כשהדרוזים פגשו את שיטת נתניהו


כך עובדת השיטה: כל קבוצה או אדם שיש לו ביקורת הממשלה ולא משרת אותה– מסומן מיד כבוגד, נטע זר ואויב ישראל בידי דוברי הימין ושרי הממשלה, בהצהרות בתקשורת ובפוסטים ברשתות החברתיות. המוני התומכים קולטים את המסר, מבינים מי מסומן – ויוצאים נגדו למתקפת שנאה רבתי. כך עובדת מכונת הרעש של הימין, ככה מייצרים לנו בוגדים: מוקיעים כל ביקורת כבגידה ומשתיקים את דובריה וכך הם מסיחים את דעתנו מהנעשה במציאות.

כ-140,000 דרוזים חיים במדינת ישראל והביטוי "אחינו הדרוזים" חוזר על עצמו הרבה בנאומים וסיסמאות של פוליטיקאים. 

אולם ימים ספורים בלבד, העדה הדרוזית הפכה תוך מטרה לקללות ושנאה, פשוט כי הייתה להם ביקורת על חוק הלאום שהופך אותם, הלכה למעשה, לאזרחים סוג ב' (בעודו זונח את עקרון השוויון החשוב כל כך שבמגילת העצמאות).

תוך ימים בודדים בלבד עברו ראש הממשלה ויתר הפוליטיקאים מהימין מלקרוא להם אחינו ולהצטער שהחוק נחקק בפזיזות ולהצהיר שיש לתקנו, לסימונם כאויבים התורניים שצריך לתקוף. מקורבו של נתניהו נתן אשל, שחרר הצהרה אנונימית לתקשורת, למשל, בה קרא לדרוזים "לחזור לדרוזיה", לפי דיווח של הפרשן אמנון אברמוביץ', ורב העיר צפת שמואל אליהו, המזוהה עם הבית היהודי, חיש קל הזכיר כי הם לא יותר מ- "אורחים" פה (בעוד היהודים - אנשי הימין היהודי – הם, כמובן, בעלי הבית).

והתוצאה בשטח לא איחרה לבוא: כמות ההתבטאויות המסיתות והאלימות כלפי העדה הדרוזית עלתה ברשת בחודש האחרון באופן חד ודרמטי, כפי שמצא דו"ח עדכני על שיח השנאה של קרן ברל כצנלסון - פרוייקט המנתח את השיח וההסתה ברשתות החברתיות

לפי הנתונים שבדו"ח, גם לאחר שעבר חוק הלאום וחברי הכנסת הדרוזים עתרו נגדו לבית המשפט כמות אמירות השנאה ברשת כנגד העדה הדרוזית הייתה קטנה למדי – עשרות בודדות ביום. מה שיצר את השינוי ונתן את האות לקהל המקללים ברשת הייתה התבטאותו של ח"כ דוד ביטן, שאמר שאין סיבה שהדרוזים יקבלו זכויות מיוחדות, המשיך במסר לתקשורת של מקורבו של נתניהו ששלח את הדרוזים לדרוזיה והגיע לשיא בפוסט של נתניהו שטען שהקרן החדשה מפעילה את מחאת הדרוזים. בתקופה של שישה ימים בלבד, מיד לאחר הטענות על חבירת השמאל לדרוזים, נרשמו 6,766 קללות וקריאות אלימות כלפי דרוזים – ממוצא של 1,128 התבטאויות ביום. בסה"כ אותרו 9,120 התבטאויות ברשת נגד הדרוזים מאז שעבר חוק הלאום, כשהרוב המוחלט מגיע מפרופילים המזוהים עם הימין.

זאת ההשפעה של ראש הממשלה וחברי הכנסת מימין על השיח הציבורי: סימון האויב והשתלחות בו.

הדוגמאות לכך חוזרות על עצמן שוב ושוב: היום זה אפילו סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, אדם שהקדיש את כל חייו לביטחון ישראל ושירות המדינה, שקמפיין שאורגן על ידי תנועת הימין "אם תרצו", אותה מרבה נתניהו לשתף ברשתות החברתיות ואף עזר לה לגייס תרומות בעבר, סימן אותו כאויב ישראל ואדם שצריך לגנות כי העז להעביר ביקורת על תהליכים חשוכים שעוברים על החברה הישראלית. כמה אירוני שאותםתהליכים עליהם דיבר גולן הם סתימת פיות, רדיפה פוליטית וסימון בוגדים.

אגב, לא רק מי שמצביע על תהליכים מוקע כאויב: גם אויביו האישיים של ראש הממשלה הם מטרות למתקפה כוללת. לאחר שהמשטרה הודיעה על המלצתה להעמיד לדין את נתניהו בגין חשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים בפרשות תיק 1000 ו-2000, הפך מפכ"ל המשטרה בעצמו לבוגד שיש לתחקר ולפקפק במניעיו, על אף שהוא בכלל איש ימין ובכיר שב"כ לשעבר שמונה בידי נתניהו עצמו, ותוך ימים ספורים בלבד החלו חברי הכנסת ודוברי הימין לספר על פוטש והפיכה לא דמוקרטית של המשטרה - וכרגיל שיח השנאה וההסתה ברשתות עלה על גדותיו.

גם מערכת המשפט סופגת אף היא מזה זמן רב הסתה מצד חברי הממשלה נגדה מאחר והיא אינה מאפשרת להם לעשות ככל העולה על דעתם כדי לרצות את הבייס. וכמובן שישנה רשימה ארוכה של ארגוני שמאל וחברה אזרחית, ידוענים ואנשי ציבור שביקרו את הממשלה שסומנו – אפילו משפחות שכולות אינן חסינות מהאשמות, כפי שראינו בשבוע שעבר כאשר בני משפחת גולדין זכו לטעום מהמתקפה - הכל כשר כאשר עולה הצורך להשתיק את הביקורת.

השיטה היא תמיד קבועה – אין ביקורת עניינית או ויכוח עקרוני בין עמדות ותפיסות עולם מתחרות - כל מי שמבקר את התנהלות הממשלה, הימין או משפחת נתניהו הוא מיד לא לגיטימי וצריך לעוף, אחרי שסימנו אותו כבוגד ועוכר ישראל. והאוהדים הנאמנים מבינים את המסר ויוצאים למתקפת ההסתה והקללות. מה לגבי ההשלכות של זה על החברה הישראלית, או לגבי האלימות שעלולה לפרוץ בעקבות זאת? הכל כשר בדרך לשמירה על כס השלטון.

---

לקריאת הדו"ח המלא של קרן ברל כצנלסון: https://goo.gl/4CgEAF