היסטוריה של אלימות (ושל צביעות)


מסתבר שאם יש משהו שמשתק את המדינה מפחד זה האלימות של הקהילה הגאה הדורשת שוויון, ושאם יש מישהו שצריך לעשות חשבון נפש בנוגע לשפל שאליו הידרדר, זה השמאל הישראלי. ככה לפחות קבעו ראש הממשלה וח"כ סמוטריץ' לאחר אירועי השבוע האחרון, שכללו מחאה נרחבת נגד חוק הפונדקאות וחוק הלאום הגזעניים והאנטי דמוקרטיים.

בשבוע שעבר, תוך כדי שהוא מפר את החוק, פולש אל שטח בו שכנה ההתנחלות שא-נור בצפון השומרון שפונתה בהתנתקות - שטח צבאי סגור - ומתבצר בו תוך טרטור כוחות צה"ל (וסיכונם) לצורך אבטחה, הכריז ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, מי שעמד בראש מצעד הבהמות ב-2006, כי "הפחד מהאלימות הלהט"בית משתק".

האמירה של סמוטריץ' הגיעה בעקבות הביקורת שקמה על הקואליציה לאחר שאישרה את הנוסח המפלה של חוק הפונדקאות, המחריג ממנו זוגות להט"בים. הדרישות של הלהט"בים לשוויון הן הפעלת אלימות לפי שיטתו של סמוטריץ'. כל זה שבועיים לאחר דקירה של טרנסג'נדרית בתל אביב, ושלוש שנים לאחר הירצחה של שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה בירושלים.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה להתקפה הבוקר, והפעם עסק בתחביב האהוב עליו – הסתה ותקיפת השמאל. זאת, בעקבות גל הביקורת כלפי חוק הלאום שהגיע מכל כיוון, כולל משרים מתוך ממשלתו שהעידו כי "החוק נחקק בפזיזות ויש לתקנו", כפי שהצהיר שר האוצר משה כחלון.

אז מה עושה נתניהו כאשר מגיעה ביקורת? כהרגלו: הוא מיד הביע את "זעזועו" מה"שפל" שאליו, לדבריו, הידרדר דווקא השמאל, ואף טען כי השמאל הוא זה שצריך לעשות חשבון נפש. לפי נתניהו, השמאל מתנגד לחוק הלאום בגלל שמבחינתו "מדינת לאום יהודית" הוא מושג יסוד גס (ולא כי הוא מנוגד, למשל, למגילת העצמאות ומפלה מיעוטים).

ביבי שוב חוזר אל שיטתו הידועה, להסית ולפלג כשהוא נדחק אל הפינה, ממש כפי שעשה בערב הבחירות האחרונות עם סרטון "הערבים נוהרים" הגזעני והשקרי שלו, או כשאמר ב-97' שבשמאל "שכחו מה זה להיות יהודים" ובאינספור מקרים אחרים. שרת התרבות מירי רגב, העזר כנגדו, הוסיפה כי הדרוזים נפלו ל"ספין של השמאל". מסתבר שהדרוזים לא מסוגלים לחשוב לבד – הם צריכים שהשמאל יסיע אותם באוטובוסים כדי להגיע למסקנות.

זאת השיטה הקבועה של פוליטיקאים מימין ב-2018: כל מי שמותח ביקורת ומוחה על התנהלות הממשלה הוא בוגד שמאלני או מוסת בידי שמאלנים. זאת, בעוד שדברי שנאה והסתה נגד ארגוני ואנשי שמאל מצד פוליטיקאים ואנשי ימין – המביאים בעקבותיהם מקרי אלימות מצד אנשי ימין – הפכו לדבר שבשגרה, כאשר מקרי האלימות הללו עוברים ללא גינוי ובתמיכה שבשתיקה מצד ראש הממשלה וחבריו. פוליטיקאים מימין מדברים על השנאה והאלימות של השמאל – בעודם מתעלמים ואף תומכים בשתיקה באלימות של קיצוני הימין כלפי השמאל.

