היהדות היא מפלטו של העסקן


אתמול שוב נכנעה ממשלת ישראל ללחץ הפוליטיקאים החרדים והודיעה כי העבודות על גשר הולכי רגל מעל נתיבי איילון לא יתקיימו כמתוכנן בימי שבת ויתקיימו, במקום, במהלך השבוע - כי מה זה עוד קצת פקקים באיילון העמוס לעייפה ברכבים ובעומסי תנועה?

לאחר מכן שר התחבורה כץ, שמתברר שבכלל לא בתחום סמכותו להחליט החלטות שכאלה, הודיע כי העבודות על בניית הגשר בכלל יידחו בחצי שנה, כדי שאולי הציבור יספיק לשכוח מי זה שתקע אותו בפקק. הכל, כמובן, תוצאה של לחץ מחברי הכנסת החרדים. זה הריטואל בשנים האחרונות: נתניהו וממשלתו מתקפלים בכל פעם שהחרדים מרימים קצת את הקול וצועקים עלינו "מדינה יהודית". הימין כמובן מתיישר ומיד חוזר על צמד המילים "מדינה יהודית" כדי להצדיק את ההתקפלות. 

אבל מה זה בעצם אומר "מדינה יהודית"? ובכן, מסתבר שזה תלוי בעיקר במצב רוח של האדמו"ר מגור, ושזה משתנה באופן שרירותי למדי. 

בשנים האחרונות נחשפנו למאבקים מתוקשרים של החרדים בנושא עבודות ברכבת בשבת, בנושא סגירת מרכולים בשבת וכעת מדובר בעבודות על גשר הולכי רגל – אבל בפועל, אם השבתת המדינה בשבתות או השבתת גופים הקשורים לממשלה בשבתות היא המבחן ליהדותה של המדינה, אז מאות גופים ממשלתיים וציבוריים שעובדים בשבת כדבר שבשגרה הכשילו אותנו בגדול. 

אז אולי עבודות ברכבת מפריעות להיותה של ישראל מדינה יהודית, אבל פעילותו של שדה התעופה הלאומי בנתב"ג בשבת, כאשר לרשות שדות התעופה יש היתר להעסיק 1,500 עובדים מדי שבת באופן קבוע ועשרות אלפי יהודים וישראלים שמחללים שבת בטיסות - זה לא מפריע למדינה היהודית. אז כנראה שעבודה חד-פעמית של מספר מועט של פועלים על גשר - פוגע במדינה היהודית, אבל הפעלת עשרות הגנים הלאומיים הפתוחים למטיילים בשבת הדורשים את עבודתם של מאות אנשי רשות הטבע והגנים באופן קבוע? זה לא. למה? נסתרות דרכי הממשלה. 

פתיחת מרכולים בשבת? אסון לצביון! אבל פתיחת חופי הרחצה עם מאות מצילים בחופים, המועסקים בידי אותן רשויות מקומיות שאמורות לאכוף את סגירת המרכולים - זה בסדר לגמרי. ומה לגבי חברת החשמל שמעסיקה כל שבת 2,160 עובדים, נמל אשדוד, בתי זיקוק, ערוצי הטלוויזיה ותחנות הרדיו ציבוריות, ליגת הכדורגל, שבתות תרבות בהשתתפות פוליטיקאים מהממשלה – והרשימה רק ממשיכה. איכשהו, הצביון היהודי של המדינה שרד את כל חילול השבת ההמוני הזה. איך אנחנו יודעים? כי כמעט בכל יום הפוליטיקאים האלו מכריזים שזאת מדינה יהודית ולכן צריך להתקפל בפני רגשות הדתיים-אורתודוכסים ובמה שפוגע ברגשותיהם באותו רגע או סתם עוזר להם לקבל תקציבים.

וזה לא לא רק שגופים ציבוריים עובדים בשבת – גם מספר אירועים שקודמו על ידי שרי הממשלה וראשה התרחשו לאחרונה בישראל. רק בחודש מאי הגיע לישראל הג'ירו ד'איטליה, מירוץ האופניים השני בחשיבותו, שבין היתר התרחש ביום שבת. השרים קידמו אותו במרץ ומשרדי הממשלה השקיעו בקיומו בישראל עשרות מיליוני שקלים – אפילו שמדובר בחילול שבת מסיבי. לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ולשרת הספורט מירי רגב לא היה אז יותר מדי לומר על המירוץ – כנראה שחילול השבת ההמוני לא הפריע לה. דווקא אתמול, בהתאם לנסיבות הפוליטית, קבעה רגב שאסור לעבוד על גשר אחד בשבת כי זאת מדינה יהודית.

אפרופו השרה רגב, נדמה שגם לאירוח האירוויזיון, שדי ברור שיוביל לחילול שבת, השרה ממש לא מתנגדת, את זה המדינה היהודית יכולה לעשות מול כל אירופה. אבל בניית גשר אחד בת"א ביום שבת כדי למנוע החמרה של פקקי הענק ולחסוך סבל ממאות אלפי אזרחים עובדים - זה לא. 

וככה, כרגיל, קבוצה קטנה מחזיקה את הציבור הרחב כבני ערובה, מסובבת את ממשלת ישראל להנאתה ומאיימת במשבר, ובתגובה נעמדים בשורה שרי ממשלת ישראל ומשקרים לציבור בלי בושה וטוענת שאם אנחנו רוצים להיות מדינה יהודית היא צריכה להיות יהודית-אורתודכסית – ושהחילונים? הם כבר יספגו. 

-----

לפרטים נוספים על דחיית העבודות על גשר יהודית: https://goo.gl/4csNmE

להרחבה על מעסיקים ציבוריים שעובדים בשבת: https://goo.gl/rT449P