מורשת החקיקה של ממשלת נתניהולפני קצת יותר משבוע סיימה הכנסת עוד מושב ויצאה לפגרה תוך כדי אישור מרתוני של עשרות חוקים בימים שלפני היציאה לפגרה, מעין מכירת חיסול של הקואליציה רגע לפני תום המושב – ולקראת בחירות שייתכן ויוקדמו לתחילת 2019. לרגל סיום מושב הכנסת, וההדים שעדיין מעוררים (ובצדק) חוק הלאום האנטי-דמוקרטי וחוק הפונדקאות המפלה, החלטנו לבדוק מהי מורשת החקיקה של ממשלת ישראל הנוכחית מלבד אותם חוקים. אז על איזה חוקים נלחמו חברי הקואליציה בחירוף נפש, ולאיזה יוזמות התנגדו ואף ניסו לסכל? בקיצור, מה היה סדר העדיפויות של קואליציית נתניהו בשנה האחרונה? (הרשימה, כמובן, חלקית).

החוקים שהממשלה נלחמה עליהם: הגנה על מושחתים, פגיעה בבג"ץ, גירוש מבקשי המקלט, כניעה לחרדים וצ'יפורים

חוק ההמלצות – בדצמבר, לאחר מאבק ממושך ועיקש שהוביל ח"כ דוד אמסלם עם חברי קואליציה אחרים להגביל את יכולתו של הציבור לדעת פרטים מממצאי המשטרה מחקירות פוליטיקאים, אישרה הקואליציה חוק לפיו המשטרה לא תעביר בחקירות בכירים המלצות באופן אוטומטי לפרקליטות – אלא רק לבקשת היועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה. באופן מקרי לחלוטין, המאבק לזכויות חשודים בשחיתות התנהל בעוד ראש הממשלה אפוף חקירות שחיתות (וכמוהו חברי קואליציה נוספים). חודשיים לאחר שנחקק החוק, הודיעה המשטרה כי היא ממליצה להעמיד את נתניהו לדין בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (פרשת המתנות) ו-2000 (שיחות נתניהו-מוזס). אגב, חוק נוסף של אמסלם שאושר לפני שבועיים קובע כי המשטרה לא תודיע אם תיק פלילי נסגר עקב חוסר ראיות או אשמה.

חוק המרכולים – בינואר אושר "חוק המרכולים", הקובע כי כל החלטה של רשות מקומית לגבי פתיחת עסקים בשבת חייבת לקבל את אישורו של שר הפנים אריה דרעי (שאינו, כידוע, תומך נלהב של פעילות עסקים בשבת), חוק שעבר בלחץ הח"כים החרדים. החוק עבר ברוב זעום,58-57, שלא רק שחלקים נרחבים בציבור התנגדו לו (ובעקבותיו מיהרו כמה רשויות מקומיות להעביר חוקי עזר לפני כניסתו לתוקף), אלא גם חברי הליכוד עצמם הודו שמדובר ב"חוק הזוי", כפי שאמר שר המדע אופיר אקוניס - מה שלא הפריע לו להצביע בעדו. לאחר אישור החוק התעקשו דרעי ונתניהו ש"כלום לא ישתנה" בעקבותיו, ואם כך נשאלת השאלה למה הושקעו כל כך הרבה מאמצים באישורו?

גירוש מבקשי המקלט – בדצמבר אישרו בכנסת את "החוק למניעת הסתננות", במסגרתו ימשיך מתקן הכליאה חולות לפעול שלוש שנים נוספות, כאשר בפני מבקשי המקלט יעמדו שתי אופציות: כלא או גירוש. לאחר הליכים בבג"ץ והחשיפה כי ההסכמים עליהם הצהירה ישראל עם מדינות אחרות לגירוש מוסכם לא היו ולא נבראו, הודיעו נתניהו ודרעי באפריל שהגיעו להסכם עם האו"ם להסדרת מעמד מבקשי המקלט, במסגרתו 16 אלף יעברו למדינות מערביות ויוסדר מעמדם של הנותרים, שיפוזרו ברחבי הארץ, והכסף שייחסך מסגירת מתקני הכליאה (כ-300 מיליון ש"ח בשנה) ילך לשיקום דרום ת"א. על אף שהצהיר במסיבת עיתונאים חגיגית שההסכם מצוין לישראל, נתניהו התקפל תוך יומיים וחזר בו, תחת לחץ פעילי ימין. כעת אין שום פתרון באופק, לדרום תל אביב יוקצו רק 28 מיליון שקלים בשלוש שנים שיתחלקו בינה לבין אילת ופ"ת, וביבי ואנשיו ימשיכו לרוץ בין האו"ם לבין פעילי הימין לנסות למצוא פתרון שיתאים לתמיכת אנשי מרכז הליכוד.

