כשהשקרנות פורחתלשרת התרבות והספורט מירי רגב יש כמה כשרונות, בהם הכשרון לקדם את עצמה ולשחרר הצהרות לא מאוד מחוברות למציאות, אתמול זכינו להציץ בכשרון הזה. אתמול הכריזה השרה כי "בתקופה שלי הפריפריה פורחת". כן כן, פורחת! מסתבר שבדמיונה של השרה רגב נעלמו כל צרות הפריפריה כליל – בתרבות, ובכלל. 

רגב שחררה את ההצהרה המגוחכת הזאת לא סתם במסיבת עיתונאים או נאום בחירות אלא תחת שבועה במסגרת עדות שמסרה במהלך דיון בבית המשפט בתביעת דיבה שהגישה השרה נגד ערוץ 10 על פרסום מלפני שלוש שנים. בפרסום, הכולל הקלטות של רגב ואנשי משרדה, עלה חשד להתקשרות בלתי תקינה של משרד התרבות עם חברת פרסום חיצונית במסגרת קמפיין בשנת 2015. בתגובה טוענים אנשי רגב כי מדובר ביוזמה של הטוטו ולא שלהם.

כשרגב עומתה עם מסמכים שהציגה לה עורכת הדין של ערוץ 10, לפיהם תקציב הפרסום לקמפיין עלה באופן תמוה מ-2 מיליון ל-2.5 מיליון לאחר פגישת עבודה שקיימה השרה על הפרוייקט, ועם טענת עורכת הדין כי חצי המיליון השקלים הנוספים הללו היו אמורים ללכת לפעילויות ואירועי ספורט בפריפריה ולא לקמפיין, הדפה רגב את הסניגורית בטענה שהיא "לא מכירה" את הנתונים, וקינחה בהכרזה: "בתקופה שלי הפריפריה פורחת".

במציאות, לצערנו, דבריה של שרת התרבות רחוקים מאוד מהאמת. מאחר ואנחנו לא יודעים בוודאות אם השרה התכוונה שפריחת הפריפריה מוגבלת לאחריותה כשרת התרבות או בכלל לתקופתה בממשלה, החלטנו לבדוק את המצב – גם בתרבות, וגם באופן כללי

התרבות בפריפריה תחת השרה רגב:

• בשנה שעברה, לראשונה מאז 1999, לא התקיים בחסות המדינה יריד שבוע הספר בפריפריה, לראשונה מזה 20 שנה. עד אז, דאגה המדינה להעביר מדי שנה 150,000 ש"ח להתאחדות המו"לים להוצאות השונות, בהן שינוע הספרים והדוכנים לעשרות יישובים בארץ. בשנה שעברה הסכום לא הועבר, והמדינה פרשה את חסותה רק על אירועי שבוע הספר בתל אביב, ירושלים וראשון לציון. לאחר ביקורות מקיר לקיר, נלחצו במשרד התרבות והודיעו כי יקצו תקציב לתכנית חדשה של "חודש קריאה" בדגש על הפריפריה; בתשובה לשאלת עיתון הארץ על המשך קיומם של ירידי ספרים כבעבר, השיב המשרד כי אלה יתקיימו וכי "לאחרונה פורסם מכרז" לצורך כך.

• החל משנת 2017 הפסיק משרד התרבות להעביר תקציב לתכנית תמיכה באמנים עצמאיים מהפריפריה בתחום התיאטרון של קרן יהושע רבוניביץ', אחד הגורמים המרכזיים המממנים יוצרי תיאטרון עצמאיים בפריפריה. גובה התמיכה של המשרד בפרויקט עמד על רבע מיליון שקלים בשנה.

• קיצוצים בתקציבי תיאטראות: לפי דיווחים בתקשורת, התיאטרון העירוני בקרית שמונה נאבק על חייו ואיש העסקים איזי שרצקי נאלץ לתמוך בו בעצמו, לאחר שמשרד התרבות קיצץ את תקציבו ב-300 אלף שקל. גם בבאר שבע קוצץ תקציב התיאטרון העירוני, וזה קיבל ב-2017 תקציב הקטן בחצי מיליון מהשנה הקודמת – מה שעלול להשפיע לרעה על פעילותו.

