והמשטרה, הגיע תורם של מפקדי הצבא, השב"כ והמוסד להפוך למטרה להסחת דעת מכשלונות הממשלה. המשוואה פשוטה: כל מי שלא מתיישר עם הימין הקיצוני ומנסה לפעול במעט אחריות – מיד זוכה לתגית של בוגד ועוכר ישראל ומואשם בכל כשלי הממשלה.

נאומו האומלל של בנט והפגנתו הילדותית – לצד שרים אחרים – כנגד הממשלה בה הם חברים עצמם, הגיעו לאחר סוף שבוע אלים בו פעילי ימין, תקפו פלסטינים, וחיילים דתיים תקפו שוטרי מג"ב שעצרו חלק ממיידי האבנים מקרב המתנחלים. הסיפור התחיל לאחר שח״כ סמוטריץ', קרא למתנחלים "לצאת ולסגור את ציר 60 לתנועת כלי רכב ערבים". עשרות מתנחלים נענו לקריאה ורגמו רכבי ובתי פלסטינים באבנים. למעלה מ-30 מקרים כאלה דווחו במהלך יממה אחת בלבד. איש משרי הממשלה אגב לא גינה את ההתפרעויות. 

כך נראית מציאות מופקרת בה אין שמץ של אחריות מצד הפוליטיקאים מימין, שזורעים שיסוי וכאוס למטרות פוליטיות. 

כך נראית ממשלה בהיסטריה שלא יודעת לספק פתרונות ונותרת עם האשמות מופרכות, הסתה אומללה ונאומים מלאים בהבטחות אך ריקים מפתרונות, נאומים שרק יציתו עוד אלימות בשטח.

להרחבה על דברי בנט: https://goo.gl/P86eah