סדר עדיפויות אובדני


מדי שנה מתים בממוצע בישראל בין 350 ל-400 בני אדם כתוצאה מהתאבדות, מספר הדומה לכמות הממוצעת של מקרי המוות מתאונות דרכים ומפיגועי טרור בשנה במשולב – שלא לדבר על כ-3,500 ניסיונות התאבדות בממוצע. ההתמודדות עם הנושא קשה במיוחד כשמדובר על ניסיונות התאבדות בקרב ילדים ובני נוער. רק בשנת 2017 הגיעו 861 ילדים ובני נוער לחדרי המיון ברחבי הארץ לאחר ניסיונות התאבדות, עלייה של 12.5 אחוז מלפני עשור. זוהי מגמה רווחת ברחבי העולם ואתגר עמו מנסות ממשלות ברחבי העולם להתמודד בכלים שונים.

למרות הנתונים הללו, ממשלת ישראל דווקא החליטה לעצור את הטיפול בנושא. החודש הודיע משרד החינוך כי תכנית משותפת שלו עם משרד הבריאות להתמודדות עם אובדנות בקרב בני נוער תוקפא והמשך פעילותה מוטל בספק. התכנית למניעת אובדנות החלה לפעול ב-2015 ופועלת עד כה ב-84 יישובים. במסגרתה 4,700 בני נוער אותרו ככאלה העלולים לפתח נטיות אובדניות והופנו להתייעצות, 2,700 ילדים עברו הערכות סיכון בידי אנשי מקצוע ו-798 ילדים קיבלו טיפול נפשי עקב נטייה ברורה לאובדנות. 

מדובר בתכנית חשובה מעין כמוה, לאור העובדה שאחד מכל חמישה ילדים ובני נוער העיד כי חשב על התאבדות ושליש הודו שהם סובלים מדכאון, וגם לאור הנתון המצביע על עלייה של 40 אחוז במספר בני הנוער עד גיל 14 שמגיעים לחדרי מיון לאחר שניסו להתאבד מ-2007 ועד 2017. התוכנית המסייעת לאתר ולטפל באלפי בני נוער ברחבי הארץ, פועלת כאמור מאז 2015, בתקצוב של 55 מיליון ש"ח לשלוש שנים. הסיבה להפסקתה? מחסור של 10 מיליוני שקלים בודדים שמשרד הבריאות ומשרד החינוך לא מוצאים.

אבל רגע לפני שתחשבו שאולי לישראל אין תקציב ושבאמת אי אפשר למצוא 10 מיליון ש"ח לתקצוב התוכנית, שווה להיזכר בכמה מההוצאות שלממשלה שלנו וחבריה לא הייתה בעיה לבזבז, בעלות גבוהה פי כמה:

• המדינה למשל שילמה טיפה מעל ל-12 מיליון שקלים להחכרת המטוס לטיסה אחת של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בספטמבר 2017 בביקורו בדרום אמריקה. אגב, בשנת 2017 עלה כל יום של שהיית נתניהו בחו"ל עלה כמיליון שקל למשלם הישראלי, כאשר באותה השנה שהה ראש הממשלה 43 ימים נטו בחו"ל.

• שבעה מיליון שקלים, שהיו מיועדים בכלל לתקציב הדיור הציבורי, עשו את דרכם להקמת מעלית בכותל המערבי. לאחרונה הודיעה השרה לשוויון החברתי גילה גמליאל שמשרדה "יקצה תקציב" גם לבניית מעלית דומה במערת המכפלה.

• רק לפני שבועיים וחצי החליטה הממשלה להעביר 22 מיליון שקלים מתקציבי משרדיה כדי לסבסד הקמת 31 יחידות דיור נוספות בחברון, כולל 3 מיליון שהועברו ממשרד החינוך כתרומה מתקציבו בנושא, וזה רגע אחרי שבחודש אוגוסט האחרון אושרו בוועדת הכספים מענקים בסך 37 מיליון שקלים להתנחלויות – בנוסף לתקציבים הסדירים – ובנוסף הוקצו עוד 10 מיליון שקלים במיוחד לקרית ארבע.

• 21 מיליון שקלים הושקעו באתר חלופי למפוני המאחז הבלתי חוקי נתיב האבות השנה, ובסה"כ הקצתה הממשלה תקציב של 60 מיליון ש"ח לפינוי 15 המשפחות שגרו בו באופן לא חוקי.

• אבל למה להתעסק בקטנות כאשר בממשלה החליטו שאפשר להקצות 100 מיליון שקל בשנה להעלאת שכר הבכירים (העלאת שכר רה"מ ב-7,000 ש"ח בחודש ואת שכר השרים ב-5000 ש"ח בחודש, בין היתר) ושרת התרבות מירי רגב הוציאה אף היא לא פחות מ- 100 מיליון שקלים בחגיגות שלה לרגל 70 שנות המדינה בשלל פסטיבלים וקליפים.

ככה נראית מדינה בהפרעה: ממשלה שחבריה לא מוצאים 10 מיליון ש"ח להפעלת תכנית שעשויה לעזור ולמנוע מוות והתאבדויות בקרב אלפי ילדים ובני נוער, אבל לא ממצמצת בכלל כשמדובר במימון נסיעות לחו"ל, העלאת שכר הבכירים, הקצאת כספים להתנחלויות וקניית לב הבוחרים בימין המתנחלי – או בחגיגות יח"צ וראווה לשרים עצמם. 

להרחבה על הפסקת מימון התכנית: https://goo.gl/HAKubp https://goo.gl/z2eQ8Uhttps://goo.gl/K73bdi

לפרטים נוספים על אובדנות בקרב ילדים ובני נוער בישראל: https://goo.gl/YGAWZ7 https://goo.gl/3RmjK3https://goo.gl/oLZ5Rd https://goo.gl/RS7Ks2