תרומה למען מלחמה


"השואה התרחשה מפני שהיהודים התכחשו לאלוהים האמיתי" /"המרדנות של היהודים היא הסיבה לאנטישמיות לרדיפתם" (ג'ון הייגי, מנהיג אוונגליסטי)

"הפמיניזם היא תנועה שמעודדת נשים לרצוח את הילדים שלהן ולעסוק בכישוף" (פט רוברטסון, מטיף אוונגליסטי)

ההתבטאויות הללו שייכות למנהיגים בולטים מקרב הנוצרים האוונגליסטיים בארה"ב. אותם נוצרים אוונגליסטיים העבירו בעשור האחרון, דרך ארגונים שונים, בין 50 ל-65 מיליון דולר, "כסף זר" למימון ופיתוח ההתנחלויות, חלק ממנגנון משומן וממומן היטב שמפעילים יחדיו ארגוני הימין האוונגליסטי האמריקני והימין המתנחלי בישראל ונציגיו בכנסת ובממשלה, שצובר עוד ועוד כוח בשנים האחרונות. זאת דרך קרנות, עמותות, תרומות, שדולה משותפת בכנסת (שהקרן שמאחוריה הטיסה עשרות פעמים חברי כנסת לחו"ל על חשבונה) – וגם הטבות לאותם ארגונים אוונגליסטיים על הדרך.

באופן מפתיע, או אולי בעצם לא כל כך מפתיע, דווקא על התרומות וההשפעה הפוליטית הזרה הזאת לא תשמעו ולו מילה אחת משרי הממשלה וחברי הכנסת מהימין. כשיש אינטרסים משותפים – כמו להרחיב את ההתנחלויות, קל להדחיק הצידה את החזון אליו שואפים האוונגליסטים, קבוצה קיצונית ומשיחית, לעתיד ישראל: מלחמת הכל בכל על אדמת ארץ ישראל המקראית, שבסופה שני שליש מיושבי הארץ ייכחדו והיתר יתנצרו.

במהלך מאות נאומים מהשנים האחרונות, השתלחו פוליטיקאים מהימין במחנה השמאל וארגוני החברה האזרחית ותקפו אותם על קבלת כסף מממשלות וארגונים זרים, כביכול, כדי להשפיע על ענייניה הפנימיים של ישראל. אבל בעוד שנתניהו, רגב בנט ושות' זועקים על "כסף זר" ו"השפעה זרה" משמאל, משום מה הם שקטים למדי אל מול עשרות מליוני הדולרים שזורמים מכיוון החברים הקיצוניים של הימין הישראלי, הנוצרים האוונגליסטיים. 

חשוב לשים לב לכוח ההולך ומתעצם של האוונגליסטים, הזוכים להשפעה הולכת וגדלה במסדרונות השלטון, ומזרימים הון עתק למפעל ההתנחלויות ומשפיעים על עתיד וגורל מדינת ישראל. לפי פרסום מהיום, המבוסס על ממצאי דו"ח מולד יחד עם מידע מרשויות המס האמריקאיות ופרסומים נוספים, בעשור האחרון העבירו ארגוני ימין נוצרים אוונגליסטיים מארה"ב בין 50 ל-65 מיליון דולר למפעל ההתנחלויות – וזה לא כולל עוד סכומי כסף רבים שאינם שקופים לציבור.

בעשור האחרון האוונגליסטיים האמריקאים קשרו קשרים הדוקים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו (שהצהיר כי לישראל אין "חברים טובים" מהאוונגליסטים ב-2014) ועם חברי כנסת מהליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו, שהוטסו עשרות פעמים על חשבון הארגונים אוונגליסטיים לטיולים בחו"ל. האוונגליסטים טיפחו קשרים עם ארגוני מתנחלים וראשי ההתנחלויות עצמם, הוקמה שדולה אוונגליסטית בכנסת והארגונים האוונגליסטיים נהנים מעזרת חבריהם בחלונות הגבוהים בהקלות בירוקרטיות וסיוע בגיוס תרומות. המעמד שלהם כה רם וחשוב, עד שלאחרונה המשרד לעניינים אסטרטגיים הכריז כי יעביר מדי שנה כספים לעמותת "היובל", השולחת מתנדבים אוונגליסטיים להתנחלות הר ברכה, למטרות הסברה ברחבי העולם. 

