התשובה לכל מחאה - סיפורים על הקרן החדשה


בסופו של דבר, השיטה פשוטה: בכל פעם שנתניהו או שרי הימין מוצאים את עצמם תחת ביקורת שהם לא מסוגלים להתמודד איתה - צמד המילים "הקרן החדשה" נשלף מהבוידעם. 

ראש הממשלה נתניהו ויתר חברי הקואליציה שלו שיכללו בשנים האחרונות את השיטה, שחלק מרכזי בה הוא הנטייה להאשים את ארגוני השמאל בכל דבר, בכל פעם שההבטחות של פוליטיקאים מהימין לאוהדיהם מתרסקות על קרקע המציאות (נניח, לגרש את כל מבקשי המקלט מכאן), או שהביקורת על ממשלת הימין מתרחבת - או סתם כשיש כתב אישום מעבר לפינה. כך קרה השבוע, אחרי שחוק הלאום האנטי-דמוקרטי וחוק הפונדקאות המפלה זכו לביקורת מקיר לקיר, שהדיה עדיין נשמעים.

לפי דוברי הימין, מדובר – איך אפשר שלא – בקונספירציה של הקרן החדשה לישראל. לא חס וחלילה מחאה אמיתית של מאות אלפי בני אדם שהממשלה הכריזה, בעצם, באופן רשמי שהם סוג ב' ומפלה אותם לרעה. לפי שרי הימין אין לישראלים וישראליות יכולת לחשוב לבד – המחאה היא מהלך מחושב, לדבריהם, של הקרן החדשה – ממש כמו בתקופת המחאה החברתית. זכות דמוקרטית למחות? שכחו מזה. כל מחאה היא קונספירציה.

אתמול שיתף ראש הממשלה הפניה לקטע מהתכנית של שמעון ריקלין ואראל סג"ל בערוץ 20, והתייחס בה לאנשי הקרן החדשה, אשר לדבריו "מתערבים במדיניות הישראלית" דרך חקיקה (כאשר כלל לא ברור כיצד הקרן החדשה אחראית לחקיקה בכנסת שנשלטת בידי הימין), אח"כ באמצעות הפגנות - זכות פסולה, ככל הנראה, לפי נתניהו, ולבסוף עתירה לבית המשפט - עוד גוף שנתניהו וממשלתו מסיתים נגדו ומשתמשים בו כשעיר לעזאזל. לפני שבוע שיתף נתניהו קטע נוסף מערוץ 20, הערוץ שעד כה לא ממש סוחף את הציבור, בו קבע כי הקרן החדשה לישראל השקיעה 300 מיליון ש"ח בפעילות נגד ישראל.

השקרים וההמצאות של נתניהו על הקרן החדשה צבועים במיוחד – בעיקר כאשר לוקחים בחשבון שממשלת ישראל עצמה, זאת שנתניהו עומד בראשה, משתפת פעולה באופן מקיף ונרחב עם הקרן החדשה לישראל מזה שנים במגוון פרויקטים דרך שלל משרדים ממשלתיים, בהם "פסטיבל לבי במזרח" ופרויקט "אוהדים למניעת אלימות בספורט" במשרד התרבות והספורט בראשות מירי רגב, או כמו מיזם "פורום הדיור הציבורי" במשרד השיכון, או שלל פרויקטים למניעת גזענות וסיוע בקליטה של יהודי אתיופיה - והדוגמאות ממשיכות. מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן, הבהיר בראיון לידיעות אחרונות כי "משרדי הממשלה עובדים איתנו ויש לנו מכתבי תודה מהם – ממשרד הרווחה, משרד הבריאות, משרד המשפטים..."

בקיצור, כמו תמיד, תעמולת ימין לחוד - ומציאות לחוד. הסיפור פה הוא לא באמת הקרן החדשה אלא ממשלת נתניהו, שחייבת לסמן אויב אותו אפשר יהיה להאשים בכל מה שלא מסתדר לביבי וחבריו. הציבור מביע מחאה ומגלה שהממשלה מכרה את האינטרסים שלו בזול לטובת מיעוט קיצוני? נאשים את הקרן החדשה, אותו דמון מסוכן ששוטף את מוחותיהם של אזרחי ישראל התמימים (והפסיביים) נגד המדינה. מחאה גוברת בעקבות חוקים אנטי דמוקרטיים שחוקקנו? הקרן החדשה מאחורי זה. תחשבו על זה - מה ביבי ומירי רגב היו עושים בלי הקרן?

------

לקריאה על חלק משיתופי הפעולה של הקרן עם משרדי הממשלה: https://goo.gl/1e4iyE