משהו ישן מתחיל


מי שעוקב אחרי מפלגת הבית היהודי בשבועות האחרונים, יכול היה לחשוב שיש במפלגה הזו שני אנשים בלבד - נפתלי בנט ואיילת שקד. זה לא מקרי: השניים עושים הכל כדי להרחיק מעין הציבור את שאר האנשים שמסתתרים ברשימה שלהם. ויש להם סיבות טובות. מדריך למתלבט

מי שעוקב בשבועות האחרונים אחר מפלגת הבית היהודי עלול לחשוב שיש בה שני מועמדים בלבד – נפתלי בנט, המטכ"ליסט ההיי-טקיסט מרעננה, ואיילת שקד, התל-אביבית חובבת ערכי היהדות. המצב הזה הוא תוצאה של מדיניות תקשורתית מחושבת, שנועדה להבליט את הפנים הידידותיות של הרשימה; אלה שעשויות למשוך מצביעים צעירים וחילונים.

אין פלא שבנט ושקד לא סוחבים את שאר חברי הרשימה שלהם לסיבובי הפאבים המתוקשרים שלהם. רבים ממי ששוקלים להצביע למפלגה הזאת לא מודעים לכך שרובה מורכב מאנשי ימין קיצוני, מהסוג השמרני, האלים והמשיחי ביותר. 

קריסת מעמד הביניים? מאות אלפי ילדים עניים? פשרה מדינית שתאפשר לנו לחיות לצד השכנים שלנו? יאללה, תרגיעו. את האנשים האלה מעסיקים עניינים בוערים בהרבה, כמו שלילית זכויות מהומואים ולסביות, הקמת בית המקדש השלישי וכמובן, גירוש ערבים.

דוגמאות? בבקשה.

הרב אלי בן דהן (מספר 4). גר בשכונת הר חומה בירושלים, כיהן כמנכ"ל בתי הדין הרבניים.

על נישואים חד-מיניים: "מתכון לחיסולו של העם היהודי. אין לתת לגיטימציה חוקית לתא שהוא איננו תא משפחתי".

על זכויות נשים: "לאחר עשרות שנות פעילות מוגברת של ארגוני נשים מטעם הקרן החדשה לישראל, תופעת תלונות השווא נגד גברים הגיעה למימדים נרחבים. יכול להיות שאשקול לבצע חקיקה שמי שמגישה תלונת שווא, שיתברר שהייתה תלונת שווא, תיענש בחומרה גדולה יותר".

רואה בחיוב את הרעיון לביטול הוועדה לקיום מעמד האישה ואת הוועדה לזכויות הילד. תחת זאת, הוא מציע להקים "ועדה לענייני משפחה".

מוטי יוגב (מספר 9). גר בהתנחלות דולב, סגן ראש המועצה האיזורית מטה בנימין.

על מלחמת לבנון השנייה: "צדקה עשה הקב"ה לעם ישראל שהביא עלינו את זו המלחמה. מלחמה זו, על אף כל הצער שבנפגעים, תרמה לטלטלה מסוימת וחיונית לחברה בישראל ולרשויות השלטוניות במדינה".

על חיזבאללה: "טוב שיש אירגון טרור כזה. בזכותו עם ישראל התעורר".

על הרב כהנא: "יש דברים שבהם צדק".

• מבט לעתיד: "בית המקדש ייבנה במהרה בימינו בהר הבית. קבר יוסף שלנו, עוד תיבנה לידו שכם היהודית".

אורית סטרוק (מספר 10). גרה ביישוב היהודי בחברון יותר מ-30 שנה. עומדת בראש ארגון זכויות האדם במועצת יש"ע. 

באמצעות הארגון שהקימה מגישה תלונות במח"ש ותביעות בבתי משפט נגד שוטרים שנשלחים למשימות פינוי.

 לתפיסת עולמה, כל מי שמתנגד לתפיסת העולם הקיצונית שלה הוא אנטישמי, כולל המוסדות המרכזיים ביותר במדינת ישראל. האשימה את ממשלת ישראלהמשטרהבתי המשפט ופרקליטות המדינה באנטשימיות, בשל יחסן להתנחלויות. כך, לדוגמה, אמרה: "קשה שלא למצוא קו מחבר בין הדברים של בכירי הפרקליטות במדינה לבין הדברים של גדולי האנטישמים באירופה, שאומרים שאסור להתיישב ביהודה ושומרון ורצועת עזה".

יוני שטבון (מספר 11). גר בירושלים. ייסד את תנועת רעננים (צעירי הציונות הדתית), ועמד בראשה מאז היווסדה. 

על שילוב ערבים אזרחי ישראלי בשירות לאומי: "מדובר בהצעה שגויה ומסוכנת. ערביי ישראל מתנהלים כגיס חמישי בתוך מדינת ישראל". לדבריו, שירות משותף עם ערבים מהווה סכנה דמוגרפית: "אם הם ישרתו עם בני ובנות ישראל בכל מיני תחומים – ברפואה, בגני הילדים ובמוסדות החינוך - זה לא פחות גרוע מהאיום הסודני. אנחנו בעצם נותנים להם כרטיס כניסה בדלת הראשית".

על הדמוקרטיה: "העיסוק האובססיבי בדמוקרטיה מחסל את הציונות. דמוקרטיה היא כלי ולא ערך".

על הציונות"הבית היהודי לא מחויב לא לז'בוטינסקי ולא לבן גוריון אלא לתורה".

הלל הורוביץ (מספר 13). גר ביישוב היהודי בחברון ופועל להרחבתו זה 35 שנה.

עסק בקידום פרויקט "נעלה לחברון" (שהפך מאוחר יותר ל"ביקורים בארץ האבות") של משרד החינוך שהושק לפני שנתיים. 

רואה בגירוש פלסטינים מחברון הישג גדול של היישוב היהודי.

מאמין כי על מדינת ישראל לעבור לשימוש בלעדי בלוח השנה העברי בלבד.

על המיעוט הערבי בישראל: "עלינו להתייחס אליהם כאל אורחים בארצנו".

ג'רמי גימפל (מספר 14). גר בהתנחלות נווה דניאל שבגוש עציון. 

מקורב מאוד לקבוצות נוצריות קיצוניות מארצות-הברית ואף זוכה לתרומות נדיבות מהן.

על בניית בית המקדש השלישי: "לדחות את בניית בית המקדש השלישי כדי לא להיקלע לעימות (בגלל מסגד אל אקצה), זה כמו להקים את מדינת היהודים באוגנדה. בניית בית המקדש החדש תהווה סמל לעידן חדש שבו הדת היהודית תחזור לשלוט בעולם. תשרור הבנה עולמית כי קיים אלוהים אחד. המקדש יהיה המקום הקדוש ביותר בעולם".

 קידם במרץ רב קמפיין לתקיפה ישראלית עצמאית באיראן. על המתקפה אמר: "זה כמו ללכת לרופא שיניים, ומי רוצה ללכת לרופא שיניים? ישראל תעשה מה שהיא צריכה לעשות. אם זה אומר (לתקוף) כל חמש שנים, אז זה מה שיהיה".