כלכלת בית


בזמן שאתם נאבקתם לסגור את החודש, וגם ויתרתם סופית על החלום לקנות דירה קטנה, נתניהו הפך רשמית לראש הממשלה היקר, הפזרן והבזבזן בתולדות ישראל עם שלוש וילות פאר ענקיות והוצאות מחייה של 3.74 מיליון שקל בשנה. על חשבוננו, כמובן

"בחוץ, בפאטיו, עומדים שפים עם כובעים לבנים על הראש ומכינים ארוחת צהריים מפוארת – כשבפנים מתקיים דיון מאוד רגיש בסוגיית איראן. עכשיו לך תסביר את זה לאנשים. האזרח ברחוב לא יכול אפילו להבין כמה הזוי הדבר הזה. סתם דיון עם סיגרים, וקצת משקאות ששר הביטחון שותה, וכמה מלצרים עם כובעים לבנים על הראש"

- ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, מספק הבוקר לקוראי "ידיעות אחרונות" הצצה לאורח החיים הראוותני והמנותק של ראש הממשלה, בנימין נתניהו

בדיקה שביצע השבוע העיתון "כלכליסט" מגלה כי נתניהו הוא ראש הממשלה היקר והבזבזן ביותר בתולדות המדינה. למרות המשבר הכלכלי, המצוקה החברתית והפגנות הענק, לא היססו בני הזוג נתניהו להוציא במהלך 2012 סכום שיא שערורייתי של 3 מיליון ו-740 אלף שקל על שלושת בתי הפאר שברשותם. 2.6 מיליון שקל מתוכם הוקדשו להוצאות מחיה במעון ראש הממשלה בירושלים – סכום מנופח בהרבה מזה שהוציאו כל ראשי הממשלה לפניו.

החשבון, אם תהיתם, עלינו.

בני הזוג נתניהו מחזיקים בשתי וילות פאר מאובזרות. את הווילה בקיסריה מימן הציבור בשנה החולפת ב-184 אלף שקל, ואילו את הבית בירושלים ב-1.1 מיליון שקל. בניגוד לשנים קודמות, השנה סירב משרד ראש הממשלה לספר לציבור על מה לעזאזל מוציאים בני הזוג 2.6 מיליון שקל במעונם הרשמי, אבל מניסיון העבר ניתן להניח כי מדובר בהוצאות ניקיון, סידורי פרחים, טיפוח, מזון וביגוד. הסכום נסק ב-12% מ-2010, למרות שמדד המחירים לצרכן עלה רק ב-2.7% באותה תקופה. בקיצור, מישהו שם החליט ש-2012 היא השנה המתאימה מכולן לבצע קפיצה ברמת החיים ולרשום על שמנו את החשבון.

ייתכן שהסתרת המידע קשורה לטיב ההוצאות הנהוג בבית משפחת נתניהו. בשנה שעברה נרשמה מבוכה בסביבת ראש הממשלה, כשהעיתונות חשפה כי שירותי הניקיון של הבית עלו לא פחות מ-710 אלף שקל. עוד נודע כי בזמן שחצי מיליון אזרחים יצאו למחות על המצב החברתי-כלכלי ברחובות המיוזעים, בחרו בני הזוג נתניהו להוציא 90 אלף שקל - בשלושת חודשי הקיץ בלבד - על סידורי פרחים. בנוסף, רכשו בגדים בתקציב המקסימלי שמציעה להם המדינה - 50 אלף שקל.

בהשוואה לשני העשורים האחרונים ואחרי התאמה למדד המחירים הנוכחי, ניתן לראות שנתניהו הוא הבזבזן ביותר מבין ראשי ממשלות ישראל. יצחק רבין הוציא בשלוש שנות כהונתו סכום ממוצע של כ-900 אלף שקל לשנה. אהוד ברק הוציא בשנת 2000 כ-1.4 מיליון שקל. אריק שרון הוציא כ-1.2 מיליון שקל בשנה. אולמרט הוציא ב-2007 כ-1.6 מיליון שקל.

היחיד שהתקרב לסכומים האלה היה נתניהו עצמו, בקדנציה הראשונה, כשתקציב מעון ראש הממשלה זינק פתאום ל-2 מיליון שקל.