אלימות מילולית


לא פחות מ-22 נשים נרצחו בשנה האחרונה על ידי בן משפחה, המספר הגבוה ביותר מזה חמש שנים, וכ-150 נשים נרצחו בישראל מאז 2011, כשנתונים מראים כי בשנים 2016 ו-2017 כמחצית מהנשים שנרצחו – 17 מתוך 35 – התלוננו קודם במשטרה, אך ללא הועיל. אין ספק שמדובר בתופעה איומה שלא נבלמת ולא מקבלת מענה ראוי מצד המדינה והרשויות. ועדיין, חברי הממשלה והקואליציה החליטו להפיל בשבוע שעבר הצעת חוק להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית למניעת אלימות נגד נשים, כש-58 מהם הצביעו נגד החוק – בהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכבודו ובעצמו.

במהלך ביקור במעון לנשים מוכות בתחילת השבוע, ביום שבו צוין המאבק באלימות נגד נשים, נתניהו ניסה להתחמק ולהסביר שהוא "לא מכיר" את הנושא כתגובה לשאלה מדוע הצביע נגד הנשים רק שבוע לפני כן, והוסיף כי הוא לא עקב "אחרי ההצעה לטיפול בבעלים אלימים", אך ניתן לראות ברישומים בבירור כי נתניהו הצביע נגד ההצעה בהצבעה שהתקיימה בכנסת ביום רביעי האחרון. כנראה שכאשר מתעסקים באינסוף חקירות ומשברים קואליציוניים קצת קשה לשים לב לנשים בסכנת חיים. ביבי לא מכיר, לא ידע, לא היה כלום כי אין כלום – זה המוטו הקבוע.

נתניהו אף הגדיל לעשות ומתח ביקורת על המשטרה על רקע מספר הנרצחות הגבוה השנה ואמר "זה פשוט מחריד מה שקורה והמשטרה צריכה לעשות יותר". ניתן כמובן רק לקוות שלאזרח המודאג ביבי הייתה איזו השפעה על ראש הממשלה נתניהו כדי שיוכל להזיז משהו ולהשפיע אפילו על השר לביטחון פנים גלעד ארדן. נתניהו הוסיף וקרא להקמת ועדת שרים למאבק באלימות במשפחה, אך כשעודכן על ידי אחד הנוכחים שיש כבר ועדה כזו, אמר מיד בלי להתבלבל "אז נקים עוד אחת". ברור מהדברים עד כמה נתניהו לוקח את זה ברצינות.

דבריו של נתניהו הופכים צבועים במיוחד כאשר נזכרים כי רק לפני שלוש שנים קרא אותו נתניהו במסגרת ביקור במעון לנשים מוכות, ביום המאבק לאלימות נגד נשים בנובמבר 2015, לנשים "להתלונן, לפעול ולא לוותר" ואמר להן לא לוותר על עצמן "כי אנחנו לא נוותר עליכן". מעניין אם חשב על אותן נשים כשהצביע נגד הצעת החוק של האופוזיציה.

"אני פשוט מתקומם נגד תופעת האלימות והרצח של הנשים", אמר נתניהו באותו ביקור שערך במעון לנשים מוכות לפני שלוש שנים, ואמר כי הוא יפעיל "את כל הכוח בחוק, ויש הרבה כוח, נגד הפושעים...אנחנו נעזור לכן ונעזור יותר בעתיד", הוסיף.

זוהי דוגמה נוספת לצביעות ולדו-פרצופיות של נתניהו, שמכהן מזה למעלה מעשור כראש הממשלה והממשלות בראשותו לא עשו דבר וחצי דבר כדי לטפל בנושא הכואב והמדמם הזה – אלא רק הסתפקו מדי פעם בפעם בזריקת הערות והבעת תמיכה, מילים ריקות ללא כיסוי והכרזה על הקמת ועדות, שוב ושוב.

לא רק שנתניהו וחבריו הפילו הצעת חוק להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא, חברי הממשלה התגאו לפני שנה וחצי באימוץ של תכנית למניעת אלימות במשפחה בעלות של 250 מיליון שקלים בחמש השנים הבאות – אך עד כה היא לא תוקצבה, ומשרד האוצר טען שהיא אושרה רק "באופן עקרוני" – וזאת, על אף שמדי שנה נפתחים כ-11 אלף תיקים במשטרה בגין אלימות במשפחה (כשרובם המכריע – כ-90 אחוז מהם, נסגרים מחוסר ראיות).

ביבי ויתר שריו יודעים טוב מאוד להגיד שהם "בעד" הדברים הנכונים – כמו זכויות שוות ללהט"בים או למניעת אלימות נגד נשים – אך כשזה מגיע למעשים ולא למילים, נתניהו מתאדה, שוכח, "בורח מזיכרונו" – או בקיצור, לכו חפשו אותו. תנו לו משהו שירוויח לו עוד קולות בבחירות – ואז נדבר.

כשמדובר בחוקים למען הגנה מפני חקירות והמלצות או בחוק "גדעון סער" שאמור לחסל עוד יריבים פוליטיים אפשריים לנתניהו מימין, אנו רואים כיצד נתניהו "מכיר" את הנושא לעומק ושולח את שליחיו לשאת ולתת ולהעביר בזמן שיא הצעות חוק מפה ומשם. אבל נשים בסכנת חיים? זה כנראה פשוט משעמם אותו. 

להרחבה על דברי נתניהו לפני שלוש שנים על הצורך להיאבק באלימות נגד נשים: https://goo.gl/rMeqJ7

לדברי נתניהו השבוע: https://goo.gl/ME8RSG

לפירוט על תכנית נגד האלימות במשפחה שלא תוקצבה: https://goo.gl/BVtQom