אזהרה: הליכוד מזיק לבריאותכ-8,000 ישראלים מתים מדי שנה מנזקי העישון, כאשר בישראל, בניגוד למגמה בשאר העולם המערבי, אחוז המעשנים נמצא בשנים האחרונות בעליה. אבל כל זה פחות מעניין את חברי הכנסת חזן, בוקר ומיקי זוהר מהליכוד. הם הרבה יותר מוטרדים מאיך להשיג את התמיכה בפריימריז של כמה בעלי פיצוציות שקשורים למרכז הליכוד ולכן יצאו לקרב להגנה על זכות הצגת הסיגריות בפיצוציות. 

"תסתום את הפה, אני עם 60 אחוז ריאות, אל תלמד אותי על נזקי העישון", קרא בנימוס אופייני ח"כ אורן חזן, שזכה לעוד סבב השעיה מהכנסת זה עתה. "אני לא בעד עישון, מעולם לא עישנתי ואני בעד הצלת חיים וכל מה שקשור לבריאות אבל יש כאן אלפים שהפרנסה שלהם הולכת להיפגע", אמרה חברת הכנסת נאוה בוקר בדיון סוער שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת השבוע על הצעת חוק להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק. ברור שאת בוקר, חזן וחבריהם לא ממש מעניינים בריאותם ורווחתם של כלל אזרחי ישראל. אינטרס אחר עומד אל מול עיניהם.

אז במה, בעצם, מדובר? מחקרים מוכיחים שכאשר קופסאות הסיגריות לא מוצגות לראווה בחנויות - כמות העישון והמעשנים יורדת. לכן חברי הכנסת יהודה גליק, איתן כבל ואיל בן ראובן הציעו במסגרת הצעת חוק המנסה להילחם בתופעת העישון להימנע מהצגת סיגריות בחנויות ובקיוסקים. 

ביום שני דנו חברי ועדת הכלכלה בתיקון לחוק, דיון נוסף מני רבים שנערכו בחודשים האחרונים בנושא, רק שישיבה זו לא הייתה רגילה: באופן מפתיע הגיעו אליה חברי הכנסת אורן חזן, נאוה בוקר, דוד ביטן, דודי אמסלם ומיקי זוהר, חברי כנסת שמעולם לא הגיעו לדיון בהצעת החוק הזאת, שיש לציין כי זכתה לברכתו ותמיכתו של משרד הבריאות.

אז מה גרם להתגייסות חברי הכנסת מהליכוד למאבק בחוק שלא גילו בו קודם כל עניין? הסעיף בחוק שאוסר על הצגת סיגריות בנקודות מכירה, בין היתר בפיצוציות, לא מצא חן בעיניהם. ח"כ בוקר אמרה שעל אף שהיא בעד בריאות וכל הקטע הזה, יש כאן אנשים שפרנסתם הולכת להיפגע. כן, בלי להתבלבל מצהירה חברת כנסת שהיא מוכנה לפגוע בבריאות של אזרחים בישראל כי יש אנשים שמרווחים מזה כסף, והם במקרה אנשים שפקודים לליכוד.

כמובן שאין לזלזל בפרנסתם של אנשים ומחששם לאובדן הכנסה, אך בחשבון הכולל מדובר בפגיעה ראויה ומוצדקת לאור הרווח בבריאות וחיי אדם - למרות שלא כך רואים זאת בוקר וחבריה, שעסוקים בטובת חברי מרכז הליכוד המקורבים. 

דוברה של בוקר שלח הודעה ובה התייחסות לאדם בשם דודו מתתיהו, בעל פיצוציה בירושלים, חבר מרכז ליכוד שבמקרה מחובר לאדם בשם אריק זיו, מבעלי אתר המפלגה "ליכודניק" שהגיע אף הוא לוועדה, לפי דיווח באתר דה מרקר. כנראה שאם כל הכבוד לדאגה של חברת הכנסת לבריאות הציבור, הדאגה שלה לשני אנשי מרכז ליכוד חשובה לה קצת יותר. 

בישראל כ-8,000 בני אדם מתים מנזקי עישון מדי שנה. לשם השוואה, ב-2017 מתו 362 ישראלים בתאונות דרכים ונחיצות החוק דחופה למדי: בעוד שבעשורים האחרונים נרשמה מגמה ברורה של ירידה בכמות המעשנים בישראל ובעולם, בישראל החל שיעור המעשנים לעלות. אם ב- 2013 הגיע שיעור המעשנים ל-18 אחוז בלבד, לצערנו ב-2016 הוערך כי שיעורם כבר עומד עומד על 22.5 אחוז – כ-1.6 מיליון אנשים.

כשתוהים מדוע עלה מספר המעשנים, התשובה יכולה להימצא בדו"ח חריף של מבקר המדינה שפורסם בחודש מאי האחרון. הדו"ח מבקר באופן חמור את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומשרד הבריאות ומציג קשר בין פעילותם לבין העליה במספר המעשנים בישראל. דו"ח המבקר מראה בבירור כי לא רק שליצמן לא קידם או תמך בצעדים להפחתת העישון ליישום החלטות ממשלה בנושא – הוא אף התערב באופן פעיל לטובת חברות הטבק. "כאשר כיהן ליצמן כסגן שר הבריאות וכשר הבריאות הוא התנגד ליישום פעולות שמטרתן לצמצם את מספר המעשנים" כתב המבקר – ממש במילים אלה – בדו"ח, ממנו אף עלה כי במשרדו של ליצמן הסתובבו נציגים של חברות הטבק, ללא כל שקיפות, וקידמו מהלכים לעידוד עישון על אף ולמרות אזהרות חמורות של איגודי רופאים וגורמי מקצוע אחרים.

אנחנו לא צריכים להתפלא. כאשר בריאות תושבי קרית שמונה "משעממת" את ראש הממשלה ולא מטרידה את הממונה על משרד הבריאות ליצמן, למה שאת חברי הכנסת בוקר, חזן, אמסלם ושות' היא תעניין בכלל. חברי הליכוד – שמזמן הפסיקו להעמיד פנים כאילו איכפת להם מכלל האזרחים והבהירו שנאמנותם שוכנת רק אצל מי שיכול לקדם אותם פוליטית ומקורב אליהם, רואים רק את הרווח המיידי עבורם בפריימריז – ולא את הנזק העצום שייגרם לרבבות בני נוער ומבוגרים בישראל בעקבות נזקי העישון.

להרחבה על הדיון בוועדת הכלכלה בדה מרקר: https://goo.gl/zMF7zv

לקריאה נוספת על ממצאי דו"ח המבקר והקשר בין ליצמן לחברות הטבק: https://goo.gl/4gwCDAhttps://goo.gl/hZHAqq