כלכלת פריימריז


המשרד לשוויון חברתי קיים כדי לדאוג לרווחתם של אוכלוסיית האזרחים הוותיקים, הנשים, הצעירים והמיעוטים בישראל. מדובר ללא ספק במטרות חשובות, בהתחשב, למשל, בקצבת הזקנה המעליבה שמקבלים בני הגיל השלישי שהולכת ונשחקת מול יוקר המחייה, או במעמד ההולך ומידרדר של מיעוטים בישראל שהופכת יותר ויותר גזענית ובעקבות חקיקת חוק הלאום – חוק שהשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, הצביעה בעדו בניגוד גמור לייעודו של המשרד שלה.

אבל מה שמעסיק בימים אלה את השרה גמליאל הוא לא קשישים, לא מיעוטים ובטח לא שוויון חברתי, אלא כנראה מקומה בפריימריז המתקרבים ברשימת הליכוד. היום פורסם כי המשרד לשוויון חברתי ישקיע לא פחות ממיליון וחצי ש"ח מתקציבו בהפקת סרטוני תדמית להתנחלויות, שהקשר ביניהם לבין קידום השוויון חברתי או לרווחת האוכלוסיות המוחלשות - פשוט לא קיים.

ומי ישתתף באותה סדרת סרטוני תדמית, שלדברי המשרד קיבל השראה ממיזם הנצחת השואה של סטיבן ספילברג? למשל, יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר, שרק לפני כמה שנים אמר כי "הדמוקרטיה הישראלית סיימה את תפקידה, היא חייבת להתפרק ולהתכופף בפני היהדות" ואף עמד מאחורי סרטון התעמולה האנטישמי שבו נראה איש שמאל מתאבד בתלייה לאחר שמכר יהודים לגרמני. עוד ישתתף בסרטונים מזכ"ל חברת אמנה זאב חבר (זמביש), טרוריסט מורשע כאחד מחברי המחתרת היהודית בשנות השמונים, שהסתיר מהשב"כ מידע בחקירתו; ופטרונית נוער הגבעות דניאלה וייס, שמטיפה לסירוב פקודה, הגנה ושיבחה רוצחים כמו ברוך גולדשטיין, יגאל עמיר ועמי פופר ואמרה על הנשיא ריבלין שהוא עדיין "לא מספיק חשוב בשביל שיהרגו אותו". את כל אלה מכנה המשרד של גילה גמליאל "אגדות ההתיישבות". אם אלו האגדות, מפחיד לגלות מהם סיפורי האימה.

ההערצה הפתאומית של השרה גמליאל ל"אגדות" ההתנחלויות מהמחתרת היהודית פרצה רק זמן קצר לאחר שגמליאל הודיעה חגיגית כי תעמיד תקציב מיוחד ממשרדה לצורך הקמת מעליות לנכים במערת המכפלה שבחברון – וזאת, יש להזכיר, בזמן שחצי מהמבנים הציבוריים בישראל, כמו משרדי ביטוח לאומי או סניפי משרד הפנים, אינם מונגשים לבעלי מוגבלויות, ורק בתחילת השנה הזאת החליטה הממשלה לדחות את פרוייקט הנגשתם בעוד שלוש שנים תמימות מטעמי חוסר תקציב. כי כשאין מעלית בביטוח לאומי זה עצוב, כאשר אין לנכה גישה למשרד הפנים זה באמת בעיה, אבל לפחות הוא יוכל להתנחם בכניסה נגישה למערת המכפלה ולהתפלל לקצבה.

בינתיים, נראה שסדרת הג'סטות שהשרה לשוויון חברתי מרעיפה על המתנחלים, שהקשר ביניהן לתפקיד שלה אינו קיים, קשורה לכך שאנחנו נמצאים ערב שנת בחירות וצריך להתחנף קצת לקהל המתפקדים מההתנחלויות – אולי כי שוויון חברתי זה חשוב, אבל מיקום השרה בפריימריז חשוב לה הרבה יותר.

-----

לקריאה נוספת על פרויקט תיעוד המתנחלים של המשרד לשוויון חברתי: https://bit.ly/2Piohjj

לקריאת הציוץ של השרה גמליאל על הקמת מעלית במערת המכפלה: https://bit.ly/2NvxX8e

על דחיית הממשלה את יישום חוק הנגשת מבני ציבור: https://bit.ly/2C1L7Ic