כשארדן יורה


השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, העניק היום הקלות במתן רישיונות לנשיאת נשק אישי, וקבע כי חיילי חי"ר משוחררים יהיו זכאים לרישיון – בנוסף למתנחלים ותושבי יישובים הצמודים לגבול או לגדר ההפרדה. כבר ב-2016, ארדן הרחיב את הזכאות לקציני מילואים, יוצאי יחידות מיוחדות, חקלאים, מורי דרך ואנשי מגן דוד אדום. לפי כוונת השר, ביטחון הפנים לאזרחי ישראל ישתפר אם ליותר אנשים ברחוב תהיה גישה לנשק חם. או כמו שאומר הקצין הישראלי ערן מורד, "הדבר היחיד שעוצר איש רע עם אקדח זה ילד טוב עם אקדח" – ורצוי שזה יהיה הילד של כולנו ולא סתם ילד.

הרפורמה של ארדן זכתה היום לביקורת מכיוונים שונים - למשל, מאנשים שמודאגים שמדיניות נשק מתירנית מדי תביא דווקא לפגיעה רבה יותר באזרחים, כפי שמתרחש בארצות הברית כבר שנים רבות, וכפי שעולה גם ממחקרים רבים בנושא בארץ ובחו"ל. כך למשל דו"ח ועדת ברינקר, שעסקה בתחום, וההנחיות שגובשו בעקבותיו ב-2010, שקראו דווקא למנוע ממאבטחים לקחת לביתם את הנשק שהם מחזיקים בו בעבודתם - בעקבות שורה של מקרי רצח לאורך השנים, שבהם נרצחו נשים על ידי בני זוגן באמצעות הנשק מהעבודה. אך כנראה שהמחקרים האלה, שהוצגו בכנסת וחלקם אפילו נכתבו על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, הם בעיני השר ארדן "לא רלוונטיים לרפורמה, אם בכלל הם קיימים" - לפחות על פי תגובתו היום בטוויטר לביקורת.

ארדן, שכנראה ציפה שהרפורמה שלו תתקבל בהתלהבות כללית, התאכזב מהביקורת ותקף אחת מהמבקרות, עיתונאית הארץ נעה לנדאו: "חבל שלא צייצת עד היום ציוצים כנגד כמות כלי הנשק הבלתי חוקיים שמסתובבת ביישובים הערביים" – די בדומה להאשמה החוזרת ונשנית של ארדן את חברי הכנסת הערביים בכנסת, שלא מתעניינים בבעיית הנשק הלא חוקי בחברה הערבית. הבעיה בטענה זאת היא שאותם חברי כנסת דווקא כן דורשים פעם אחר פעם מהממשלה לפעול בנושא ולאסוף את כלי הנשק הבלתי חוקיים. עדות אחת לעניין זה היא דבריו של השר ארדן עצמו שבא בטענות בנושא לחברי הכנסת הערבים על נידנוד יתר בנושא: "שנים רבות האשימו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת האשמות שקר את המשטרה על כך ש'לא אוספים' את הנשק הבלתי חוקי במגזר" – אז מצד אחד הם לא עושים כלום עם בעיית הנשק הבלתי-חוקי, ומצד שני כשעושים מדובר בהאשמות שקר. לארדן פתרונים.

אז אולי בתחום הנשק הפרטי אנחנו עדיין רחוקים מאמריקה, אבל בכל מה שנוגע לעובדות אלטרנטיביות ומתקפה על התקשורת, הפוליטיקאים שלנו כנראה כבר לקחו כמה וכמה שיעורים מממשל טראמפ ולובי הנשק.

---

לקריאה נוספת על רפורמת הנשק: https://bit.ly/2MGSieF