לימין המתנחלי חוקים משלו


תארו לעצמכם שאזרח במדינה היה מנסה לקדם עניין כלשהו, שהוא תופס כמוצדק וחשוב ביותר – נניח, העלאת הריבית על הכסף שהוא מפקיד בחשבון הבנק שלו. עכשיו, נניח שהבנק היה משיב בשלילה לבקשותיו החוזרות של האזרח, שגם לא היה מצליח להשיג את מטרתו באמצעים סבירים אחרים. האם היה סביר מבחינתו לקחת את העניינים לידיים, לפרוץ לבנק עם אקדח ולשדוד את הכסף שלדעתו מגיע לו? זה נשמע כמעט בלתי נתפס, אבל אם תשאלו את ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי, אישה שיודעת דבר או שניים על חוקים, התשובה שלה תהיה כנראה חיובית – כי מבחינתה חוקים זה נחמד, אבל לעבור על החוק כשמתחשק זה גם סבבה.

מועלם, חברת כנסת פעלתנית ויו"ר סיעת הבית היהודי, מנסה כבר תקופה ארוכה לקדם חוק: ביטול ההתנתקות בצפון השומרון והקמתן מחדש של ארבע ההתנחלויות שפונו מאזור זה בשנת 2005. מדי שבוע מעלה מועלם את הצעת החוק שלה לוועדת השרים לחקיקה, שבראשה עומדת חברתה למפלגה, השרה איילת שקד – ומדי שבוע, שקד דוחה את ההצעה שוב ושוב. כלומר, אפילו בממשלת הימין ובוועדה בראשות חברת הבית היהודי, חושבים שמדובר ברעיון רע מאוד. אבל מועלם לא איבדה תקווה והחליטה לעשות מעשה: אתמול בבוקר פרצה מועלם, מתוגברת בחברה למפלגה בצלאל סמוטריץ' ובכמה משפחות מתנחלים, לאזור שפונה, המוגדר מאז ההתנתקות כשטח צבאי סגור, והתבצרה במקום בניגוד להוראות הצבא – כי מה זה משנה שהיא מחוקקת ושמדובר בעברה בוטה על החוק, שאפילו מסכנת ומטרטרת חיילים לשמור עליה בתוך שטח עוין? שולי ממש רוצה משהו וחוקי המדינה והצבא יכולים לקפוץ.

"אני מסכימה, מבחינת החוק היבש זה לעבור על החוק. אכן יש חוק שאוסר על אזרחים ישראלים להיות בארבעת היישובים האלה", ענתה אתמול מועלם לשאלה האם היא, בתור מי שאחראית על ייצור חוקים בכנסת ישראל, מודעת לכך שהיא למעשה עוברת על החוק. בראיון לרשת ב' הסבירה מועלם שהיא "מנסה לחוקק את החוק לביטול ההתנתקות", ובמקביל מצפצפת על החוק הקיים בלי שום בעיה. "אני לא מצליחה להעביר את החוק הזה. פעם אחר פעם, במשך 13 שבועות, העליתי את החוק, שבוע אחרי שבוע לוועדת שרים, וראש הממשלה הטיל על זה וטו" – אז מה עושים? פשוט מצפצפים על החוק. לשאלותיהם הנדהמות של המראיינים לגבי ביזוי החוק מטעם נציגה בבית הנבחרים ועבירה על תקנות ההגנה לשעת חירום, ענתה מועלם ש"יש הרבה חוקים שחלק מהאנשים עוברים עליהם".

עצוב אבל ככה נראית קואליציית הימין של נתניהו: לחוקק חוקים מגוחכים במקרה הטוב ומתועבים במקרה הרע זה כבר לא מספיק – כשרוצים, אפשר גם פשוט לצפצף על המדינה ולעבור החוק.

אגב, ממש באותו זמן שמועלם הודתה בלי בושה שהיא מפרה חוק, השותף שלה לדבר עבירה, סמוטריץ', צייץ תוך כדי שפרץ לתוך שטח צבאי סגור והתבצר שם שה"הפחד מהאלימות הלהט"בית משתק" – ושבר עוד שיא בצביעות ואמירת שקר. זה אותו סמוטריץ' שאירגן ב-2006 את "מצעד הבהמות" מול מצעד הגאווה, שאמר בתגובה לפיגוע בדומא ש"אין טרור יהודי" והתעסק בעיקר בהגנה על החשודים ברצח, שקבע השנה שפיגועי תג מחיר הם בכלל קונספירציה של השב"כ. אבל את סמוטריץ' מפחידה האלימות הלהט"בית המשתקת, והוא טורח לציין זאת בדיוק כמה ימים אחרי שטרנסג'נדרית כמעט נדקרה למוות בתל אביב, ובשבוע שבו מציינים שלוש שנים לרצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים.

-----

להאזנה לראיון עם שולי מועלם (מתחיל ב-1:12:23):https://bit.ly/2Oez1io

לקריאת הציוץ של בצלאל סמוטריץ': https://bit.ly/2uNSE8U