אין סיבה לגאווה


בליכוד ביתנו מנסים בשבועות האחרונים להתחנף לקהילה הגאה. הרמנו טלפון למועמדי הליכוד, כדי לבדוק אם מאחורי הכנסים המיוחצנים יש גם תוכניות והבטחות רציניות. התוצאות עגומות: מתוך 30 חברי כנסת לעתיד שלושה בלבד תומכים בנישואים חד-מיניים בישראל. בארבע השנים האחרונות 22 מדינות ברחבי העולם אישרו נישואים גאים. איך ניצלה ממשלת נתניהו את הזמן? בסיכול כל הצעות החוק הגאות שעלו בכנסת אחת-אחת

לפני כמה שבועות החליטו במפלגת הליכוד ביתנו שהם בעד הומואים ולסביות. מה זה בדיוק אומר? אף אחד לא ממש יודע, אבל מישהו שמע שם, כנראה, שמדובר בקבוצה די גדולה בציבור הישראלי ושבמהלך עונת הבחירות כדאי לחזר אחריהם.

כך החל מטה הליכוד לשלוח את לימור לבנת לכנסים של הקהילה הגאה במטרה להרעיף על הקהל חום ואהבה. אבל ממש כמו מצוקת הדיור, הפערים החברתיים וזכויות נשים – גם במקרה הזה אין לליכוד שום הישג להתגאות בו או את היושרה הבסיסית להתחייב לתוכנית כלשהי אחרי הבחירות. למעשה, מדובר במפלגה שהתנגדה לכל הצעות החוק הגאות בשנים האחרונות, ומאכלסת בתוכה כמה מההומופובים הבולטים ביותר בפוליטיקה הישראלית.

נתונים? בבקשה.

 התנגדות לחקיקה גאה. ממשלת נתניהו התנגדה לכל החוקים הגאים שעלו בארבע השנים האחרונות בכנסת, כמו, למשל, החוק לאיסור אפליה עקב נטייה מינית וזהות מגדר, התיקון לחוק הנישואים כך שיחול גם על בנות ובני אותו מין וחוקים רבים אחרים. במקביל, תקעה הממשלה באמצעות תעלולים ביורוקרטיים את תיקון הצעת חוק זכויות התלמיד (איסור אפליה על בסיס נטייה מינית, זהות ומגדר). כן, קראתם נכון: גם חוקים שנועדו להגן על תלמידי בתי ספר מפני אפליה נתפסים כאיום בעיני הליכוד. 

בנוסף, לאורך ארבע השנים האחרונות, נותרו רוב בתי הספר בישראל סגורים בפני ארגוני הקהילה - בניגוד להצהרות המיוחצנות של משרד החינוך. סיורים ליישוב היהודי בחברון? למה לא. הרצאות על קבלת השונה? ממש לא.

העולם רץ קדימה, נתניהו השאיר את הקהילה מאחור. בעבר נחשבה ישראל לאחת המדינות המתקדמות ביותר בכל הקשור ליחס לקהילת הלהט"ב. אלא שבארבע השנים האחרונות ביצע העולם קפיצת מדרגה מרשימה, שהשאירה את האימפריה הוורודה של המזרח התיכון מדשדשת הרחק מאחור. נישואים גאים וסוגים שונים של בריתות זוגיות נהוגים היום בעשרות מדינות באירופה, ארצות הברית ודרום אמריקה. 

לאורך כהונת נתניהו, בזמן שהממשלה שלו לא נקפה אצבע למען הומואים ולסביות, הצטרפו למועדון הנישואים הגאים לא פחות מ-22 מדינות – ובהן ארצות שמרניות מישראל כמו ארגנטינה, פורטוגל והונגריה. אגב, כשלבנת נשאלה באחד מכנסי הגאווה מהי העמדה הרשמית של הליכוד ביתנו בנושא, היא ענתה שאינה יודעת כי למפלגה אין מצע.

נבחרת של הומופובים. החלטנו לתת לליכוד ביתנו הזדמנות, שהרי בהחלט ייתכן שגם שם החליטו להצטרף, באיחור קל, למאה ה-21. ערכנו משאל טלפוני בין כל חברי הרשימה עד למקום ה-30 והתוצאות לפניכם: רק שלושה מתוך כלל המועמדים (לימור לבנת, סופה לנדבר ומשה יעלון) הביעו תמיכה בנישואים חד-מיניים. כל השאר – התנגדו, התחמקו ואפילו ניתקו לנו את הטלפון בפרצוף בבהלה.

אלה לא ממש תוצאות מפתיעות. רק בשנה האחרונה הצהירו גלויות שלושה מבכירי הרשימה על התנגדות נחרצת לקידום זכויות להט"ב. יובל שטייניץ הכריז כי "אם תהיה הצבעה על נישואים חד-מיניים, אתנגד", רובי ריבלין אמר כי נישואים גאים הם "בעיה" ויאיר שמיר סיכם: "אין לזה מקום". שלא לדבר על כך שכל הצבעה לליכוד היא גם הצבעה למשה פייגלין, המועמד האנטי-להט"בי ביותר לכנסת, שמגדיר את עצמו "הומופוב גאה". להתבטאויות נוספות שלו לחצו כאן.