• בית הספר היחיד לאמנות באזור הדרום במכללת ספיר נמצא בסכנת סגירה לאחר שהתבשר כי לא יקבל את תקציבו השנתי ממשרד התרבות על סך 150 אלף ש"ח, בעקבות שינויי תקנון.

זאת, בעוד רגב ומשרדה פיזרו כספים בנדיבות יתרה – למשל בהפקת פסטיבל היח"צ הידוע כ"כתר המזרח", שעלה למדינה לא פחות מ-1.6 מיליון שקלים (ושבמסגרתו שולמו לזמר אייל גולן 99,450 ש"ח להופעה בת שבע דקות בלבד), או חגיגות הענק ל-70 שנה למדינה והפקת הקליפ המחודש ללהיט "הללויה", שעלתה למשלמי המסים לא פחות מ-572,101 ש"ח.

אבל לא רק בתרבות – הממשלה מזניחה את הפריפריה.

כפי שחושפים ללא הרף דו"חות של מבקר המדינה ושל מרכזי מחקר אקדמיים, הפערים נותרים גדולים בין תושבי המרכז והפריפריה בשלל תחומים כמו בתחומי הדיור, תעסוקה, שכר, תחבורה, חינוך ובריאות. אז האם רגב באמת יכולה לטעון שהפריפריה פורחת בתקופתה כשרה בממשלת נתניהו?

הנה קומץ מכמה נתונים בנושא:

• הפערים בשירותי הבריאות מיתרגמים לכדי הבדלים של בין שש לשמונה שנים בתוחלת החיים בין תושבי הצפון והמרכז. זמני ההמתנה לטיפולים בדרום גבוהים ב-44 אחוז מהממוצע בארץ. בעוד שבמרכז יש בין 2.2 ל-2.5 מיטות אשפוז לאלף איש, בצפון יש רק 1.5 מיטות אשפוז לאלף איש ובדרום 1.3 מיטות.

• שיעור המובטלים עמד בשנת 2017 על 5 אחוז באזור הצפון, 4.6 אחוז בדרום ו-3.5 אחוז במרכז.

• לפי נתונים רשמיים של משרד האוצר לשנת 2015, תמיכות משרד החינוך ברשויות מקומיות הסתכמו בממוצע של 4,763 ש"ח לתלמיד בהתנחלויות, 4,289 ש"ח לתלמיד במרכז, 3,891 ש"ח לתלמיד באזור הצפון ו-3,600 ש"ח בלבד לתלמידים בדרום.

• בעוד שבערים כמו רמת השרון, כפר סבא ותל אביב יש יחדיו מספר דו ספרתי של כיתות מחוננים, בערי הפריפריה בדרום ובצפון – לדוגמה אופקים, שדרות וטבריה – אין ולו כיתה אחת. כמו כן, לפי נתוני משרד החינוך ל-2017, ביישובים רבים בהם לא נפתחה כתת מחוננים יש שיעור גבוה מאוד של תלמידים הלומד בחינוך המקצועי-טכנולוגי – למשל 74 אחוז מהתלמידים בטבריה ו-66 אחוז מהתלמידים בשדרות. כך מסלילה המדינה צעירים מהפריפריה לחינוך מקצועי שלא מקדם אותם הרבה.

זהו רק מספר מצומצם של דוגמאות. אבל כנראה שכל זה לא מתחיל אפילו להטריד את השרה רגב שמרשה לעצמה, כאמור, להכריז מעל דוכן בית המשפט בלי שום בעיה כי בתקופתה הפריפריה פורחת. מצד שני, לכו תדעו – אולי היא התכוונה לפריחת הכלניות והאירוסים.

----

להרחבה על העדות של רגב אתמול: https://goo.gl/kjcnGX

להרחבה על יחסה של רגב לפריפריה במהלך כהונתה: https://goo.gl/TegJuy

לקריאה נוספת על הפערים בהשקעה בחינוך: https://goo.gl/rDkQjB https://goo.gl/c5bmzt