הצביעות בדבריו של נתניהו הבוקר בולטת במיוחד, מאחר והיא מגיעה רק יומיים לאחר שהותקף באלימות פעיל השמאל יהודה שאול בעיר חברון בידי פעיל ימין קיצוני. שאול, שהיה בחברון במסגרת סיור של ארגון שוברים שתיקה, הותקף באגרופים ונפצע בפניו, אבל זה לא מזיז לנתניהו וממשלתו. נזכיר כי זה אותו נתניהו שמיהר לגנות – ולקרוא לכל השמאל לגנות – מפגין בפ"ת שדיבר לא יפה לאדם דתי, מפגינים שערכו אירוע מחאה שקט מול בית הכנסת של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, או מפגין בודד שהגיע להפגנה עם קרטון בצורת גיליוטינה. אבל הפעם כאשר פעיל שמאל מותקף באלימות על ידי אנשי מחנה נתניהו - אפילו לא יוצא גינוי רפה. להפך, רק מתקפה על השמאל.

נתניהו אולי "מזועזע" מהשמאל וסמוטריץ' משותק בעקבות האלימות הלהט"בית שהמציא, אבל שניהם לא מצאו שום דבר להגיד כאשר רק לפני שבועיים יידו מתנחלי יצהר אבנים לעבר כוח מג"ב ופצעו קל שוטרת; או לפני חודש כאשר נפצעו 11 שוטרים לאחר שמתנחלים התבצרו במאחז בלתי חוקי בעת פינויו וזרקו לעברם מקלות ואבנים; הם גם לא ממש התרגשו כאשר באפריל, רגע לפני יום הזכרון לחללי צה"ל, יידו מתנחלים מאזור איתמר אבנים על חיילי צה"ל שהגיעו למנוע הקמת מאחז בלתי חוקי עד לכדי סיכונם, ופגעו ברכבו של מח"ט שומרון. גם כאשר פעילי ימין שיסו כלב בשוטר מג"ב בספטמבר או פיזרו דוקרנים כנגד רכבי צה"ל והתקיפו ג'יפ צבאי לפני שנה, קולו של נתניהו לא נשמע. ואין בכלל מה לדבר על עשרות פעולות תג מחיר אלימות כלפי הפלסטינים המתרחשות כמעט מדי שבוע בלי שקולה של ממשלת ישראל או הנהגת המתנחלים נשמע.

השתיקה הזו אינה מקרית. זהו נדבך נוסף בהתנהלותה של הממשלה המסכסכת הזו: ראש הממשלה וחברי הקואליציה לא מסוגלים להתמודד עם ביקורת מוצדקת על התנהלותם, אז במקום הם תוקפים ומאשימים את השמאל בבגידה ופעילות נגד ישראל, המסר מחלחל לתומכים, כמה אנשים מחליטים לקחת את החוק לידיים - והאלימות נמשכת.

דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון, החוקר את השיח הציבורי ברשתות החברתיות, מראה בבירור השפעה של שיח השנאה וההסתה המפלג והשמסע של הפוליטיקאים מהימין על הישראלים: מתוך אמירות שנאה והסתה שנוטרו ברשת, 33 אחוז מהן הופנו נגד ערבים בחודש האחרון בממוצע, 15 אחוז מהן נגד שמאלנים, כאשר מעל ל-70 אחוז מהקריאות לאלימות ברשת מתבצעות על ידי אנשים ועמודים המזוהים עם הימין. וכמובן, ראש הממשלה, חבריו לממשלה ולקואליציה לא רק שלא מנמיכים את הלהבות - אלא רק מלבים את האש.

זאת השיטה- הסחת דעת מתמשכת וסכסוך בין אזרחי ישראל, כדי שלא ישימו לב חס וחלילה שלממשלה אין יותר מידי פתרונות להציע לציבור מלבד חוקים הרסניים וסיסמאות ריקות.

----

לקריאת אמירתו של סמוטריץ': https://goo.gl/wEUd9f

לפרטים נוספים על תקיף פעיל שוברים שתיקה: https://goo.gl/5B4gh1

לאתר דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון: https://goo.gl/14Kkox

לפירוט על מקרים נוספים של אלימות מימין עליהם ביבי שתק: https://goo.gl/ozgTBp