פסקת ההתגברות – אולי אחד המאבקים המרכזיים של שרי הימין בכנסת הזו הוא מציאת דרכים להחלשת הרשות השופטת, שמפקחת ובולמת את התנהלות הממשלה. בחודש מאי, למרות הסערה הציבורית בעניין הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית, אישרו בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק לפיה ניתן יהיה לחוקק מחדש חוק שנפסל בידי בג"ץ ברוב רגיל של 61 ח"כים (ולא ברוב מיוחד המעיד על קונצנזוס בנושא). השלב הבא הוא הליך החקיקה בכנסת, במסגרת המאמצים ל"חיזוק המשילות" – או יותר נכון, להסרת הפיקוח וההגבלות. ככה שרי הממשלה שלנו - שרק בשבוע האחרון חזרו והסבירו שהם בטעות פספסו עם חוק הפונדקאות והזדרזו עם חוק הלאום - יוכלו לבטל את הפיקוח של הרשות השופטת, הלכה למעשה.

צ'ופרים לפוליטיקאים – ללא ספק, הממשלה שלנו עבדה קשה עבורנו – ולכן מגיע להם. או כך לפחות הם חושבים. חברי הקואליציה הדגימו במהלך מושב הכנסת האחרון ניתוק הולך וגדל מהו וצ'יפרו את עצמם בשלל צ'ופרים – בעוד בישראל הפערים בין עשירים ועניים הולכים וגדלים, ושיעור העוני בה הוא מהגבוהים במדינות המערב. בינואר אישרו הח"כים מהרגע להרגע תוספת מיידית של 5,000 ש"ח לשכרם של שרי הממשלה (לסכום של 47,800 ש"ח בחודש). אגב, מיקי זוהר הציע במאי להוסיף עוד 5,000 ש"ח לשכר השרים וראש הממשלה. מלבד זאת, אישרו לפני שבועיים מתן פטור מתשלום מס לראש הממשלה על השימוש בביתו ורכבו הפרטיים, בשווי של כ-8,000 ש"ח נטו נוספים למשכורת. נזכיר שנתניהו מדורג במדרגת השכר הגבוהה ביותר, כשב-2015 העריך המגזין פורבס את הונה של משפחת נתניהו בכ-42 מיליון ש"ח.

אלה שפחות

ברית הזוגיות – ביוני הפילה הכנסת את הצעת ברית הזוגיות שתאפשר לזוגות חד-מיניים להירשם בצורה חוקית בישראל (לא באישור והכרה רשמית של המדינה בנישואים, אך לפחות שיפור מהמצב הקיים). חברי הליכוד, ישראל ביתנו וכולנו הצטרפו למפלגות הדתיות להפיל את ההצעה שהייתה מקלה על מצב הלהט"בים בישראל. גרסאות נוספות של ברית הזוגיות האזרחית מהשנים האחרות נדחו אף הן. נזכיר כי לפי סקר עדכני של חדשות ערוץ 10, 58 אחוז מהציבור תומכים בנישואים חד-מיניים. יובל שטייניץ מהליכוד הודה כי "אם היה חופש הצבעה, אז הצעה שמסדירה את היחסים בין בני זוג מאותו מין – הייתי תומך בה". אמר, והצביע נגד.

קצבאות הנכים – אחרי כשלוש שנים בהן הנכים נאבקים להעלאת קצבאות הנכות המגוחכות לסכום שניתן להתקיים ממנו בכבוד, מאבק שכלל הפגנות נרחבות וחסימות כבישים, ולאחר פיזור הבטחות וגרירת רגליים של הקואליציה במשך מספר חודשים, "זכו" הנכים בעלייה של 340 ש"ח בשנה הראשונה ו-170 ש"ח בשנה שלאחר מכן. כעת עומדת קצבת הנכות על כ-3,300 ש"ח וצפויה להגיע לסכום של קצת מעל ל-3,700 ש"ח בחודש עם תום ההעלאה. נראה שבימים אלה ממש המחאה מתחדשת והנכים דורשים, כפי שדרשו מההתחלה, להשוות את קצבאותיהם לשכר המינימום. דרישה שחברי הממשלה נלחמו בכל הכח כדי להפיל עוד שעלתה כהצעת חוק בשנה שעברה.

קצבאות זקנה – לפי הנתונים הרשמיים, כ-23 אחוז מהקשישים בישראל חיים מתחת לקו העוני ו-28 אחוז מהם מצויים בסיכון לעוני. לפי מכון ברוקדייל, 40 אחוז מוותרים על חימום או קירור הבית עקב מצוקה כלכלית, 43 אחוז על טיפולי שיניים, 14 אחוז על מזון ו-6 אחוז על תרופות. הצעת חוק של הקואליציה והאופוזיציה להשוואת קצבת הזקנה לשכר המינימום, ולהעלותה מהסכום המגוחך של 1,531 ש"ח כיום ל-5,000 ש"ח, עלתה באוקטובר האחרון, אך לבסוף זכו קשישי ישראל לתוספת של שישה שקלים בלבד בחודש. יוזמות נוספות של חברי כנסת להעלות את קצבאות הזקנה בשנים האחרונות נדחו מכל וכל בידי הקואליציה בשנים האחרונות. 

ועכשיו לפגרה, ונתראה במושב הכנסת הבא.

-----

להרחבה על "הישגי" מושב הכנסת האחרון באתר "על משמר הכנסת": https://goo.gl/qZAu1R