שריפת זמן


תזכורת: בזמן שביבי עסוק בתקיפת ארגוני שמאל והגנה על חוק הלאום והפונדקאות, בזמן שליברמן מנהל קרבות ציוצים עם אבי גבאי, בזמן שבנט מתחנף לדרוזים (אחרי שתמך בחוק הלאום שהפך אותם, יחד עם ערביי ישראל ומיעוטים אחרים, לאזרחים סוג ב') – במהלך כל הזמן הזה ממשיכות להשתולל שריפות בעוטף עזה, ולמצוקת התושבים אין שום מענה מצד הממשלה.

עשן השריפות שאופף את יישובי עוטף עזה נמשך כבר מזה מספר חודשים, כאשר ב-130 הימים האחרונים בערו ביישובי העוטף מעל ל-1,100 שריפות, בעקבות פגיעת עפיפוני ובלוני תבערה מרצועת עזה, ומעל ל-30,000 דונם עלו באש. רק מתחילת השבוע נספרו מעל ל-30 שריפות.

זוהי שגרת חייהם בחודשים האחרונים של תושבי העוטף, כאשר בשבועיים האחרונים אף נרשמה הסלמה במספר השריפות, שהגיעו לממוצע של 15 ביום. כמו כן הטווח של בלוני התבערה גדל ואחד מהם אף הגיע השבוע לבאר שבע. לפי הערכות, עלות הנזקים נכון לעתה מסתכמת בלמעלה מ-30 מיליון שקלים.

עשרות אלפי תושבים נאלצים להתמודד עם שגרת חיים לא נורמלית, בזמן שבממשלה סדר היום כבר עבר להאשים את השמאלנים בהשלכות חוק הפונדקאות, להאשים את השמאל בהשלכות חוק הלאום, – ועל מה שעוד אפשר, על הדרך.

מי שבהחלט לא עברו הלאה ועדיין חווים את השריפות באופן מוחשי ביותר הם, כאמור, תושבי העוטף, שלפי דיווחים בתקשורת הקימו התארגנויות מקומיות של סיירות אש כדי לנסות ולהתמודד עם השריפות ביחד עם כוחות הכיבוי. רק אתמול העביר תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, איש ליכוד המקורב לנתניהו למי שתהה, ביקורת קשה על התנהלות הממשלה והתעלמותה מתושבי עוטף עזה, ואמר כי "התושבים לא יכולים להמשיך לחיות את חייהם בצורה הזאת". ביקורתו מצטרפת לדבריהם של תושבי העוטף המתראיינים בימים האחרונים לתקשורת ותוהים על סדר העדיפויות של הממשלה, שככל הנראה לא ממש מתרגשת מכך שהדרום בוער.

בואו ונזכיר: רגע לפני שנבחר הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא יהיה חזק ו"ימוטט את שלטון החמאס" (לפני בחירות 2009) ושר הביטחון אביגדור ליברמן הכריז: "אם אני שר ביטחון, אני מחסל את הנייה תוך 48 שעות" (מאי 2016). נתניהו מכהן כראש ממשלה כמעט כעשור וליברמן מונה לתפקידו באותו החודש בו הבטיח לחסל את הנייה. בימין, כרגיל, מסתפקים בסיסמאות בומבסטיות אך ריקות מתוכן ובלתי מחוברות למציאות. 

כבר מעל לשנתיים שבכירי מערכת הביטחון מזהירים, מתריעים, ומפצירים בממשלה לעשות משהו עם המצב בעזה לפני קריסה כוללת, שתפגע קשות גם בישראל – ותתפוצץ לנו בפרצוף. "ככל שהמצב ההומניטרי יחריף, כך רמת הנפיצות תעלה", אמר הרמטכ"ל גדי אייזנקוט בישיבת ממשלה בפברואר השנה. אבל לחברי הממשלה שלנו יש כנראה סדר עדיפויות שונה בעניין הזה והם מעדיפים לפזר הצהרות לוחמניות חסרות גיבוי מאשר לנסות ולהתמודד עם המציאות, למען תושבי הדרום - ובכלל.

----

לנתוני השריפות בעוטף עזה בחודשים האחרונים:https://goo.gl/bt9Ka7