לאור השפעתם ההולכת וגוברת על הפוליטיקאים ומפלגות השלטון של ישראל והקשרים הענפים הנבנים בין הימין בישראל לנוצרים האוונגליסטיים, חשוב להזכיר מי הם, במה הם מאמינים ומהו חזונם לעתיד ישראל:

החזון: הנוצרים האוונגליסטיים הם קבוצה נוצרית בעלת אמונות משיחיות, אשר לפי חזונה חזרתו של ישו תגיע לאחר שהיהודים יקובצו חזרה בארץ ישראל המקראית, בה תתרחש מלחמת הכל בכל שתוביל למותם של שני שליש מיושבי הארץ ומי שישרוד את המלחמה יכיר בישו וייתנצר, וכך תעבור היהדות מהעולם. אולי זה מסביר מדוע חלק ממנהיגיהם מעוניינים לקדם את בניית את בית המקדש מחדש ולהצית מלחמת דת עולמית נגד האיסלם. בשורה התחתונה מדובר בקבוצת ימין אמריקאית, שהיוותה כוח משמעותי מאחורי בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות. מייק פנס, סגנו, הוא נוצרי אוונגליסטי בעצמו. נזכיר שאת מושבי הכבוד בטקס העברת שגרירות ארה"ב במאי לירושלים תפסו מטיפים אוונגליסטיים בעייתיים, בלשון המעטה כמו למשל המטיף רוברט ג'פרס, שאמר בעבר שהיהודים ילכו לגיהנום. אגב, הארגונים האוונגליסטיים כלל לא מסתירים את החזון שלהם ליום הדין ומלחמת הכל בכל בארץ ישראל, אבל כאשר הכספים זורמים - מסתבר שבימין הישראלי כלל אין בעיה לקבל תרומות נכבדות אפילו מאנשים כאלה.

כיצד הם פועלים: הנוצרים האוונגליסטיים הקימו תשתית ארגונית נרחבת בישראל מזה למעלה מעשור והם מפעילים מנגנון משומן וממומן היטב של עמותות, תרומות, כנסים ופרויקטים משותפים עם הימין הישראלי, והשניים מתאמים תהליכים דיפלומטיים וכלכליים. ישנה שדולה אוונגליסטית בכנסת, מאחוריה עומדת קרן אוונגליסטית, שהטיסה עשרות פעמים ח"כים מהימין לחו"ל על חשבונה. האוונגליסטים מזרימים, כאמור, עשרות מיליוני דולרים למימון פרויקטים בהתנחלויות, בהן התנחלויות לא חוקיות, ולמעשה מקעקעים את הסיכויים להגיע להסדר עתידי עם הפלסטינים, והם תומכים בגופים הפועלים לבניית בית המקדש השלישי.

תפיסות בולטות נוספות: הימין הדתי בישראל מתקרב לימין האוונגליסטי לא רק בעקבות שותפות האינטרסים בעניין ההתנחלויות והחזון המשיחי לארץ ישראל אלא בקידום סדר יום דתי קיצוני וחשוך. הם שונאים את הקהילה הלהט"בית, וגם נשים לא ממש זוכות לכבוד מצד מנהיגים אוונגליסטיים בולטים. הלובי האוונגליסטי בישראל מממן, בין היתר, את אגודת אפרת, המתנגדת לזכותה של אישה לעבור הפלה. בין ההתבטאויות של דמויות אוונגליסטיות בולטות ניתן למנות את דבריו של ג'רי פאלוול, מטיף ידוע, טען שהוריקן קתרינה נגרם בשל הכוונה לערוך מצעד גאווה בניו אורלינס ופט רוברטסון, מנהיג אוונגליסט בולט נוסף שהכריז כי הפמיניזם היא "תנועה שמעודדת נשים לרצוח את הילדים שלהן ולעסוק בכישוף".

סתם שתדעו: חוץ מכל זה, ג'ון הייגי, מנהיג אוונגליסטי בולט ומקורבו של בנימין נתניהו, הוא גם מהתורמים המרכזיים של ארגון הימין הקיצוני "אם תרצו", העוסק בדמוניזציה של ארגוני שמאל ורודף את תורמיהם. אם תרצו ונתניהו חולקים תורמים משותפים וגם מתואמים למדי במסרים. הייגי אף האשים את "משפחת רוטשילד" במשבר הכלכלי של 2008, כחלק מקונספירציה כלכלית רחבת היקף, טען שהשואה התרחשה כי היהודים מרדו והתכחשו לאלוהים האמיתי ועוד.

כך, בזמן ששרי הימין ונציגיו דואגים להסיט את הדיון ולהאשים את השמאל ותורמיו בכל תחלואי העולם, בשקט בשקט קבוצה קיצונית וחשוכה שהחזון שלה למדינת ישראל וליהודים הוא דם, אש ותמרות עשן, בעבור מיליוני דולרים, לקבל דריסת רגל חסרת תקדים ולהשפיע על הגורל של כולנו ועל העתיד של הילדים שלנו. 

לקריאת הכתבה בהארץ על זרימת הכספים מהנוצרים האוונגליסטיים להתנחלויות: https://goo.gl/T7LXBM

לקריאת דו"ח מולד על הברית בין הימין הישראלי לאוונגליסטיים: https://goo.gl/zCufZN

לקריאה נוספת ב"שישים ואחת": https://goo.gl/NwTLX3https://goo.gl/7CFCM7